Sari la conținut
Forum Roportal
Joss

Manastiri din Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

S-o trimitem pe don`soara sa viziteze si manastiri de pe la noi, ce parere ai?

Nicula, dar in oricare zi din an inafara de 15 august. Credincosii stiu de ce.....stars.gif

R

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dom`le, ca valori artistice ma asteptam sa le apreciezi daca nu le gasesti vreo insemnatate spirituala... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dom`le, ca valori artistice ma asteptam sa le apreciezi daca nu le gasesti vreo insemnatate spirituala... :(

valoarea artistica e in alta parte.iar ca valoare spirituala, sunt cu semnul minus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie la Putna mi-a placut foarte mult. tin si acum minte ca ne-a condus prin muzeul manstirii un calugar atat de inalt de nu se mai termina, cu niste ochi albastri si un par auriu lung pana la brau....rolleyes.gif

Ia sa ma duc si eu pe acolo :roll:

On: Am fost la Voronet, mi-a placut foarte mult. Peisaj frumos si o liniste sufleteasca pretioasa.

Editat de Lucast

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin 3 merita vizitate : Sucevita, Moldovita si Voronet. Daca esti credincios merita, daca nu esti credincios tot merita. Imprejurimile unde sunt situate sunt superbe. Atmosfera din incinta manastirilor este placuta si relaxanta daca ai norocul sa nimeresti intr-o zi de saptamana cand nu sunt multi turisti care strica toata privelistea cu aparate foto si comertul de taraba sau copii ce tipa ca vor suc din 5 in 5 minute. Dar oricum, merita.

Mersi de sfat.Am notat :)

 

vezi ca pe expresia asta am pus copyright.

iar daca primitivismul te dezgusta, las-o balta cu vizitarea manastirilor.

Era vb de "Tanacu'".Nu lua din informatia doar partea care iti convine.

Cat despre partea ingrosata, inteleg,ca dupa parerea ta, toti in manastiri sunt primitivi? E o afirmatie destul de grava si eu cred ca ar trebui sa o reconsideri.

 

 

E curata pierdere de vreme vizitarea manastirilor. M-a ros si pe mine curiozitatea sa vad daca si cele ale catolicilor civilizati sunt la fel de detestabile ca si cele ortodoxe.

 

Singurul motiv pentru care consider eu ca manastirile merita vizitate este valoarea lor istorica.Nu discut de"valoarea"spirituala.Dar daca tot am ajuns aici,pentru a ne feri ce comentarii inutile,va intreb cum puteti gasi ceva mai bun la persoane care au fost respinsi de societate(cam 80% dintre calugari)si s-au refugiat in locasuri retrase pentru a duce o viata de pustnic alaturi de altii ca ei.(prin indulgenta am dat doar 80% procentaj.Discutati cu calugarii intrebati de trecutul lor.Eu de toti de care am aflat,printre care si maici,au fost persoane care nu au reusit se incadreze in societate,nu au reusit sa comunice,sa isi faca prieteni sa socializeze.Astfel societatea i-a respins si au gasit refugiu in manastiri.Nu inchideti ochii si cautati raspunsuri.O sa vedeti cata dreptate am)

Editat de Joss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca tot am ajuns aici,pentru a ne feri ce comentarii inutile,va intreb cum puteti gasi ceva mai bun la persoane care au fost respinsi de societate(cam 80% dintre calugari)si s-au refugiat in locasuri retrase pentru a duce o viata de pustnic alaturi de altii ca ei.(prin indulgenta am dat doar 80% procentaj.Discutati cu calugarii intrebati de trecutul lor.Eu de toti de care am aflat,printre care si maici,au fost persoane care nu au reusit se incadreze in societate,nu au reusit sa comunice,sa isi faca prieteni sa socializeze.Astfel societatea i-a respins si au gasit refugiu in manastiri.Nu inchideti ochii si cautati raspunsuri.O sa vedeti cata dreptate am)

 

:think:

Este un mod de viata si aceasta dusa de calugari.

Sunt multe de spus ... putin gresita abordarea...

Ca sa ajungi intr-o manastire eu stiu ca inafara vointei exprimate, miscarea asta costa. Trebuie sa aduci o contributie la manastire in momentul in care devii calugar.

Apoi viata de acolo nu e neaparat una rupta total de societate. Manastirile presteaza servicii sociale, au gradinite, spitale, scoli, chiar si firme profitabile de administrarea carora calugarii se ingrijesc si in cadrul carora muncesc. Cunosc mai nou un calugar care se ocupa cu declararea unui cimitir aflat in incinta unei manastiri, ca monument istoric, o procedura destul de complicata si sa sii ca se descurca bine, este insistent si activ.

Ce vreau eu sa spun e ca imaginea de persoane izolate de societate pe care o ai despre calugari e putin gresita.

Sunt printre ei persoane instruite, care vorbesc limbi straine, cu o profesie, implicati activ in viata manastirii si in relatiile ei cu exteriorul. Nu vorbesc de calugarii care sunt si ierarhi ai bisericii.... acestia au un rol activ si in politica, dupa parea mea. Sigur, nu toti sunt asa. Dar neimplicati total in viata sociala nu-i putem considera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:think:

Este un mod de viata si aceasta dusa de calugari.

Sunt multe de spus ... putin gresita abordarea...

Ca sa ajungi intr-o manastire eu stiu ca inafara vointei exprimate, miscarea asta costa. Trebuie sa aduci o contributie la manastire in momentul in care devii calugar.

Apoi viata de acolo nu e neaparat una rupta total de societate. Manastirile presteaza servicii sociale, au gradinite, spitale, scoli, chiar si firme profitabile de administrarea carora calugarii se ingrijesc si in cadrul carora muncesc. Cunosc mai nou un calugar care se ocupa cu declararea unui cimitir aflat in incinta unei manastiri, ca monument istoric, o procedura destul de complicata si sa sii ca se descurca bine, este insistent si activ.

Ce vreau eu sa spun e ca imaginea de persoane izolate de societate pe care o ai despre calugari e putin gresita.

Sunt printre ei persoane instruite, care vorbesc limbi straine, cu o profesie, implicati activ in viata manastirii si in relatiile ei cu exteriorul. Nu vorbesc de calugarii care sunt si ierarhi ai bisericii.... acestia au un rol activ si in politica, dupa parea mea. Sigur, nu toti sunt asa. Dar neimplicati total in viata sociala nu-i putem considera.

Ma refeream la manastirile care nu au devenit obiective turistice.Acele manastiri unde nu se vind mici si bere la intrare(caz real),sau unde calugarii au antene digi si dolce(alt caz real) ies din calcul.Ma refeream strict la manastirile ferite de calugari de acest gen.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca in ziua de azi mai exista manastiri sau schituri in genul Danil Sihastru & co. Iar daca exista e bine ca nu stim de ele. :)

Dar nici acest gen de implicare in viata comunitatii mie nu mi se pare nepotrivit. Mi se pare ca insusi invatatura lui Cristos indeamna ca crestinii practicanti sa fie implicati activ in viata societatii si sa raspandeasca in randurile membrilor ei invatatura cea adevarata. :)

Asa ca nimic nepotrivit, dupa parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca in ziua de azi mai exista manastiri sau schituri in genul Danil Sihastru & co. Iar daca exista e bine ca nu stim de ele. :)

Dar nici acest gen de implicare in viata comunitatii mie nu mi se pare nepotrivit. Mi se pare ca insusi invatatura lui Cristos indeamna ca crestinii practicanti sa fie implicati activ in viata societatii si sa raspandeasca in randurile membrilor ei invatatura cea adevarata. :)

Asa ca nimic nepotrivit, dupa parerea mea.

Nu pot sa fiu de acord cu tine,pentru simplu motiv ca toate manastirile care au fost "colonizate" de societate nu mai sunt manastirile ce erau.Acum calugarii nu se mai ingrijesc de cele sfinte,ci sunt preocupati de cum sa mai faca ceva banuti,taie bilete la intrare,nu se mai roaga pentru enoriasi ,ci ofera consilere contra cost,se dau pe net ,au bloguri,se uita la tv,la meciuri..etc.Mi-e nu mi-i se pare a fii normal,si cand spun normal ma gandesc la manastirile de acum 10 ani,unde calugarii erau piosi,si cand intrai in manastire simteai ca acei oameni au renuntat la societate pentru a se dedica unei vieti departe de aceasta,unei vieri dedicate pusnicismului si rugaciunii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×