Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei008

Mama ei nu e deacord

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:cry:

 

Buna , sunt nou si daca nu am scris unde trebuie va rog sa ma scuzati.

 

Vreau sa va spuns si sa va cer un sfat la problema pe care o am deoarece nu mai stiu ce sa fac :cry:

Poate cineva dintre voi a mai trecut prin asa ceva si pana la urma a iesit bine pentru toata lumea.

Sunt cu prietena mea de 9 luni, de la inceputul relatiei ea mi-a spus ca mama ei este genul de persoana care ii place sa controleze tot.

Am inceput sa avem o relatie secreta, pana la urma am luat hotarerea amandoi sa nu mai tinem secret nimic si am hotarat sa afle si familia ei.

Cand a auzit mama ei din start nu a fost deacord, a inceput sa ii reposeze ca eu nu sunt de ea si sa caute pe altcineva. Vreau sa va spun ca prietena mea asa a fost tinuta toata viata ei , nu putea sa aibe o relatie fara sa stie ea si sa fie deacord.

Sincer sa fiu eu nu imi pot da seama dece nu este deacord si ce are cu persoana mea. Poate din cauza ca nu stau asa bine finaciar, si ii este frica ca stau cu ea doar pt bani care ii are. Familia ei stau destul de bine din p.d.v finaciar.

Eu i-am spus EI ca asa nu are rost relatia,sa punem punct deoarece nu va fi bine, daca din start mama ei nu este deacord cu mine :( ne vom chinui ...

Ea nu vrea sa auda asta , doreste sa luptam si vom reusi, dar ea inchimb spera ca pana la urma mama ei ma va acepta...

Sincer sa fiu eu nu as renunta deoarece o iubesc foarte mult, dar in acelas timp nu mai doresc o relatie secreta (fata de familia ei) deoarece nu imi convine situatia si este foarte greu, pe langa asta eu peste 3 sapt voi pleca la brasov si atunci vom fi intr-o relatie la distanta, si nush ce sanse sunt de reusita....

Am discutat cu ea toate lucrile astea ea spera si isi doreste , si eu imi doresc dar cand sti ca mama ei nu te suporta iti este frica ca poate va reusi sa ne desparta...

Oare ce e de facut intr-o situatie de genu??? Cum poti face sa impaci pe toata lumea?? sau sa renunt...chit ca nu imi doresc ??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cum poate. In situatia ta(aproximativ) eu am scos coltii la toata lumea. Si stii ceva ? Nu regret. Nu fa ce zic altii, fa ce vrei tu, fie bun sau rau, macar stii ca ai facut ce ai vrut TU. Vorba lu' Sinatra - I did it my way !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ar fii asa usor, stiu ca trebuie sa fac ceea ce cred eu sau cum simt , dar un sfat de la cineva care a trecut prin aceasi situatia sau ceva asemanator nu ar strica :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm !

mai ales ca si pleci si o sa aveti o relatie la ...

e mai complicat treaba !

 

 

dar eu zic asa :

daca mama este una din aia care vrea sa controleze !?

poate o mai potolesti daca te lasi controlat si tu de ea !

 

indiferent cum decizi !!!

prietena ta trebuie sa lupte ca sa ...

e masa nu e a ta !

 

si daca tipa o face doar partial si aparent

iar voi dezvoltati relatie si ajungeti si la casatorie !

iar baba cloanta nu este inca pusa pe curul ei !?

 

TU !!! imi pari foarte rau !!!

:)

Editat de Miticamicutul2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mitica ai perfecta dreptate, stiu ca asa e...

Eu sa ma las controlat de mama ei sincer niciodata deoarece nu cred ca e corect sa controlezi viata unui om dupa bunul tau plac.

Eu cand am auzit am vrut sa renunt chit ca asta nu imi doresc dar sunt constient ca daca nu renunt nu voi avea liniste niciodata.

Prietena mea este foarte legata de familia ei, este controlata de la mama si pana la frate ...va pot da un exeplu( fratele ei trebuia sa se trezeasca la ora 3 jumate dimineata si in loc sa isi puna el alarma la telefon ia dat indicati ca sa vina sorasa sa il trezeasca) cand am vazut asta am ramas :O nu imi venea sa cred.

Si cum am spus eu am vrut sa pun punct dar ea nu doreste, plange cand aude si tot spune ca sa incercam ca poate mama ei ma va acepta...

Sincer in situatia asta nush ce sa fac, nici eu nu as renunta deoarece iubirea noastra sa va termina din cauza familiei nu din cauza noastra ca noi nu ne intelegem....

Si pe langa asta eu i-am spus ca este doar doua variante ori ne despartim ori dupa ce termina facultatea sa vina cu mine(mai are un an) , dar nici asta nu doreste deoarece acasa are tot ce ii trebuie din p.d.v. finaciar....

Habar nu am cum sa impac si familia si pe ea ... Eu nu doresc ca familia sa ma acepte ci doresc sa fac ca familia ei sa inteleaga ca asta e dorinta ei si sa acepte asta...

Cum ai spus ca ea ar trebui sa se impuna dar crezi ca poate cand ea a fost crescuta de minca ca la armata oridinul trebuie executat nu comentat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu cunosc un caz asemanator !

si nu a luat un svarsit bun

eu as lasa la mana tipei tot !

 

credema !

in timp o sa ti pare foarteeee rau

daca nu faci ce trebuie acuma

 

sustineo sa se poata rupe de la parinti ! (asta este lucru firesc )

dar trebuie sa fiti pregatiti sa luati si consetintele care o sa ...

si daca tipa nu e hotarata ! si jumatate de inima e la masa si jumatate la tine

ai pierdut

si ai pierdut si timp si te mai si chinui cu ea !

 

io cred ca ma-sa te iubeste :jester:

 

Hmmm !

poate dai mai multa atentie la ma sa !??

poate ... sau ... !

cum arata ma sa !??? :)

merita lupta !??

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×