Sari la conținut
Forum Roportal
Fernandaa

Egoism sau generozitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Păi cum ai reuşit să intri?

Cu invitatie de la profu de religie din liceu :roll:

 

A...

inchide gura ca racesti

 

 

Dacă te iubeşti pe sine, atunci cum te poţi sacrifica pentru persoana iubită? Sau despre ce tip de iubire se vorbeşte aici? Că dacă e vorba despre cea în care eu aş salva un necunoscut de la înec, atunci nici vorbă. L-aş lăsa să se înece.

 

Eu as salva un necunoscut de la inec, pentru ca stiu sa inot. Daca nu stii sa inoti, probabil ca ar fi o imbecilitate sa incerci sa-l salvezi.

Editat de Aseneth
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar fi sa ii mintim si pe altii ? :crazy:

 

Bineinteles. Si sa ne furam singuri caciula (si pe ale altora), sa ne autosabotam, sa punem bete in rotile altora, sunt o groaza de lucruri pe care le facem extraodinar de bine.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as salva un necunoscut de la inec, pentru ca stiu sa inot. Daca nu stii sa inoti, probabil ca ar fi o imbecilitate sa incerci sa-l salvezi.

Ştii şi karate? Pentru că altfel este o imbecilitate să salvezi un necunoscut de la o bătaie zdravănă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles. Si sa ne furam singuri caciula (si pe ale altora), sa ne autosabotam, sa punem bete in rotile altora, sunt o groaza de lucruri pe care le facem extraodinar de bine.

 

Traim in dezechilibre, si asta ne ocupa tot timpul.Budha spunea ca cine e invidios si doreste raul altora, nu obtine pacea mintii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ştii şi karate? Pentru că altfel este o imbecilitate să salvezi un necunoscut de la o bătaie zdravănă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu as salva un necunoscut de la inec, pentru ca stiu sa inot. Daca nu stii sa inoti, probabil ca ar fi o imbecilitate sa incerci sa-l salvezi.

 

O analogie cu asta se poate face in dragoste.

Te sacrifici, dar acest lucru sa fie cu un folos.Sa nu te darame pe tine, ca altfel nu are rost.Nu te sacrifici pentru ipocrizia cuiva de exemplu.

Editat de haydn91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Budha spunea ca cine e invidios si doreste raul altora, nu obtine pacea mintii.

Exact. Dar unii nu caută pacea minţii, ci pacea inimii. Astfel, eu i-aş st

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Dar unii nu caută pacea minţii, ci pacea inimii. Astfel, eu i-aş stârpi cei cei care îi dau puncte Asenethei pe nimic, aşa cum am tăiat nodul din Gordios.

 

Pacea inimii o obtii dupa ce obtii pacea mintii.Daca mintea nu stie ce vrea, inima nu se poate imparti.

Editat de haydn91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O analogie cu asta se poate face in dragoste.

Te sacrifici, dar acest lucru sa fie cu un folos.Sa nu te darame pe tine, ca altfel nu are rost.Nu te sacrifici pentru ipocrizia cuiva de exemplu.

de cate ori cand ai fost indragostit ti-ai dat seama ca celalalt e ipocrit si de cate ori ai simtit ca te sacrifici?...poate dupa aceea dar dupa ce ti-ai luat-o in freza....ei, de aici incepe povestea....vei reactiona in functie de cat de mult te iubesti...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×