Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Initierile

Postări Recomandate

Nu am retinut, totusi, cum de s-au declansat aceste energii in tine, asa spontan, fara sa stie nimeni ca tu o sa faci ceva care le va declansa, ... (tare curioasa chestiune)?

La mine nu s-a intamplat niciodata nimic decat atunci cand tineam legatura cu initiatii.

Buna , se pot primi initieri si de la entitati, maestri ascendenti... => om. cine spune ca nu, vrea doar bani.exista teoria compensarii adica primesti ceva dai ceva de aceea se cer bani. in trecut elevul statea in preajma maestrului ,ii aducea mancare , spala rufe .... cam asa se platea azi se cer bani. problema e sa si vrei sa primesti initierea si sa te deschizi , sa lucrezi ... nu doar o primessti si astepti sa iti vina puteri .... parerea mea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am retinut, totusi, cum de s-au declansat aceste energii in tine, asa spontan, fara sa stie nimeni ca tu o sa faci ceva care le va declansa, ... (tare curioasa chestiune)?

La mine nu s-a intamplat niciodata nimic decat atunci cand tineam legatura cu initiatii.

 

Hmm mai bine sa nu mai zic nimic... parca am zis prea multe? Poate suna prea ciudat?

 

Ce rost mai are nu? Lucrurile astea ar trebui sa fie tinute secrete. Adica pe cine ajuta? Se pare ca pe nimeni....

 

Stiau ei ce stiau oamenii in vechime - sa taca. Noi modernii, ciripim cam mult. Si vorba aia, vorba lunga, saracia omului si totul se transforma in circ.

 

Daca vrei sa mai continuam discutia, poate totusi e utila, putem si cu mesaje private in casuta de pe forum. Nu vreau sa deranjez pe nimeni, cu postari prea lungi... simt ca am scris cam prea mult...

 

:flowers:

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna , se pot primi initieri si de la entitati, maestri ascendenti... => om. cine spune ca nu, vrea doar bani.exista teoria compensarii adica primesti ceva dai ceva de aceea se cer bani. in trecut elevul statea in preajma maestrului ,ii aducea mancare , spala rufe .... cam asa se platea azi se cer bani. problema e sa si vrei sa primesti initierea si sa te deschizi , sa lucrezi ... nu doar o primessti si astepti sa iti vina puteri .... parerea mea.

Nu stiu daca am inteles, tu spui cu aceasta ca, ar exista entitati imateriale constiente de sine, de la care poti primi initieri (pe langa faptul ca poti fi initiat de un maestru, fiinta umana ca oricare din noi)?

 

Hmm mai bine sa nu mai zic nimic... parca am zis prea multe? Poate suna prea ciudat?

 

Ce rost mai are nu? Lucrurile astea ar trebui sa fie tinute secrete. Adica pe cine ajuta? Se pare ca pe nimeni....

 

Stiau ei ce stiau oamenii in vechime - sa taca. Noi modernii, ciripim cam mult. Si vorba aia, vorba lunga, saracia omului si totul se transforma in circ.

 

Daca vrei sa mai continuam discutia, poate totusi e utila, putem si cu mesaje private in casuta de pe forum. Nu vreau sa deranjez pe nimeni, cu postari prea lungi... simt ca am scris cam prea mult...

 

:flowers:

Pe mine nu ma deranjezi nicicum, din contra ai dat dovada de bun simt, de chibzuinta, de sinceritate, de empatie; nu am mai raspuns eu foarte detaliat deoarece de cateva zile nu am starea sa o fac, la mine cand nu e starea potrivita nu mai pot sa leg doua vorbe.

Imi pare rau. :flowers:

Editat de i0an

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe mine nu ma deranjezi nicicum, din contra ai dat dovada de bun simt, de chibzuinta, de sinceritate, de empatie; nu am mai raspuns eu foarte detaliat deoarece de cateva zile nu am starea sa o fac, la mine cand nu e starea potrivita nu mai pot sa leg doua vorbe.

Imi pare rau. :flowers:

 

nu m-ai deranjat deloc, numai ca au aparut unii destepti ce vb despre gaze intestinale si "fluanxol in buci"

 

e ok sa nu crezi in paranormal sau m stiu eu ce, dar sa vb asa? Exprimarea lor m-a deranjat. In plus fluanxolul e folosit in psihoze, schizofrenii, deci ne cam fac nebuni, schizo etc, totala lipsa de respect.

 

Sper ca nu indraznesc prea mult sa te intreb ce ai? ( am incercat pe mesaj privat dar e dezactivat la tine ) Eu am leucemie limfatica cronica si astenie nervoasa pe care am capatat-o pt ca obosita fiind de prima boala, eu nu am vrut sa o bag in seama si am muncit mult. Ma minteam ca nu am mare lucru. Asa m-am procopsit cu a 2-a de care iar nu pot scapa, pt ca si pe asta am de zile am negat-o, ziceam ca mi se pare poate mie, ca poate e oboseala inchipuita etc Daca stii ce e un paranoic in ale bolii si un ipohondriac, eu is exact opusul. Ani de zile de negare.

 

 

 

 

Daca nu ai inca un diagnostic, poate imi spui cum te simti?

Is citita destul de mult, medicina, pshihologie ( parintii is si ei medici ) am cum sa zic cultura medicala.

 

De ex, se povesteste tot mai mult de Boala Lyme ( Borelia ) cauzata de muscatura de capuse, cica a inceput sa faca ravagii pe la noi prin tara, si medicii nu o prea recunosc, pacientii se dau de ceasu mortii, iar analizele iasa ok. Un prieten bun de-al sora-mii, barbat in toata firea, a devenit o umbra din cauza bolii de genu asta. Multi i-au zis de vraji si ciudatenii, cand colo a fost muscat de o capusa acu vreo 2 ani. A facut analizele de borelia si au iesit pozitiv.

 

Ti-am dat ex. sa vezi cum poate trece nevazuta o boala REALA. Si nimeni nu vede, nici medicii, nici prietenii, altii pomenesc de vraji sau mai stiu eu ce, cand colo e boala reala, dar ascunsa, perversa. Trebuie sa fii medic f bun, bun la diagnosticare sa iti dai seama. In rest medicii mediocri iti zic ca nu ai nimic, ca ti se pare etc

 

Negarea asta e cumplita, vine vremea de omu se intreaba daca mai e in toate mintile sau nu, si cand colo e lenea medicilor la mijloc, nesimtirea, lipsa de compasiune, de rabdare in a pune un diagnostic corect. E foarte dureros sa constat ca multi oameni gasesc usi trantite in nas decat medici adevarati.

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 ...

2 ...

3 ...

4 - Eu am leucemie limfatica cronica si astenie nervoasa pe care am capatat-o pt ca obosita fiind de prima boala, eu nu am vrut sa o bag in seama si am muncit mult. Ma minteam ca nu am mare lucru. Asa m-am procopsit cu a 2-a de care iar nu pot scapa, pt ca si pe asta am de zile am negat-o, ziceam ca mi se pare poate mie, ca poate e oboseala inchipuita etc Daca stii ce e un paranoic in ale bolii si un ipohondriac, eu is exact opusul. Ani de zile de negare.

 

Daca nu ai inca un diagnostic, poate imi spui cum te simti?

Is citita destul de mult, medicina, pshihologie ( parintii is si ei medici ) am cum sa zic cultura medicala.

 

5 - De ex, se povesteste tot mai mult de Boala Lyme ( Borelia ) cauzata de muscatura de capuse, cica a inceput sa faca ravagii pe la noi prin tara, si medicii nu o prea recunosc, pacientii se dau de ceasu mortii, iar analizele iasa ok. Un prieten bun de-al sora-mii, barbat in toata firea, a devenit o umbra din cauza bolii de genu asta. Multi i-au zis de vraji si ciudatenii, cand colo a fost muscat de o capusa acu vreo 2 ani. A facut analizele de borelia si au iesit pozitiv.

 

Ti-am dat ex. sa vezi cum poate trece nevazuta o boala REALA. Si nimeni nu vede, nici medicii, nici prietenii, altii pomenesc de vraji sau mai stiu eu ce, cand colo e boala reala, dar ascunsa, perversa. Trebuie sa fii medic f bun, bun la diagnosticare sa iti dai seama. In rest medicii mediocri iti zic ca nu ai nimic, ca ti se pare etc

 

Negarea asta e cumplita, vine vremea de omu se intreaba daca mai e in toate mintile sau nu, si cand colo e lenea medicilor la mijloc, nesimtirea, lipsa de compasiune, de rabdare in a pune un diagnostic corect. E foarte dureros sa constat ca multi oameni gasesc usi trantite in nas decat medici adevarati.

1 - Uneori, cand am o stare ca aceasta, ma doare sufletul pt. mirificitatea din noi, vazand-o atat de asuprita de falsitate, de maruntenie, dar na, ma stiu pe mine asemenea, asa ca ce pot sa zic cand ma aflu pe mine la fel, poate doar, sa-mi zic, priveste, intelege si ia aminte omule, tot asa procedezi si tu cu nivelul tau natural, tot asa il injosesti in tine, acoperandu-l cu mizeriile propriului egou ridicat la nivel de mare sef in tine, lasa-ti egoul sa se renaturalizeze in tine si apoi ia aminte la parutele ofense venite de la altii, eh, vai de mine, tare decalibrat decodor mai sunt.

2 - Am adenom de prostata, diagnostic de acum cativa ani, de atunci, cum ziceam, s-a agravat, au aparut durerile care au ajuns aproape permanente, sau amplificat si au cuprins si alte zone, sau poate ca dau reflexe.

3 - Iarta-ma, nu e vina ta si nici a altora, nu pot sa duc interelationarea umana, nu sunt capabil (asta printre altele), poate candva ... :cry:

4 - Imi pare rau sa aud ca ai aceste probleme, iti transmit un flux fiintial fratesc pe cat e posibil celui ce ma aflu la aceasta ora.

Foarte interesant fenomen, ai ajuns intr-o negare care te-a facut inconstienta de riscuri, te-a facut ignoranta, sa stam bine sa luam aminte, spiritualitatea exact la asta indeamna, la ignorarea problemelor, fie pt. ca ar trebui sa le acceptam ca soarta, karma, fie ca "eu ma ingrijesc de cele sufletesti si are grija Domnul de mine", fie ca se considera ca noi "hranim" boala, daca ii acordam importanta, ca o amplificam discutand, gandind despre ea (si noi si medicii, familia, toti care stiu de ea). De fapt si eu fac la fel acuma, ignor boala, nu stiu in ce masura o si neg in sinea mea, poate ar trebui sa o accept si fie ce-o fi, dar nu am masura de a o accepta in toata ferocitatea ei, nu mai am o asemenea masura, poate cand eram credincios o aveam, nu stiu deoarece nu am trecut un asemenea test, acuma insa, nu am de unde sa imi iau taria necesara si sa stau drept in fata bolii indiferent de gravitatea ei, imi lipseste, nu identificarea, aia o aveam cand eram credicios, nu mai vreau sa ma intorc la credinta (te), imi lipseste iesirea din identificari pana intracolo incat boala sa nu ma atinga, eh, zic si eu.

Mie a ajuns sa-mi zica o mare mestra spirituala, ca noi familia l-am ucis pe tata si nu cancerul (ii spusesem ca, tata nu a stiut nici un moment ce boala are si el nu a crezut de fapt ca e asa bolnav incat sa moara, deci nu a cultivat, nu a hranit boala.

5- Prin cate am trecut si eu, ce aventuri in lumea diagnosticelor gresite de catre medic; sunt si unele reusite.

 

Ma gandesc uneori ca, poate cea mai mare initiere posibila la un om, e ce pe care si-o face singur atunci cand, printr-o reusita de-a dreptul fantastica, constientizeaza suficient de profund, maretia sa, o asemenea constientizare care sa prisoseasca in om, adica sa o faca certitudine (si daca se poate o certitudine cat mai aproape de probabilitatea de 100%), eu cred ca il "indumnezeieste", extrasenzorialul ajungandu-i la degetul mic.

E doar o viziune proprie, ce am constatat eu pana acum, e ca unii oameni au puteri nefiresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Negarea asta e cumplita, vine vremea de omu se intreaba daca mai e in toate mintile sau nu, si cand colo e lenea medicilor la mijloc, nesimtirea, lipsa de compasiune, de rabdare in a pune un diagnostic corect. E foarte dureros sa constat ca multi oameni gasesc usi trantite in nas decat medici adevarati.

 

asa, si vrei sa te initiezi in paranormal ca sa scapi de belele?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ea, eu, e posibil sa fi gresit tu adresantul.

 

dar sti ca iti pierzi sufletul daca faci asta, da? afara sunt cainii, ucigasii, desfranatii, vrajitorii si oricine traieste in spurcaciune si iubeste minciunea

 

ia ghici tu ce e minciuna? ai auzit de copiii minciunii? sunt cei nascuti din minciuna, ei nu deosebesc adevarul de minciuna, spre deosebire de cei nascuti din dragoste

 

p.s. ma refer la minciuna psihologica, care tine de intelepciune si care nu e accesibila copiilor minciunii

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa, si vrei sa te initiezi in paranormal ca sa scapi de belele?

 

Am zis ca sunt unii medici lenesi.

 

Solutia - mai bine sa cautam alti medici mai buni, sa citim despre medicina un pic mai mult, sa aflam intai ce boala avem, decat sa mergem la anumiti guru, care pot fi ciudati.

 

Exemplu dat - Boala Lyme ( Borelia ). Multi oameni au patit-o cu boala asta, medicii nu o detectasera la timp, unii poate si uitasera ca acu cativa ani fusesera muscati de capuse. Unii oameni disperati aterizasera pe la vrajitori, ghicit, sau credeau ca sunt posedati etc Omu la necaz, s-ar duce oriunde numai sa scape. Cand solutia rationala se epuizeaza, oamenii cauta solutii alternative, unele dintre ele bune, dar unele disperate.

 

Cand tot ce intalnesc e ridicare din umeri, dispret, lene nonsalanta, cum inca ne mai miram ca oamenii cauta ca disperatii in toate partile solutii alternative? :cry:

 

 

 

 

 

Citat de pe un forum

 

http://medlive.hotnews.ro/boala-celor-1000-de-fe%C8%9Be-cu-ce-te-poti-alege-dupa-o-iesire-la-iarba-verde.html

 

"Medicii de la Bucuresti au diagnosticat-o cu scleroza multipla in 2 clinici de neurologie. Degeaba le-am sugerat ca ar putea fi borrelia. Zambeau si spuneau ca la noi nu exista asa ceva. Sunt extrem de prost informati si teribil de prost pregatiti. Pana la urma am descoperit bacteria la o analiza cu microscopul in camp intunecat al doctorului Moscu iar acum cautam o varianta de tratament. Toata familia noastra are bacteria – de la copil si pana la strabunica. I-am sunat pe toti medicii care au pus diagnosticul de scleroza multipla si niciunul nu a vrut sa-si recunasca greseala. Am vazut oameni care s-au nenorocit pe viata apeland la tratamentul pentru scleroza pe fond de borrelioza… ultimul fiind actualmente paralizat complet. Sistemul medical romanesc este LA PAMANT! Oameni buni! Informati-va si infruntati-i pe cei care va nenorocesc zilele. Fiti duri, pentru ca altfel va veti petrece restul zilelor intr-un scaun cu rotile."

 

 

 

Faptul ca am vb si despre paranormal, energii etc, nu inseamna ca exclude medicina alopata, investigatiile normale. Calea aceasta trebuie urmata, investigatiile facute, over and over again pana raspunsul devine mai clar.

 

Unele analize de sange de ex, trebuiesc refacute, pentru ca nu intotdeauna sunt concludente. Niste analize neconcludente nu inseamna ca omul nu e bolnav.

 

Deci pasul cel mai bun de facut e informarea, intrebi, citesti, ceri parerile la mai multi medici. Incerci si cu dieta mai naturala, ceaiuri si acupunctura ca nu strica.

 

Iar de initieri, si maestri, guru eu m-as tine departe.

 

Dar cateodata suferinta e asa de mare, anii trec si nici o raza de speranta nu rasare.... De aceea am pomenit de boala asta Borelia, ca e mai ciudata, si multi medici romani o ocolesc, nici nu se gandesc ca ar putea exista....

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reiki - cred ca ar fi singura cale pe care ti-as recomanda-o daca totusi vrei initiere. In rest m-as tine departe.

 

http://www.reikitraditional.ro/jxcms/content/view/45/80/lang,ro/

 

Ma atrage si pe mine, sa invat mai mult despre reiki, dar nu am bani deocamdata, adica sunt directionati spre o noua locuinta.

 

Deocamdata, imi fac propriul meu "reiki". O forma de masaj gentil, dar si ferm, gen shiatzu, si lucrul cu propriile energii, simt unde is blocate, si acolo lucrez. Deasemenea streching-ul e foarte bun. Se practica si in occident, a un fel de gimnastica lenta, te intinzi, te destinzi. Pisicile sunt cele mai maestre in streching, zic eu... avem de invatat de la ele. :P

 

Iti urez sanatate, urez sanatate la toti cei ce suferiti, asteptand pe holurile spitaleor si primind usi in nas. Nu va descurajati, cautati medici mai buni, invatati despre boala voastra, cautati solutii alopate stiintifice, dar si cai alternative. Cu atentie sporita sa nu cadeti prada unor sarlatani.

 

Numai bine! :flowers:

Editat de Tipareth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×