Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uhm.. Parsiva? Nu stiu cat de potrivit e calificativul asta. Imi vin in minte multe calificative, dar astuia nu-i gasesc o explicatie. :think:

 

E parsiva, pentru ca in loc sa isi apere puiul de masculul agresor, sta in continuare cu masculul (pe care sigur il agreseaza cand e beat), caci zic ele, "mai rau fara rau", "lasa sa sufere copilu, eu sa nu raman singura!". Cele care isi parasesc sotii alcoolici, o fac nu ca sa-si protejeze copiii ci in momentul cand situatia devine insuportabila pentru ele, cand simt ele ca viata le e pusa in pericol.

Editat de _Undying_
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E parsiva, pentru ca in loc sa isi apere puiul de masculul agresor, sta in continuare cu masculul (pe care sigur il agreseaza cand e beat), caci zic ele, "mai rau fara rau". Cele care isi parasesc sotii alcoolici, o fac nu ca sa-si protejeze copiii ci in momentul cand situatia devine insuportabila pentru ele, simt ele ca viata le e pusa in pericol.

 

DA! Foarte corect ! Intrebarea asta mi-o puneam in copilarie: de ce mama, care vede ca tata ne face rau noua copiilor,in aceeasi masura ca si ei, prefera sa.l suporte (protejeze) , in loc sa termine odata. Inca nu am gasit un raspuns valid :)

Iubire sigur nu era.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama, nefiind alcoolica, si traind intr-un infern impreuna cu copiii ei, nu ar putea fi convinsa ca exista o problema care trebuie rezolvata?

 

Nu poate fi conviinsa, pentru ca dupa varsta de 40 de ani, femeia victima e tot un agresor, in co-dependenta cu barbatul agresor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA! Foarte corect ! Intrebarea asta mi-o puneam in copilarie: de ce mama, care vede ca tata ne face rau noua copiilor,in aceeasi masura ca si ei, prefera sa.l suporte (protejeze) , in loc sa termine odata. Inca nu am gasit un raspuns valid :)

Iubire sigur nu era.

 

 

Raspunsul stas este : nu vroiam sa va traumatizez cu un divort . :stars:

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal neaga existenta problemei.

 

Orice nebun neaga ca ar fi nebun, si o face sincer, pentru ca mecanismul de aparare, clivajul, functioneaza la alcoolic ca si la psihotic. Numai ca alcoolicul intra in orgasmul psihotic mediat de alcool, pe cand un psihotic o face involuntar, ca polutiile nocturne la barbatii abstinenti. E acelasi mecanism.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E parsiva, pentru ca in loc sa isi apere puiul de masculul agresor, sta in continuare cu masculul (pe care sigur il agreseaza cand e beat), caci zic ele, "mai rau fara rau", "lasa sa sufere copilu, eu sa nu raman singura!". Cele care isi parasesc sotii alcoolici, o fac nu ca sa-si protejeze copiii ci in momentul cand situatia devine insuportabila pentru ele, cand simt ele ca viata le e pusa in pericol.

 

sa stea oare o femeie alaturi de un barbat care ii face viata amara din parsivenie? cred ca mai sunt si alte motive. ar putea fi cauzele materiale - lipsa posibilitatilor financiare de a lua copii si a se muta intro alta locuinta si bineinteles greutatea de a asigura traiul zilnic al lor, ar mai putea fi si jena de a-si parasi barbatul fata de rude, cunoscuti, vecini etc care s-ar transforma in "gura satului" si ar invarti, rastalmaci si barfi despre ei; si multi stiti cat de "bine" pica comentariile pe marginea unor astfel de situatii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stea oare o femeie alaturi de un barbat care ii face viata amara din parsivenie? cred ca mai sunt si alte motive. ar putea fi cauzele materiale - lipsa posibilitatilor financiare de a lua copii si a se muta intro alta locuinta si bineinteles greutatea de a asigura traiul zilnic al lor, ar mai putea fi si jena de a-si parasi barbatul fata de rude, cunoscuti, vecini etc care s-ar transforma in "gura satului" si ar invarti, rastalmaci si barfi despre ei; si multi stiti cat de "bine" pica comentariile pe marginea unor astfel de situatii.

 

e vorba de femeile instinctuale (chitite pe plodit), caci cele inteligente nu fac copii decat cu barbati normali la cap si cand sunt independente de el. un nevrotic il vezi din prima zi cum gandeste, ca e tangential cu realitatea, si eviti sa faci cu el familie, copii, dar daca femeia provine din acelasi mediu ca si alcoolicul nevrotic, se lasa umezita de parul lui de pe piept si plodeste...apoi desigur, urmeaza iadul pentru toti.

 

Raspunsul stas este : nu vroiam sa va traumatizez cu un divort . :stars:

 

alt stas, "nu voiam sa las copiii fara tata" (adica nu voiam sa raman eu fara scula)

 

p.s. am observat la alcoolici o ura fata de sexul opus, si dispret, ele numesc femeia "teaca pentru p..a", sau spun ca "femeia vrea sa te ucida". desigur, si multe dintre femeile care se casatoresc cu asemenea barbati au ura si dispret fata de sexul opus, care o manifesta fara sa vrea. asemenea femei se aseamana foarte mult cu prostituatele. cine a cunoscut prostituate, stie ce vorbesc.

Editat de _Undying_
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Discutia era despre problema Andreei si nu cred ca ii faceti niciun bine dezbatand daca ar trebui sa isi urasca doar tatal sau sa isi urasca si tatal si mama...

 

Poate stii cineva cu siguranta ce ar fi mai bine pentru ea: sa continue in situatia asta sau sa treaca printr-un divort al parintilor?

 

Eu am trecut printr-o situatia similara si efectele s-au vazut mult mai tarziu, dupa 25 de ani.

 

Andreea, mama ta e o femeie matura, care isi ia singura deciziile. De asta nu trebuie sa iei asupra ta raspunderea asupra a ce se intampla, pentru ca asta faci, din moment ce te gandesti la solutii. Fiecare e responsabil in primul rand de binele sau, asa ca poti sa te gandesti mai intai la binele tau.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Discutia era despre problema Andreei si nu cred ca ii faceti niciun bine dezbatand daca ar trebui sa isi urasca doar tatal sau sa isi urasca si tatal si mama...

 

Poate stii cineva cu siguranta ce ar fi mai bine pentru ea: sa continue in situatia asta sau sa treaca printr-un divort al parintilor?

 

Eu am trecut printr-o situatia similara si efectele s-au vazut mult mai tarziu, dupa 25 de ani.

 

Andreea, mama ta e o femeie matura, care isi ia singura deciziile. De asta nu trebuie sa iei asupra ta raspunderea asupra a ce se intampla, pentru ca asta faci, din moment ce te gandesti la solutii. Fiecare e responsabil in primul rand de binele sau, asa ca poti sa te gandesti mai intai la binele tau.

 

e adevarat ce spui, nu-si poate salva parintii

Editat de Amarena
scos citat sters

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×