Sari la conținut
Forum Roportal
neuron

Aparat digital sau cu film

Evaluează acest topic

Aparate foto  

40 membri au votat

  1. 1. Ce preferati?

    • Aparat foto digital
      33
    • Aparat cu film
      7


Postări Recomandate

Cu aparatul digital iti poti da frau liber imaginatiei, zic eu, pentru ca nu ai grija pozitiilor disponibile pe film. Plus ca odata descarcate in calculator, iti poti edita fotografiile dupa bunul plac, pana obtii ce vrei, pe cand la aparatul cu film, cum putini sunt cei care au un laborator foto propriu, e mai greu sa obtii exact ce vrei, doar dupa ce ai declansat. Pana si cei mai talentati gresesc, nu? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum am observat ca si fotografii profesionisti (de exemplu cei care lucreaza pentru National Geographic) au trecut pe digitale (ma rog, aparate ce depasesc 8000 de $ dar asta e alta poveste :friends: ) ceea ce inseamna ca...trebuie sa privim in viitor, digitalul va stapani probabil tot peste <niste> ani de zile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aparat cu film vechi profesionist alb-negru.

Pentru excursii si alte balarii digital, e mai practic, usor de facut poze multe si de descarcat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine clar digitalul. De cand mi-am luat aparat digital nu m-am mai atins de cel clasic.

Poate ar trebui sa faci citeva poze si cu cel clasic. Vei avea citeva surprize placute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ar trebui sa faci citeva poze si cu cel clasic. Vei avea citeva surprize placute.

 

Multumesc pentru sfat dar sunt foarte departe de a realiza vreo performanta cu aparatul foto.

Cel cu film este complet automat si in afara de a-i schimba filmul si bateriile nu pot sa-i fac nimic.

De altfel si la digital setarile stau pe auto in cele mai multe cazuri. Imi cunosc limitele si stiu ca voi fi un vesnic si perfect amator intr-ale fotografiatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aparat cu film vechi profesionist alb-negru.

Pentru excursii si alte balarii digital, e mai practic, usor de facut poze multe si de descarcat.

 

Alb-negru????????? Lol :friends:

Nu credeam ca mai foloseste cineva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alb-negru????????? Lol :crazy:

 

De ce? Deseori o fotografie alb-negru poate fi mult mai expresiva decat una color. Si nu putini sunt cei (ma refer aici la profesionisti, in special) care apeleaza la alb-negru pentru a evidentia anumite trasaturi ale personajelor, elementelor unei fotografii. :)

Editat de dj_hestia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am inceput cu adevarat deliberarile... desi ramin la ideea ca cel putin citiva ani calitatea pozelor de pe film vor ramine neegalate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×