Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Brutalitatea fortelor de ordine, supravegherea si statul politienesc

Postări Recomandate

Poate pentru ca scrii mult si alambicat... nu au prea multi rabdare sa citeasca tot si sa si inteleaga ce vrei sa zici. Sau poate pentru ca suntem prea preocupati de ale noastre, ca sa ne mai pasioneze si ale lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' de ce vorbim de State? Sa vorbim de Romania, unde politistii primesc palme de la doamna invatatoare, in direct, la televizor... :doh:

Basescu a educat pe taranul parvenit, ignorant si neo-comunist roman ca politistii, profesorii, medicii si orice angajat din sistemul de stat sunt sclavi supra-platiti, spagari lenesi si mandri, neperformanti si fara de care s-ar trai mai bine, dealtfel personaje care merita din plin tot felul de flegme, acuze si sa te p... pe ei, in opinia ce transpare printre randuri din spusele destoinicului carmaci al patriei. Evident ca politistul e palmuit la TV, evident ca profesorul e bruscat la catedra, and so on... Evident ca ghertoiul roman este degraba facator de gura mare si slobozitor de invocatii ale drepturilor pe care altii trebuie sa i le respecte, dar el altora nu.

Dup-aia ghertoiul roman vine si spune ca bugetarii e nashpa si Basescu ie cool. Right...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate. Inainte de Basescu se cautau unele solutii. Nu conteaza. Eu am terminat scoala demult, de medic n-am nevoie, taxe, impozite etc nu am pe ce plati, oricum nu le platesc, exceptand ce mi se ia din salariu, cat despre militie, n-am nevoie. Deci a functionat perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

NU AI INTELES. Nu era vorba despre Romania de astazi. Era vorba despre ceea ce exista in alta parte si va veni, nu numai in Romania ci peste tot pe planeta. Va grabiti sa duceti discutia in alta parte, fara nici o legatura cu exemplele date. Dar la naiba daca mai are vreun rost. :suicide:

 

Poate pentru ca scrii mult si alambicat... nu au prea multi rabdare sa citeasca tot si sa si inteleaga ce vrei sa zici. Sau poate pentru ca suntem prea preocupati de ale noastre, ca sa ne mai pasioneze si ale lor.

 

Vor fi si ale voastre intr-o zi. Dar lumea e invatata sa traiasca pentru azi, si cand i se intampla ceva vecinului, sa intoarca spatele. Ca sa te intereseze ceva astazi, trebuie sa te afecteze in mod direct. E foarte elocventa marturia de mai jos, a pastorului Martin Niemoller:

 

First they came for the communists,

and I didn't speak out because I wasn't a communist.

Then they came for the trade unionists,

and I didn't speak out because I wasn't a trade unionist.

Then they came for the Jews,

and I didn't speak out because I wasn't a Jew

Then they came for me

and there was no one left to speak out for me.

 

''Intai au venit dupa comunisti, si nu am spus nimic pentru ca nu eram comunist.

Apoi au venit dupa sindicalisti si nu am spus nimic pentru ca nu eram sindicalist.

Apoi au venit dupa evrei si nu am spus nimic pentru ca nu eram evreu.

Apoi au venit dupa mine, si nu mai ramasese nimeni care sa imi ia apararea.''

 

Ba ca scriu prea mult, ba ca aduc doar 2 exemple si ''generalizez''. Cum o dau, nu e bine. Nu pot argumenta un punct de vedere altfel decat prin cat mai multe exemple. Am mai zis candva, cine nu are chef sa citeasca suficient pentru a intelege, poate ar vrea sa se abtina de la a comenta in necunostinta de cauza. Alambicat? LOL. Cu ocazionale greseli de ortografie, mi se pare ca scriu intr-o romana inteligibila.

Poate daca era cu chiloti, tzatze si drame ale parului pubian, putea sa fie si poezie dadaista, ca tot isi dadea cineva interesul. Daca te uiti la ce tip de subiecte se discuta in mare pe forum astazi, nu te mai miri de ce a plecat atata lume.

 

Am stiut de la bun inceput ca nu aveau sa posteze multi. Nimeni nu vrea o eticheta de ''agitator'' sau ''sustinator al teoriilor conspiratiei'' si alte clisee ridicole. Am considerat ca e suficient sa vada pentru a isi forma o impresie. Se pare insa ca lumea face exact pe dos, si ca intr-adevar pe majoritatea nu ii intereseaza informatiile, ci sa posteze ceva in dorul lelii.

 

Scuze pentru ca am ocupat atata spatiu.

Din partea mea puteti sa inchideti topicul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma supar deloc. Cand n-ai cu cine, n-ai. Asta e realitatea. De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere, d-apoi un muritor de rand. :)

A crescut numarul de vizualizari cum a simtit lumea miros de contradictii.

 

Imi poti spune in ce fel nu e clar subiectul topicului si de ce se tot insista pe Romania, desi nu e cazul?

 

Sa scriu ca la telegraf?

Aveam impresia ca omul se face inteles explicand, nu limitandu-si explicatiile cat mai mult pentru ca unora li se ard neuronii dupa 2 randuri (nu ma refer la tine). Tocmai multitudinea exemplelor imi demonstreaza punctul de vedere (sau asa ar fi trebuit).

In ce fel sa ma fac inteleasa cand oricum nu citeste nimeni ce scriu si comenteaza aiurea?

 

Constat ca in functie de ceea ce cauta userii, pentru a primi raspunsuri, un topic trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte:

-sa fie in stil chat

-sa nu solicite deloc intelectul

-in nici un caz sa nu sugereze faptul ca lumea nu e roz (Doamne fereste)

-sa se poata raspunde monosilabic si cu emoticoane si sa aiba exact atata sens ca si cand s-ar scrie ceva

-sa se poata scrie orice fara a parea off topic

-de preferinta tema sa fie legata de sex

etc etc etc

 

Astea fiind zise... Tarzan plecat acasa. Doare cap.

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu despre ce vorbesti si am cunoscut pe propria-mi piele abuzurile politiei Americane.NU am facut ceva rau daca "rau" consideri sa faci parte dintr-o adunare de oameni in New York City demonstrand impotriva politicii interne si externe al lui George W.Bush la vremea cand intrase in al doile termen...am considerat prea mult pt. tara si o lasitate din partea celor ce l-au re ales ca sa duca tara de rapa.dar nu despre asta e vorba aici.

Politia calari a intrat in noi cu forta cu caii si ne-a lovit cu bastoanele in acelasi timp si inca eram fff departe de unde era la acel moment Bush caci venise in vizita si era curtat de primar peste tot.Se stia ca va fi demonstratie pt.ca nu ai voie sa te aduni instantaneu sa o creezi ci trebuie sa informezi primaria de asta...asa ca fortele de..ordine au inchis accesul de pietoni si auto pe o raza de cateva blocuri in jurul Presedintelui...Nici nu ne putea auzi si totusi am mancat aiurae bataie ca ne-am luat dreptul inscris in constitutie de a demonstra si a opiona!! Oare nu pt. democratie si alte libertati sta USA ca mare luptatoare si exemplu in lume???

Se pare ca doar pe hartie.Alta data am mancat bataie ca impreuna cu altii si prietenii mei indieni ne-am adunat in a demonstra impotriva felului in care guvernul acorda asistenta medicala si asigurari medicale indienilor.De data asta pt. ca n-am fost mai multi de 100,ne-au pus catuse la maini si dus in dube la politie unde am stat 24 ore dar in tot acest timp cat ne-au tinut adunati la subsol in custi mari alaturi de criminali de toate felurile la grmada,mai treceau pe acolo si ne scuipau ori faceau glume proaste despre noi si incitau pe criminali sa ne ia la bataie!!!

 

Si pt. ce?? Pt ceva ce ar trebui sa fie un fapt obisnuit si normal de a avea dreptul la opinie?Stramosii ,cei ce au scris si semnat constitutia,Ben Franklyn,Jackson,Washington etc s-ar rascoli in mormant de ar vedea ca ceea ce e azi in USA nu e compatibil cu ceea ce au visat ei!Si ce daca America mi-a deschis un nou drum si o viata si un viitor??!!Asta inseamna ca trebuie sa inchid ochii la tot ce este clar corupt si de o minciuna aroganta aruncata fara jena in ochii oilor???

 

Nu mi-e rusine nici de alte tari cum e Germania!! Odata eram la un magazin numit Plus,un mare chain la ei si era iarna cu zapada mare si frig fiind in Munchen.Trec pe la un sector unde era si usa angajatilor si era deschisa si am vazut o fata cred la 20 ani dezbracata pana la brau,deci cu sanii goi si cu mainile la spate si doi tipi urland la ea ca de ce a furat din magazin!!Ce m-a socat era ca unul din ei ii punea pe gura si fata acea ventuza de la aparatul ala cu care desfunzi toileta...nu stiu pe romaneste cum ii zice...am uitat,in fine stii despre ce vorbesc.Ea plangea si eu am dat sa intru dar mi-au inchis usa-n nas si apoi am vazut venind si 2 politisti caci aia din magazie erau banuiesc paza magazinului interna.Pe urma alta data tot la acelasi magazin si tot iarna fiind am vazut un barbat si o femeie la 2o si ceva de ani in..chiloti tremurand de frig!!!!2 politzei radeau langa ei si le-am zis ca e inuman si era sa ma aresteze dar vazind ca-s american s-au inmuiat si zis ca le da o lectie si m-am revoltat si spus ca ma duc la consulatul amnerican sa fac scandal si i-a speriat asta:) Spre norocul celor doi tineri caci politaii le-au zis sa se imbrace dar i-a luat cu ei...chestia e ca nemtii sunt asa de barbari si mitocani,Nu mi-au placut niciodata ,i-am suportat insa astfel de "tratamente" aplicate oamenilor nu le consider umane si nicidecum...glumele lor scarboase!!!

 

Asta am avut de spus

 

Peace

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi poti spune in ce fel nu e clar subiectul topicului si de ce se tot insista pe Romania, desi nu e cazul?

 

In primul rand, tu ai zis ca nu am inteles. Apoi, ti-am raspuns deja: e mai putin interesant ce se intampla la ei, atata vreme cat avem hibele noastre. Parerea mea!

 

Pe mine nu ma deranjeaza violenta, daca e sa raspund la subiect, atata vreme cat nu e folosita din exces de zel. Nu ar strica sa se mai aplice si la noi cateva metode ale americanilor. Repet: nu din exces de zel. Si doar cand e cazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×