Sari la conținut
Forum Roportal
Arlekyn

Stresul poate provoca psoriazis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut.tatal meu are psoriazis din 2003,a avut la inceput pe tot corpul,a incercat tot ce se poate,fara ameliorari.era disperat.anul trecut mi-a trimis o prietena din america niste suplimente pe baza de colostru(cunoscut la noi ca corasla,respectiv laptele vacii imediat dupa ce fata),a luat tabletele cred eu o luna si i-a trecut pe tot corpul,pina si de pe fata,mai are acum foarte usor pe laba piciorului.incearca si tu.e foarte ieftin in state,nu-mi amitesc dar cauta pe internet si-ai sa vezi preturile.vezi ca nu se face shipping spre romania asa ca trebuie sa ti le plateasca si trimita cineva de acolo.nu e greu.succes.

 

 

PAI DEGEABA NE ZICI FRATE!!!SPUNE-NE EXACT CUM SE NUMESTE MEDICAMENTUL ALAVA SALUT AM 36 DE ANI SI PANA ACUM 2-3 LUNI HABAR NU AM AVUT CE INSEAMNA PSORIAZISUL ASTA. IN CAZUL MEU SUNT SIGUR CA A APARUL PE UN FOND EMOTIONAL PUTERNIC(AM AVUT NISTE PROBLEME IN PRIMAVARA). URMEZ DE VREO DOUA LUNI UN TRATAMENT CU UN UNGUENT PE BAZA DE ACID SALICILIC DAR MARE LUCRU NU S-A AMELIORAT. SI SINCER SA FIU...NICI DE MEDICUL CARE MA TRATEAZA NU SUNT PREA MULTUMIT. CE VREAU DE LA VOI: DATI-MI ADRESELE UNOR MEDICI ALE CAROR TRATAMENTE AU AVUT INTR-ADEVAR REZULTATE SI CARE SUNT INTERESATI SA TRATEZE BOALA ASTA...NU DE-AIA CARE IAU MILIONUL SI TE MAI CHEAMA PESTE O SAPTAMANA SA-I MAI DAI UNU. PENTRU MINE PSORIAZISUL E UN SUBIECTUL CU TOTUL NOU SI SINCER,SUNT DESTUL DE SPERIAT. DE ACEEA CRED CA MI-AR FACE BINE SA MAI DISCUT SI CU ALTI COLEGI-COLEGE DE SUFERINTA...HAI SA INFIINTAM CEVA..NU STIU..VENITI SI VOI CU O IDEE,EU SUNT DESCHIS LA ORICE. DE ACEEA AM SA VA LAS ADRESA MEA DE MAIL(CARE E TOTODATA SI ID DE MESENGER). gianibarbu@yahoo.com LAS SI NUMARUL DE TELEFON:0722.731974

Editat de gianibarbu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un produs si mai bun este tinctura de propolis, eu o folosesc de doua luni si rezultatele sunt spectaculoase, se pot lua 50 picaturi de trei ori pe zi inainte de mincare.

Multa sanatate :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ceva de clinica Psoremiss? Vreau sa-mi fac programare saptamana viitoare acolo si sunt curios daca a urmat cineva tratamentul ala si ce rezultate a avut. VA DORESC SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum se stie, de intretinerea tesutului epipelial si nu numai, sunt raspunzatoare anumite organe interne, cum ar fi in principal ficatul, rinichii, organele suprarenale.

In timpul stresului aceste organe sunt afectate de cortisol (hormonul de stres.)

Cresterea in organism a nivelului cortisolului poate duce la scaderea imunitatii si de aici organismul devine mai vulnerabil in fata bolilor

 

Cortisolul stimuleza cresterea metabolismului grasimilor si al carbohidratilor, ceea ce poate duce la cresterea nivelului zaharului in sange. Aceasta crestere stimuleaza eliberarea insulinei in cantitati crescute, ce poate duce la cresterea apetitului si cei care nu se controleaza pot ajunge la obezitate chiar.

 

Normalizarea rapida a functionarii acestor organe poate elimina riscul raspunsului cutanat care poate aparea in astfel de cazuri.

 

Fiind ani de zile bolnav de psoriazis am cautat mai intai sa inteleg bine acest mecanism si apoi am reusit sa gasesc o solutie, zic eu salvatoare, in efectul pe care il au anumite plante medicinale.

Astfel cu ajutorul unei combinatii de plante din care se prepara un ceai,(DENIPLANT) cu lamaie si miere am reusit sa determin organismul sa faca fata acestor atacuri create de substantele amintite si sa indepartez efectele negative.

Analizand ceaiul respectiv intr-o clinica din Germania s-a dovedit ca acest ceai poate actiona asupra reactiei de oxidare si implicit asupra radicalilor liberi din organism.

Aceasta rezolvare pe cat pare de simpla , pe atat este de eficace impotriva efectelor negative generate de stress si nu numai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statiunea balneoclimaterica CALIMANESTI-CACIULATA

Situare, Statiunea balneara Calimanesti-Caciulata este situata la poalele Carpatilor Meridionali (la mai putin de 20 de kilometri de Ramnicu-Valcea), pe malurile Oltului.Statiunea, asezata pe Capul lui Caliman, constituie prin diversitatea si prin frumusetea peisajului, una dintre cele mai importante statiuni din tara. Considerata perla statiunilor de pe valea Oltului, datorita peisajelor mirifice ce pot fi admirate in aceasta zona a Romaniei, aceasta statiune incanta turistul cu frumusetile ei.

 

Factori de cura:

 

1.Apele minerale ale statiunii Calimanesti - Caciulata sunt atermale, iesind din pamant la temperatura de 5-14 grade Celsius. Din punct de vedere al compozitiei chimice, apele minerale sunt: sulfuroase, clorosodice, calcice, magnezice, bromurate , iodurate si s-au dovedit mereu a fi un bun remediu in tratarea afectiunilor locomotorii cronice, a maladiilor neurologice periferice si a psoriazisului.

 

Apele minerale-sulfuroase de la CALIMANESTI -CACIULATA actioneaza asupra psoriazisului prin hidrogenul sulfurat continut. Acesta intervine in metabolismul celular si are rol desensibilizant, activeaza microcirculata pielii are efect cheratolitic si reechilibreaza tonusul vegetativ.

 

Toate aceste efecte au dus la utilizarea apelor minerale-sulfuroase si in alte boli dermatologice precum: parapsoriazisul, unele cheratodermii si dermatoze, alergii cutanate.

 

2. Namolul sapropelic

 

3.Bioclimat sedativ de crutare(aerosolii)

 

Indicatii terapeutice:

 

- Psoriazis vulgar generalizat (in placi),

 

- Psoriazis gutat

 

- Artrita psoriazica cu leziuni cutanate, in afara puseelor de acutizare (VSH <20mm/h)

 

-Alte forme de psoriazis

 

Tipuri de proceduri

- Bai calde cu apa minerala sulfuroasa

- Impachetari generale sau partiale cu namol cald

- Kinetoterapie si hidrokinetoterapie individuala

--Electroterapie - Hidroterapie

- Magnetoterapie de reechilibrare neuro-vegetativa

 

La acestea se adauga helioterapia practicabila in sezonul estival.

FORMULA TERAPEUTICA DENIPLANT LA CALIMANESTI -CACIULATA

Deoarece tratamentul cu ceaiul Deniplant presupune incetarea oricarui unguent sau alt medicament si fara regim alimentar, se poate aplica urmatoarea schema de tratament :

 

1. Baile mineralo-sulfuroase (foto ) la temperatura de 37˚ in cura externa(la vana, aplicate 15 min. timp de 6 zile.

 

2. Ceaiul DENIPLANT 750 ml ceai preparat conform unei proceduri speciale se va bea in cursul unei zile in mai multe prize, pe tot parcursul zilei, Pachetul de ceai Deniplant contine 30 de doze zilnice.. Dupa cele 6 zile(14zile) petrecute in statiune, se continua tratamentul la domiciliul pacientului pana la disparitia totala a leziunilor. Administrarea ceaiului nu trebuie intrerupta brusc ci treptat o zi da, o zi nu, timp de 2 luni. Daca nu mai apare nici o leziune se poate renunta definitiv la ceai.

 

3. De doua ori in 6 zile se fac bai cada (foto) cu plante balneologice, cu efecte antiseptice, antiinflamatorii, cicatrizante, sedative.

 

Daca in primele zile de tratament organismul nu rezista fara unguente, se poate folosi o crema cosmetica sau un ulei natural.

Namolul este sapropelic peloidogen, cu mineralizare inalta (NaCl: 2gr/litru namol); il folosim pentru impachetari partiale si generale, incalzit la 39-42grC, stratul de aplicare pe piele este de cca 5 cm grosime. Cei care au si psoriazis si hipertensiune arteriala beneficiaza de aplicare locala de namol cald in strat subtire si fara invelire.

 

Rezultatele scontate: decaparea scuamelor, care dispar de obicei complet; placardele eritematoase se palideaza, dezobisnuirea organismului de unguente sau alte medicamente alopate. Baile si namolul actioneaza la suprafata iar ceaiul Deniplant la interiorul organismului, inlaturand deficientele interne care declanseaza si intretin acesta boala.

 

In urma acestui procedeu combinat , datorita faptului ca pielea sa vindecat la suprafata mai repede de cat inlaturarea cauzelor, este posibil ca in prima perioada dupa cura balneofito leziunile sa mai apara din nou, insa pe masura ce ceaiul Deniplant actioneaza si organismul se reface , ele nu vor mai evolua prea mult negativ ci se vor retrage ,ele vor fi de dimensiuni mai mici si treptat vor disparea complet

 

Daca s-ar urmari din start numai inlaturarea deficientelor interne numai doar cu procedura Deniplant , tratamentul ar fi de durata si ar fi posibil ca organismul sa nu suporte de la inceput incetarea intreruperea utilizarii unguentelor folosite anterior. A se vedea pe forum evolutia pacientilor numai cu deniplant.

 

*Daca in primele zile de tratament organismul nu rezista fara unguente, se poate folosi o crema cosmetica sau un ulei natural.(de tip baza hidrofilica anionica, cu efect de inmuiere a stratului cornos si indepartare a scuamelor)

 

 

Argumente pro fitoterapie cu Deniplant si bai cu ape minerale-sulfuroase :

 

nu are efecte adverse de nici un fel: se poate da la gravide, copii, la cardiaci, etc;

 

nu necesita control periodic lunar prin analize de sange, etc;

 

remisiunile de durata la cca 85% din pacienti sunt o dovada ca Deniplant intercepteaza verigi fiziopatologice interne, actionand din interiorul organismului spre suprafata (piele), leziunile cutanate odata vindecate de obicei nu mai reapar;

 

nu necesita restrictii alimentare, nu este interzis consumul de alcool;

 

confera pacientului independenta psiho-sociala, recastigarea echilibrului psihic (dependenta de medicamente si investigatii lunare nu face decat sa intretina si sa agraveze stressul si tulburarile psiho-comportamentale deja existente, cauzate de aspectul inestetic al pielii)

 

pacientul duce o viata obisnuita.

 

In functie de rezultatele obtinute, dupa doua?trei luni de tratament, in urma unui nou control medical, medicul curant va stabili cand se va putea repeta cura BALNEOFITOTERAPIE LA CALIMANESTI-CACIULATA

 

 

PSORIAZISUL este o boala de piele, destul de frecventa care ridica inca dificultati de tratament, chiar si la inceput de mileniu 3. Este prezent atat in mediul urban cat si rural. Boala nu este contagioasa si se caracterizeaza prin aparitia ei la orice varsta, uneori chiar din copilarie. Evolutia sa este cronica, cu tendinte la recidive, la intervale diferite de timp. Daca boala nu este tratata prin inlaturarea deficientelor interne care o declanseaza si intretin, elementele de psoriazis pot persista tot timpul vietii bolnavului, situatie in care va determina tulburari psiho-comportamentale si sociale.

 

Baza tratamentului alopat o constituie cel local cu unguente, creme, solutii, pe baza de cigmolin, acid salicilic, cortizon, etc. Acestea au efect local uneori destul de rapid, dupa preparatele pe baza de cortizon. Dar recidivele sunt din ce in ce mai dese, sunt mai intense, uneori chiar la cateva zile de la intreruperea tratamentului. De aceea acesti bolnavi sunt nevoiti sa foloseasca continuu aceste preparate, care au multiple efecte secundare nedorite.

 

In acest cadru, balneofitoterapia incearca sa ofere o varianta terapeutica noua, pentru ameliorarea de cit mai lunga durata a puseelor acestei complexe afectiuni.Acest lucru fiind stipulat si in :ghidurile europene antipsoriazis

 

Ghidurile europene antipsoriazis (inclusiv BDA)

 

Obiective terapeutice:

 

- obiectiv maximal: remisiunea completa a leziunilor cutanate pe o perioada cat mai lunga de timp

 

- obiectiv minimal: remisiunea cu cel putin 50% a leziunilor cutanate

 

Principii de tratament:

 

- la stabilirea planului de tratament se are intotdeauna in vedere raportul risc: beneficiu (adica severitatea efectelor secundare se raporteaza la ameliorarea cutanata);

 

- se va acorda atentie tulburarilor psiho-comportamentale si sociale (depresii, tendinta la suicid), care imprima severitate mare bolii, alaturi de extensia leziunilor cutanate.

 

 

 

 

Atractii turistice

 

Deoarece bolnavul de psoriazis NU trebuie sa tina un regim alimentar strict, sau sa stea in repaus total la pat , agentiile de turism din Calimanesti-Caciulata va ofera informatii despre ,hoteluri, pensiuni, vile, moteluri, cabane, camping, oferte de cazare si sejururi, excursii si circuite, transport, rent a car in Calimanesti-Caciulata, restaurante, pizzerii, fast food, cofetarii, catering, baruri, cluburi, discoteci, night club-uri, cafenele .

 

Asadar bolnavul nu va mai avea impresia ca a venit la tratament ci va considera ca se afla intr-un concediu de relaxare si refacere a sanatatii sale.

 

Manastiri din judetul Valcea Schituri din judetul Valcea Trasee turistice

 

Modalitatile de acces in statiune sunt multiple, astfel:

 

Rutier: Bucuresti - Pitesti - Sibiu pe DN 7, Craiova - Ramnicu Valcea pe DN 65C si Calimanesti - Caciulata pe DN 7, Tg. Jiu - Ramnicu Valcea pe DN 67 si Caciulata pe DN 7

 

Feroviare: Bucuresti - Piatra Olt - Ramnicu Valcea - Calimanesti - Caciulata

 

Alte informatii la:

 

Director Medical SC.Calimanesti-Caciulata .S.A

Dr. Ion STANESCU

Medic primar B.F.T.R.M si acupunctura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre nea Giurgiule.! Lasa-ne bre! Pe orice forum intru dau de dumneata. Faci ce faci si o mai pui de o reclama. Mai bine lasa pe cei care s-au vindecat cu ceaiul dumitale sa-ti faca reclama( intre noi fie vorba n-am auzit de nici unul dar ma rog..) Doamne!! ce inima poti avea sa atentezi la buzunarul unui suferind.?..sa-i vinzi iluziii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA!AM 18 ANI SI SUFAR DE PSORIAZIS DE UN AN.NU MAI STIU CE SA FAC PLANG ZILNIC.SI PE ZI CE TRECE AM TOT MAI MULTE"BUBITZA"...........EU AKUM SUNT IN ITALIA LA PARINTII MEI,SE PARE CA NICI DOCTORI D AICI NU AU CE SA IMI FACA...........PRIETENII MEI NU MA MAI CAUTA,LE E FRIKA CA SE IA....... INTRO ZI CAND AM IESIT DE LA SC.MIAM GASIT PE MASINA UN BILET PE CARE SCRIA "ATENTIE CIUMATA".........ERAM FRUMOASA,MA IUBEAM,ERAM FOTOMODEL IN PADOVA...MAU DAT AFARA SI DE ACOLO........AM INCERCAT DE TOATE NU MAI BEAU CAFEA,NU MAI FUMEZ,INCERC SA NU MA MAI ENERVEZ,UNGUENTE SI MEDICAMENTE..DAR DEGEABA..MIE FRICA SA UIT IN OGLINDA......NU SUPORT SA MA ATINGA NIMENI,NICI EU NU VREAU SA MA ATING....MI SCARBA SI MILA DE MINE.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUNA!AM 18 ANI SI SUFAR DE PSORIAZIS DE UN AN.NU MAI STIU CE SA FAC PLANG ZILNIC.SI PE ZI CE TRECE AM TOT MAI MULTE"BUBITZA"...........EU AKUM SUNT IN ITALIA LA PARINTII MEI,SE PARE CA NICI DOCTORI D AICI NU AU CE SA IMI FACA...........PRIETENII MEI NU MA MAI CAUTA,LE E FRIKA CA SE IA....... INTRO ZI CAND AM IESIT DE LA SC.MIAM GASIT PE MASINA UN BILET PE CARE SCRIA "ATENTIE CIUMATA".........ERAM FRUMOASA,MA IUBEAM,ERAM FOTOMODEL IN PADOVA...MAU DAT AFARA SI DE ACOLO........AM INCERCAT DE TOATE NU MAI BEAU CAFEA,NU MAI FUMEZ,INCERC SA NU MA MAI ENERVEZ,UNGUENTE SI MEDICAMENTE..DAR DEGEABA..MIE FRICA SA UIT IN OGLINDA......NU SUPORT SA MA ATINGA NIMENI,NICI EU NU VREAU SA MA ATING....MI SCARBA SI MILA DE MINE.........

 

Puiu', nu te stressa singura, stressul are rol de factor de declansare dar si de mentinere a eruptiei...

Pot sa te ajut daca esti din bucuresti sau imprejurimi...lasa-ti adresa de email ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am psoriazis de un an de zile............am folosit DAINVONEX la inceput...akum nu isi mai face efectu............miam cumparat DERMOVATE VERDE si in fiecare seara ma dau cu crema si ma infasor cu folie de plastic.......dimineata ma desfac,fac un dus si ma dau iar dar nu ma mai infasor......seara o iau de la capat............in fiecare zi imi dispare cate o buba...incercati si voi cu folia..tine mai mult crema si la cald se vindeca mai repede

 

 

amalia_89cugir@yahoo.it..............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

well.. e kind of odd sa ma vad pe mine postand aici.. but adevarul e ca mi-e frica .. :P

 

Am mers luni la doctorita de familie fiindca imi trebuia o trimitere pentru a merge in control la oftamologie..cu ocazia asta i-am spus ca mi se usca pielea scalpului :crazy:

 

Marti m-am dus la dermatolog si mi-a dat un tratament cu ceva sampon, solutie si crema pentru fata.

Joi (azi) m-am spalat pentru prima oara cu samponul.. Numai ca eu am citit ce scria pe cutie si trebuia sa vad ce inseamana "psoriazis".. :doh: [curiozitatea asta.. :tease: ]

Si am cautat .. well.. adevarul e ca eu sunt o persoana mai agitata asa.. (sagetatorii astia :doh: ) .. Si cam mananc toate alimentele alea care ziceati voi ca nu e recomandat :doh:

 

Mai nou am constatat ca am unghille tari, unele chiar mai groase.. :crazy: Si le am lungi .. tin la ele si sper sa nu le pierd.. :cheer:

 

Cred ca sora mea a avut/are psoriazis la ungjii .. fiindca nu arata prea bine..

 

Apa nu prea beau.. si miscare fac decat gimnastica pentru spate fiindca am scolioza :doh:

 

Credeti ca ar trebui sa fiu mai precauta? :crazy:

 

Avand in vedere ca ador rosiile, bulionul, ketchapul, pizza, cartofii si dulciurile =P~ si beau decat apa minerala carbogazoasa... :doh:

+ ca eu sunt sensibila la frig si bauturi reci... una, doua fac rosu in gat.. iar iarna.. ma confrunt cu lungi sinuzite de ma darma si fizic si emotional :yes:

(mai bine nu citeam nimic :doh: )

 

Doctorita la care am fost a spus ca daca mai am ceva in 3-4 saptamani atunci sa ma duc in control..

Am sa incerc sa ma relaxez (desi .. cu scoala pe capu' meu imediat..) si sa am mai multa grija la ce mananc .. Mai bine prevenim decat sa tratam :) .. sper sa nu am nimic pana la urma.. :o:

 

Am sa va tin la curent :lol2:

Editat de Vizitator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×