Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Pisica vagaboanda

Postări Recomandate

Pe Issa, care are 4 luni acum, am gasit-o in padure acum 6 sapt. Avea o mamica frumoasa si 4 frati. Erau sabatici si le era f frica de tot ce nu era normal pt o padure. dar cum iernile aici sunt infernale (-30) am luat-o pe ea si pe restul i-am dus la casa de pisici unde toti si-au gasit mamici si tatici. Issa a stiut din prima clipa sa foloseasca litiera) am innebunit sa vad asta, o pisica salbatica sa stie treaba asta). Mai avem un motan care are 7 ani, un golan care vine doar de 2-3 ori pe zi sa manance si s-o pupe pe ma-sa (eu) si atat. Pt ca jeppe a suferit mult dupa moaartea fostei Sarei, o pisi mica care a fost calcata de msina acum 6 sapt, a acceptat-o greu pe golanca asta mica. Ea a stiut din start cine e seful, dar l-a cucerit imediat. mananca impreuna, dorm impreuna, se spala unul pe celalalt, iar el o ia cu el prin curte si o invata sa vaneze, sa aduca acasa mancare(pasari+sobo). Nu a fost fun si pink de la inceput, caci Issa nu accepta oameni deloc, accepta doar alte animale(eu), Era si este umbra mea, de la baie la toaleta e mot dupa mine, iar cum vede ca tv-ul de opreste, fuge si isi alege perna pe partea mea de pat si nani de voie, citeste tot ce se posteaza pe ropo si cand Alex injura, e defapt Issa.

Ok, revin la cum am domesticit-o p-a mea. I-am cumparat un pled pufos si i l-am pus pe canapeaua din sufra, iar unul pe patul din dormitor. Am tinut-o in casa 2 sapt la rand, pana s-a obisnuit cu mirosul locului si al nostru. Apoi am scos.o in gradina, metru cu metru si am zis ''doamne ajuta''. Seara faceam plimbari cu ea in brate in jurul casei ca se sa obisnuiasca cu locurile, masinile, copii, zgomotele. Cand iese afara si o vreau inapoi in casa, am invatat.o ca daca fac zgomit din linguri primeste mancare buna si bine imediat. Acum incet, incet se apropie si de alti oameni. Pisicile sunt f independente si numai de ele depinde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de ce sunt in stare pisicile, am vazut odata la stiri un caz in care una era atat de agresiva si periculoasa incat persoana care o avea in grija a trebuit sa sune dupa ajutor.

Pisica unui prieten se bate cu vulpile in gradina in fiecare noapte :o:

Vecinii lui sunt disperati, cand se intalnesc cu el toti il roaga sa prinda seara blestemata aia de pisica si sa o inchida in casa pana dimineata :lol2:

 

Pe-aici, orasul se umple de vulpi imediat ce se intuneca, le poti vedea pana si in fata la McDonalds. Se furiseaza peste tot, dar nu fac zgomot si nu deranjeaza pe nimeni. Pisica aia e capul rautatilor, pandeste si ataca vulpile, care bineinteles ca ajung sa riposteze, cand sunt luate pe nepregatite.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice pisica poate fi imblanzita daca ai suficienta rabdare cu ea :)

 

Pisica aia e capul rautatilor, pandeste si ataca vulpile, care bineinteles ca ajung sa riposteze, cand sunt luate pe nepregatite.

 

De obicei se intampla invers - vulpea ataca pisicile si daca pisica este mai mica poate ajunge hrana pentru vulpe.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×