Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Niciun/nicio

Postări Recomandate

da de ce sa rada lumea de noi...?scuza-ne ca nu suntem asa avansati ca tine...dar omu afla nu avem cipuri si la fiecare schimbare /modificare sa fim atentionati...

Asa e....................................

DOOM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era o chestiune de timp pana sa se ajunga ca niciun/nicio sa se scrie legat, cata vreme niciodata, nicicum, nicicand etc se scriu de mult impreuna si ni se pare normal sa fie asa. Din punctul meu de vedere a fost o decizie logica si de bun simt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in prezent forma corecta este niciun/nicio conform noilor reguli ale dictionarului ortografic, ortoepic si morfologic...multe reguli s-au schimbat, despartirea in silabe, forma cuvintelor si a pluralurilor lor...

de ex.acum este corect sa spui cireasa(fruct) - ciresi, de esemanea este admisa si forma "cirese" dar cea mai corecta este "ciresi" sau gogoasa - gogoase s.a. de asemenea este admis sa desparti al capat de rand ortograme precum "intr-o", "intr-un"...etc...dictionarul este adaptat dupa formele cuvintelor cele mai des folosite de romani, adica o mare aberatie :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si o sa ne mai miram de ce copiii nostri ne vom considera niste analfabeti...

Propun ca odata (sau poate o data) cu schimbarea presedintelui tarii sa se schimbe si gramatica limbii romane. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa-i...acum este corect ce nu era corect inainte... >.<

dictionarul ala costa vreo 600.000(60 lei noi) si se gaseste si la librarii... daca este cineva interesat sa vorbeasca "corect" :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea si mai frumoasa e ca la facultate nu sta nimeni dupa tine sa te invete scrierea "corecta", dar te vor depuncta la examene. :yahoo:

Sper sa iau licenta anul asta :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa-i...acum este corect ce nu era corect inainte... >.<

dictionarul ala costa vreo 600.000(60 lei noi) si se gaseste si la librarii... daca este cineva interesat sa vorbeasca "corect" :P

In situatia asta, mi se pare corect sa se faca orice fel de schimbari, de bun simt, logice sau nu. :o: La bani le statea gandul nu la saraca limba romana .... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era o chestiune de timp pana sa se ajunga ca niciun/nicio sa se scrie legat, cata vreme niciodata, nicicum, nicicand etc se scriu de mult impreuna si ni se pare normal sa fie asa. Din punctul meu de vedere a fost o decizie logica si de bun simt.

Scumpule agent termic,

daca ti se pare chiar asa normal sa scrii "nici o" legat ( nici macar nu pot sa scriu intre ghilimele cele doua cuvinte legate, ca simt ca mi se face pielea de gaina), spune-mi, te rog, cum ti se pare "normal" sa scrii : "nici una"? Dar "nici unora", "nici unuia".... "nici una, nici alta", "nici altora", hmmm?

In legatura cu "nicicand", "nicicum" , "niciodata", acestea se pot folosi si singure. Poti spune "Niciodata." sau "Nicand.", dar in nici un caz "Nici o." legat sau dezlegat! ...asa ca nu e deloc acelasi lucru si nu e chiar asa de "normal" cum spui tu ca e.

Astea toate sunt niste aberatii, inventate de oameni care nu au ce face si care vor sa mai faca un ban (necinstit) sau sa isi puna si ei amprenta pe ceva.

 

 

That's my opinion about this stupid thing. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, acu sunt corecte toate formele considerate gresite inainte, si cu care ne batea la cap profa' de romana :doh:

 

servici in loc de serviciu ( cum ii mai corectez eu pe parinti? :flowers: ca imi placea sa ii enervez)

foarfeca si nu foarfece ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×