Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Ce este libertatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pina nu demult, oamenii lucrau pamintul. Si chiar daca erau saraci (cei mai multi) aveau siguranta fiindca natura este previzibila : semeni si culegi recolta in funcite de cum te-ai ingrijit de ea.
idilica ideea ai despre viata la tara!!!

natura este foarte putin previzibila (iar natura uamna este cel mai putin previzibila)

 

libertatea interiora prin delimitarea de materie (ceeac e te inconjoara, incepand cu trupul tau) este posibila in orice conditii materiale, dar cu mult mai usor de dobandit cand ai cat mai putin pentru care sa te "doara sufletul"...

omul. oricat de comod i-ar fi, parca tot vrea mai multa comoditate, asa incat, atunci cand ai un "minim de siguranta" acesta se transforma foarte usor in piedica pentru libertate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
idilica ideea ai despre viata la tara!!!

natura este foarte putin previzibila (iar natura uamna este cel mai putin previzibila)

Da, insa numai in lipsa unei cantitati suficiente de informatii.

libertatea interiora prin delimitarea de materie (ceeac e te inconjoara, incepand cu trupul tau) este posibila in orice conditii materiale, dar cu mult mai usor de dobandit cand ai cat mai putin pentru care sa te "doara sufletul"...

Si asta pentru ca totul se invirte in jurul propriei persoane si a dependentei de conditiile in care traieste.

omul. oricat de comod i-ar fi, parca tot vrea mai multa comoditate, asa incat, atunci cand ai un "minim de siguranta" acesta se transforma foarte usor in piedica pentru libertate

Pai da, insa asta tine atit de personalitate cit si de educatie. Motivatia emotionala de a actiona mai departe (uneori indiferent de ce se intimpla in jur) e importanta din acest punct de vedere.

 

PS Religia poate fi o foarte mare piedica pentru libertate, insa depinde de fiecare cum o percepe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
idilica ideea ai despre viata la tara!!!

natura este foarte putin previzibila (iar natura uamna este cel mai putin previzibila)

Nu este deloc idilica. Stiu cit de grea este, desi nu am trait acolo in afara vacantelor. Insa am si prieteni care regreta mult faptul ca au plecat de la tara.

Insa stiu ca natura se supune legilor naturii (evident, nu?). Pentru a avea o recolta bogata sunt necesari niste pasi pe care omul ii face an de an, timp de mii de ani, fara incetare. ASTA este stabilitate.

In contrast, viata moderna are regulile si legile proprii care se schimba dupa cum bate vintul. Nu iti ofera o stabilitate. Este ca in cazul articulatiilor (eu sunt maseur), cu cit o articulatie este mai mobila cu atit este mai putin stabila (si invers). La fel si in cazul acesta. Ai multe oportunitati si putina stabilitate, multe tentatii si putina siguranta in alegeri.

libertatea interiora prin delimitarea de materie (ceeac e te inconjoara, incepand cu trupul tau) este posibila in orice conditii materiale, dar cu mult mai usor de dobandit cand ai cat mai putin pentru care sa te "doara sufletul"...

omul. oricat de comod i-ar fi, parca tot vrea mai multa comoditate, asa incat, atunci cand ai un "minim de siguranta" acesta se transforma foarte usor in piedica pentru libertate

Bineinteles, este valabila vorba ce am avut si ce am pierdut. Insa depinde si de mentalitate. Eu pot sa am multe posesiuni materiale, insa sa le vad ca atare: unelte pe care le folosesc eu sa imi ating scopurile personale si nu scopuri care ma folosesc ele pe mine ca pe o unealta.

Evident, dupa cum am mai spus, siguranta (stabilitatea) vine cu pretul libertatii (mobilitatii).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine libertatea e sa te descoperi pe tine.Sa ajungi sa nu ai prea multe regrete. Libertatea este idealul catre care tindem, un proces de crestere, maturizarea noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aseara am descoperit ca.... nu sunt liber!

1.stau intr-un trup, care ...ma rog, este mai mult,sau mai putin perfect

2.sunt guvernat de legi morale,canoane crestine, care insa nu de putine ori, s-au dovedit a fi irelevante!

3. sunt guvernat de legi sociale, bune sau rele...si sunt obligat sa le respect

4. sunt guvernat de propria-mi educatie si nu pot face nimic din ceea ce-mi doresc cu adevarat, atunci strang din dinti...si merg mai departe, sa nu-mi perturbez proipriile-mi valori, create de parinti, societate, religie, bla,bla-uri

atunci CAND sunt liber? Sunt Eu liber?

evident raspunsul este NU...insa, tot ce imi ramane este ...LIBERTATEA SPIRITULUI !

oh , da...sunt un spirit liber !

Editat de raulmaniac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine libertatea e sa te descoperi pe tine.Sa ajungi sa nu ai prea multe regrete. Libertatea este idealul catre care tindem, un proces de crestere, maturizarea noastra.

A te cunoste pe tine ,de cele mai multe ori inseamna a-ti cunoaste slabiciunile si neimplinirile. Libertatea de cele mai multe ori ,inseamna solutii la slabiciunile si neimplinirile noastre! Si aici as putea adauga ca nu toate solutiile inseamna libertate ,ci unele solutii pot dimpotriva sa insemne inlantuire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A te cunoste pe tine ,de cele mai multe ori inseamna a-ti cunoaste slabiciunile si neimplinirile.

Mai inseamna si puterea de a le schimba. Si a te cunoaste pe tine nu e vorba numai de slabiciuni si de neimpliniri, ci si de adevarata valoare, de ceea ce poti face.

Libertatea de cele mai multe ori ,inseamna solutii la slabiciunile si neimplinirile noastre! Si aici as putea adauga ca nu toate solutiile inseamna libertate ,ci unele solutii pot dimpotriva sa insemne inlantuire!

Pai daca cauti solutii si nu schimbarea propriei persoane in mai bine, ce pretentii poti avea? :flowers: :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu a dat omului libertatea de a alege!

Perfect adevarat! De fapt libertatea de-a alege sa fie liber sau sa traiasca in "lanturile" pacatului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perfect adevarat! De fapt libertatea de-a alege sa fie liber sau sa traiasca in "lanturile" pacatului!

In cazul asta majoritatea necrestina a lumii este libera. :yes: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×