Sari la conținut
Forum Roportal
Fernandaa

Egoism sau generozitate ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nicidecum. Personal, traduc pacea minţii prin iertare, iar pacea inimii prin răzbunare. Or, nu le poţi avea pe am

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de cate ori cand ai fost indragostit ti-ai dat seama ca celalalt e ipocrit si de cate ori ai simtit ca te sacrifici?...poate dupa aceea dar dupa ce ti-ai luat-o in freza....ei, de aici incepe povestea....vei reactiona in functie de cat de mult te iubesti...

 

Mi-am dat seama, si am reglementat situatia.Nu ma prostesc singur ca nu-mi sta frumos.Ma uitam in oglinda si vedeam scris pe frunte "magar". :crazy: Se poate face diferenta usor intre sacrificiul firesc, si sacrificiul pentru egoismul patologic al altora.

Editat de haydn91
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face diferenta usor intre sacrificiul firesc, si sacrificiul pentru egoismul patologic al altora.

 

Daca e sa iei o iubire puternica si rara (sa spunem Tristan si Isolda, sau Eminescu si Veronica) atunci putem usor sa le tratam dragostea lor navalnica drept "egoism patologic" sau "obsesie grava" sau "manipulare" sau "anxietate de abandon" sau "nesiguranta de sine" sau "agatare de celalalt" sau "slaba constructie interioara".

 

Dar cine a trait acea iubire torentiala, care vine o singura data in viata, cine stie ce inseamna sa traiesti pe culmile extazului si ale tristetii, cine stie ce chin infernal este acela de a fi departe de persoana iubita va intelege ca e vorba de IUBIRE, si nu de "egoism patologic" & stuff.

 

Exista potriviri foarte rare, ale unor iubiti cu insusiri iesite din comun. Acestia stiu ca daca se pierd unul pe altul nu vor mai gasi pe cineva asemenea. Partenerul este de neinlocuit.

 

Pentru el va face orice efort. Daca trebuie sa munceasca in piata de legume ca manipulant de baxuri pt ca seara sa se bucure de surasul partenerului atunci va iesi din confortul sau si o va face.

Daca i se cere sa emigreze, o va face.

Daca i se cere sa paraseasca parintii sau rudele, o va face.

Daca i se cere sa renunte la avantajele sale, la sine insusi, la orgoliul sau, o va face.

Si toate astea numai pentru a se bucura de prezenta persoanei iubite peste masura, peste puterile sufletului, atat de mult incat clipele devin de neindurat.

 

Aceasta este iubirea tare, cantata in Cantarea Cantarilor drept "mai tare ca moartea", pentru care cel ce iubeste nu se va da in laturi de la nimic ca sa o castige si sa o aiba pe viata. Si daca se poate, in vesnicie.

 

Aceasta e iubirea care a inflacarat romane si poezii mai demult. Exista si azi, dar e sufocata de mult shit modernist venit pe calea TV si presa.

 

De exemplu, un psiholog care spune in rest lucruri frumoase, Andre Moreau, spune ca aceasta iubire a murit, si ca omul modern trebuie sa lase liber partenerul sa plece cand vrea, sa fie relatii deschise, parteneri multipli, libertate totala, samd.

 

Or, suna frumos in teorie. Dar cel ce iubeste din toate puterile sale stie ca daca persoana iubita pleaca nu mai are alta sansa. Pentru el viata ar fi un chin mai rau ca iadul. Viata fara iubirea de neinlocuit este pentru el moarte.

Asa ca va face orice ii sta in putinta ca sa tina aproape persoana iubita.

 

Pana la urma va lucra la posesivitatea sa si va lasa persoana iubita sa se deschida si spre alti oameni, fara sa o sufoce, cata vreme aceasta implica o comunicare corecta.

 

Dar daca aceste relatii implica alti parteneri care ii dau tarcoale iubitei, pentru a si-o pune ei deoparte prin idei de genul "daca o iubesti las-o libera" (pentru mine), atunci el se va aprinde de tot chinul iubirii si se va face luntre si punte ca sa pastreze dragostea adoratei.

 

Daca trebuie, isi va vinde sufletul diavolului.

Daca trebuie, isi va vinde sufletul lui Dumnezeu, se va pune in genunchi pentru prima oara in viata sa si se va ruga cu lacrimi sperand ca acolo sus e Cineva sa-l auda.

Daca trebuie, lasa familie si casa si pleaca peste mari si tari a doua zi.

Daca trebuie, face foamea, spala masini in intersectie, incarca paleti, cerseste.

 

Toate astea ca sa nu piarda ceea ce pentru el este nepretuit si neasemuit.

Asta e dragostea mai tare ca moartea, si inca mai exista si in veacul nostru modernist.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Maestre, ma bucur sa te vad ;)

 

Viata e dura...oricat ne place dragostea asta inflacarata, sincera, profunda, stuff, tot un egoism e, dar e unul mai special, un fel de egoism spiritual.Vrei pe cineva pentru sufletul tau...

 

Am trecut si eu prin ce vorbesti tu, a fost criminal de greu, dar am acceptat situatia...acum sunt ok.

 

Totul pe lume trece...nu avem ce sa facem, oricat ne-am strofoca.E trist, dar eu am invatat mult atunci cand mi-a cazut si ultima iluzie...Natura umana nu e facuta pentru prea mult extrem...Nu poate fi nimic prea frumos pe timp indelungat.E un echilibru ce apare in orice pe lume.Echilibru perceput datorat modului dual de gandire a omului...

Daca tu iubesti sa spunem foarte profund si constant, partenerul o va interpreta ca sufocare...si totul cade.Oricat de frumos ne-ar fi noua, lui nu ii este...de-asta am ajuns la concluzia ca valoarea dragostei sta in cat de utila ii e celuilalt.Pare foarte pragmatic si stupid, dar asta e natura umana ! Daca nu esti pragmatic, esti supus instabilitatii...

 

Toti suntem infranti, orice am face...Important e sa ne obisnuim.Nu stiu cat ajuta asta pentru cineva neobisnuit...

 

Ma bucur ca te-am vazut pe-aici. :)

Editat de haydn91
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, ma bucur sa te vad

Maestre, paranoia nu mă lasă să dorm :P

 

Statistic vorbind, ce şanse crezi că sunt ca exact în ziua când Kosmotro a devenit Downtempo, Kefren să ajungă la concluzia că vrea să fie Haydn? :spiteful:

 

Născut în 1991, membru din 2007 pe Roportal, cel mai activ în secţiunea Psihologie ... :think:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×