Sari la conținut
Forum Roportal
tinatina

Transfer si contratransfer

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate fi si ceva mai profund, la nivel de suflet si el sa nu constientizeze inca si este posibil ca ea sa-l ajute pana la urma si sa fie de bun augur pentru ambii si atunci se clarifica situatiile in care se gasesc fiecare , inclusiv din punct de vedere social. Insa, poate fi si o "coarda energetica" intre ei, prin care, sub aparentza ca ea se simte bine sa mearga sa-l vada, el sa se hraneasca energetic si ea sa ajunga sa fie sleita, acest lucru ducand la dezechilibre pentru ea, pe toate planurile. (el practica si ceva terapii complementare? fac meditatii in grup sau nu?din cate-am citit sunt si excelenti terapeuti dar si multi care-au dat-o pe imbogatire din aceste practici!)

Adevarul este ca amica mea spune ca simte ca s-au cunoscut intr-o alta viata, ca a fost ceva puternic intre ei...si-a facut chiar si o astrograma care i-a confirmat ceva in genul acesta.

eu tot cred ca-i o dependenta,nu stiu exact ce sa spun, povestea e spusa dupa relatarile ei, eu nu stiu exact ce se petrece intre ei, cert este ca-i tot mai debusolata si confuza.

cred ca el a placut-o de la inceput, poate ulterior si-a rezolvat problemele, poate ar vrea sa o ajute si pe ea, dar ea nu are incredere in el ca terapeut,vede in el un barbat orgolios si crede ca el ar jubila daca ia-r spune ceea ce simte.

ps-uneori ma gandesc ca exagereaza, este nitel histrionica as zice, poarta haine mulate , decoltae si scurte,ii place sa atraga atentia,si-a cultivat mult o anumita imagine,de femie rafinata si tine mult la ea,desi mie uneori mi se pare cam pozata.Eu consider simplitatea ca rafinament si nu luxul,dar e frumoasa si cu adevarat atractiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca psihologul nu isi da seama de faptul ca ea e indragostita de el, e un psiholog de 2 bani.

Psihologul stie f bine ca e indragostita de el,dar ii plac f mult banii ei.

Desi in mod normal,nu ar trebui sa o mai consilieze.

E impotriva eticii profesionale.

Iar doamna respestiva imi pare f. naiva.

Se "joaca"cu timpul si banii ei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca el a placut-o de la inceput, poate ulterior si-a rezolvat problemele, poate ar vrea sa o ajute si pe ea, dar ea nu are incredere in el ca terapeut,vede in el un barbat orgolios si crede ca el ar jubila daca ia-r spune ceea ce simte.

ps-uneori ma gandesc ca exagereaza, este nitel histrionica as zice, poarta haine mulate , decoltae si scurte,ii place sa atraga atentia,si-a cultivat mult o anumita imagine,de femie rafinata si tine mult la ea,desi mie uneori mi se pare cam pozata.Eu consider simplitatea ca rafinament si nu luxul,dar e frumoasa si cu adevarat atractiva.

 

Este un joc.

El joaca rolul de barbat fatal. Se stie apreciat de femei. Cine stie cate s-au indragostit de el? Si vai !...Domnul nu observa....Se simte bine cat e pe val. Iar daca se gaseste cineva sa-l aduca cu picioarele pe pamant, cu siguranta va apela la un terapeut. Daca femeia ii face jocul, de ce sa nu profite? N-as mai merge la cabinetul lui nici sa ma plateasca el. Chaiar de ar fi sa-si "roada unghiile cu tot cu degete " , prietena ta sa nu mai mearga. Daca da, inseamna ca-i place si ei jocul.

 

Fiecare femeie isi creeaza o imagine. Daca ea se simte bine cu stilul ales, no comment.Si daca la 43 de ani o femeie, tu, spui ca " e frumoasa si cu adevarat atractiva", bravo ei si felicitari tie.

 

Va deschide ochii si va renunta. La el. Caci la trairi si sentimente, va fi greu. Va dura...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In psihoterapie nu merge asa...gen, psihologul se indragosteste de tine, apoi el isi rezolva problemele si te ajuta si el pe tine.Daca se indragosteste de tine, etic este sa renunte la tine ca pacient.Eu cred ca mai degraba a sedus-o pentru a profita de banii ei.Un lucru e clar : daca sunt sentimente, iar psihoterapia se continua, acest lucru incalca etica profesionala.Ea nu are nevoie sa-si plateasca dragostea.Chiar daca el s-ar fi indragostit de ea la inceput, e tot dovada unei slabe pregatiri.

 

Iar daca joaca rolul de barbat fatal, clar, trebuie sub orice pret sa scape de el !! Nu este acceptabil asa ceva.Nu mergi la psiholog sa-ti exploateze slabiciunea, mergi ca sa ti-o vindece.De-asta dai bani.

 

Tin sa spun ca problema ei se rezolva doar cu un psihoterapeut foarte foarte competent, care e capabil sa reziste comportamentul ei seductiv, si sa o faca sa inteleaga ca ceea ce face este irational, ca sa isi invinga aceasta problema.Mai mult ca sigur ea e histrionica, si probabil are o fixatie la un stadiu infantil al sexualitatii.Chestii astea le depasesti doar cu psihoterapeut capabil, care la randul lui a scapat de asa ceva.Un psihoterapeut cu adevarat bun are psihoterapia facuta !

 

Indiferent de intentiile lui adevarate, psihoterapeutul asta trebuie schimbat.Daca e "barbatul fatal" si o face constient, cu atat mai mult.

Daca e doar nepregatit profesional, nu face decat sa ii ia banii pentru nimic.

 

Sfat final : daca vrea cu adevarat sa scape de problema, sa caute pe unul bun, cu experienta (inteleg ca actualul a inceput de curand psihoterapia clinica), cunoscut, cu carti publicate, etc.

Indiferent cat il place pe el, trebuie sa inteleaga ca nu are sanse de vindecare cu acest om.E prea posibil ca ei sa nu-i mai pese de acest lucru, acum ca l-a intalnit, insa, trebuie cu adevarat sprijinita.Ea isi face rau singura, nu va iluzionati ca de fapt il iubeste...nu e dragoste ce simte ea, e complex.Ea trebuie ajutata sa se inteleaga, nu trebuie sa dea bani sa-l vada pe barbatul "ideal".In starea in care e, e foarte usor de manipulat.Si cum oamenii sunt oameni, fie ei si psihologi, ea trebuie sa stie exact ce vrea.

Editat de haydn91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In psihoterapie nu merge asa...gen, psihologul se indragosteste de tine, apoi el isi rezolva problemele si te ajuta si el pe tine.Daca se indragosteste de tine, etic este sa renunte la tine ca pacient.

 

 

Dar de unde stii tu cum merge treaba in psihoterapie? Sa nu-mi zici ca si pe asta ai invatat-o in primul an de facultate? Ce facultate e aia care va invata totul in primul an, ca vreau si eu una d-aia.

 

 

ontopic: poate femeia nu vrea sa fie vindecata, vrea doar sa iubeasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ontopic: poate femeia nu vrea sa fie vindecata, vrea doar sa iubeasca.

 

Ai adus discutia pe pamant, adica acolo unde o pot aborda si eu. Are rost, atunci sa insisti sa cuceresti un barbat care doar se joaca cu sentimentele tale si iti mai si ia bani pentru asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Hayden,sunt total de acord cu ceea ce ai spus.Cred ca ea nu constientizeaza nevoia asta exacerbata de atentie si tendinta de seductie continua.I-am spus deja multe din ceea ce ati sugerat,si uneori se intreba si ea daca e ok sa-si faca rau pe banii ei.pana cand trebuie sa se duca din nou.Chestia este ca ea considera doar ca vrea iubire , e mandra de stilul ei de seductie-retragere,nu considera ca-i o problema,dar totusi vrea sa traiasca iubirea.

chiar zilele trecute i-am spus ca eu cred ca ar trebui sa inceteze, nu vad sa duca nicaieri chestia asta.

multumesc pentru rabdare si raspunsuri,e interesant sa va aud opiniile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce naiba aveti, aveti chef de misto ?! :nea:

 

 

Eu vorbeam foarte serios. Uneori iubirea e mai presus de orice. Viata, banii, viitorul, familia nu mai conteaza cand iubesti cu adevarat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Hayden,sunt total de acord cu ceea ce ai spus.Cred ca ea nu constientizeaza nevoia asta exacerbata de atentie si tendinta de seductie continua.I-am spus deja multe din ceea ce ati sugerat,si uneori se intreba si ea daca e ok sa-si faca rau pe banii ei.pana cand trebuie sa se duca din nou.Chestia este ca ea considera doar ca vrea iubire , e mandra de stilul ei de seductie-retragere,nu considera ca-i o problema,dar totusi vrea sa traiasca iubirea.

chiar zilele trecute i-am spus ca eu cred ca ar trebui sa inceteze, nu vad sa duca nicaieri chestia asta.

multumesc pentru rabdare si raspunsuri,e interesant sa va aud opiniile.

 

Eu stiu si te cred ca nu e constienta ca asta e o problema ! Stiu si ca ea considera ca are nevoie de dragoste.Dar dragostea trebuie sa fie si rationala.Are valoare doar daca nu te distruge.Ea in schimb da bani ca sa simta "fluturi in stomac".Tocmai de-asta are nevoie de ajutor.Pentru ca il neaga.

 

Si nu, nu vrea iubire.Vrea atentie.De indata ce barbatul devine accesibil, isi muta interesul pe altceva.Trebuie convinsa cumva sa-l schimbe pe actualul psihoterapeut.Daca tipul nu e escroc, s-ar putea discuta cu el pe tema asta.

 

Eu vorbeam foarte serios. Uneori iubirea e mai presus de orice. Viata, banii, viitorul, familia nu mai conteaza cand iubesti cu adevarat.

 

Iubesti cu adevarat cum ? Sunt si eu curios daca femeile astea au vreodata o relatie stabila.Ia sa se ofere un barbat sa le iubeasca, si apoi sa vina sa povesteasca cum a stat treaba.Ele vor atentie ! Sunt imature afectiv.Dragostea nu e pentru oricine.Necesita multe...nu doar vise si iluzii.

 

Cine are probleme din cauza modului in care simte iubirea, trebuie sa si-l schimbe.Ea nu e fericita asa cum e.

 

Dar de unde stii tu cum merge treaba in psihoterapie? Sa nu-mi zici ca si pe asta ai invatat-o in primul an de facultate? Ce facultate e aia care va invata totul in primul an, ca vreau si eu una d-aia.

 

 

Cand vei descoperi ca spun prostii, te rog sa ma corectezi.Si cred ca nu e important de unde invat eu ceea ce stiu.Multumesc de intelegere.

 

ON : femeia vrea doar sa fie iubita, crede ea.Tot pentru ca nu constientizeaza problema.Traieste intr-un cerc vicios.Oamenii cu tulburari de personalitate cred ca se simt bine in pielea lor.Cred...atat.De-asta nu vor sa se schimbe.

Editat de haydn91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×