Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Sa vorbim despre Marin Preda

Postări Recomandate

se accepta de la 3 carti citite.

Da, ma incadrez in categorie, numai ca l-am citit acum multi ani. Si toata lumea stie de Preda. Hai ceva mai la moda, gen Llosa.

 

l.e. acum am observat ca asta e titlul topicului, no bine, Preda.

Editat de Hypathia
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

preda, balzac, calinescu... astia-s vechi si ii stie toata lumea.

 

hai Hesse, Bulgakov sau macar Marquez.

Dar sa ne hotaram odata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no hai pune intrebari, poate-mi amintesc ceva. :roll:

A, hai ca iti zic eu una tare: In Cel mai iubit dintre pamanteni, Preda face referire la un mare filosof care a fost destituit din functia de director al bibliotecii. Despre cine e vorba???? :spiteful:

 

FARA GOOGLE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este scriitorul meu preferat. Am citit CMDP, Delirul, Marele Singuratic, Viata ca o prada, Morometii si tot caut acea carte unde i-a scris scrisori de dragoste pictoritei.

Personajul sau, Victor Petrini, profesor de filosofie, m-a fascinat prin felul cum privea viata si dragostea, intrigand pe cei din jur si persoana iubita.

Plasez locul doi lui Niculae Moromete, mai ales in volumul doi din Morometii si continuarea in Marele Singuratic, unde isi duce existenta ca gradinar dupa ce este exclus din partid. Cele doua personaje impartasesc decaderea din pricina unui sistem tampit, atat prin teorie cat si prin practica.

Editat de Lucast
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

no hai pune intrebari, poate-mi amintesc ceva. :roll:

A, hai ca iti zic eu una tare: In Cel mai iubit dintre pamanteni, Preda face referire la un mare filosof care a fost destituit din functia de director al bibliotecii. Despre cine e vorba???? :spiteful:

 

FARA GOOGLE!

 

Parca Blaga, nu? spiteful.gif

 

Este scriitorul meu preferat. Am citit CMDP, Delirul, Marele Singuratic, Viata ca o prada, Morometii si tot caut acea carte unde i-a scris scrisori de dragoste pictoritei.

Personajul sau, Victor Petrini, profesor de filosofie, m-a fascinat prin felul cum privea viata si dragostea, intrigand pe cei din jur si persoana iubita.

Plasez locul doi lui Niculae Moromete, mai ales in volumul doi din Morometii si continuarea in Marele Singuratic, unde isi duce existenta ca gradinar dupa ce este exclus din partid. Cele doua personaje impartasesc decaderea din pricina unui sistem tampit, atat prin teorie cat si prin practica.

 

Si Delirul nu ti-a placut?

 

Mie volumul 2 din Morometii, ca si Marele singuratic nu mi-au placut fiindca erau prea pline de comunisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×