Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De mantuit te-a mantuit Hristos. Tu trebuie doar sa-ti dai acceptul si sa-ti alegi calea. Chestie de liber arbitru.

 

 

Liber arbitru există numai pentru acei oameni care îl pun pe om în locul lui Dumnezeu. Cum poate un om să-şi dea acceptul pentru ceva ce Dumnezeu a hotârât încă de la întemeierea lumii ? Asta ar înseamna ca omul e mai puternic decât Dumnezeu.

 

În Biblie, în cartea lui Ezechiel, capitolul 36, versetul 27, e scris limpede: "Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele".

 

Aşa spune Dumnezeu: "că va pune duhul lui în noi, şi ne va face să-i urmăm căile" ! În niciun caz nu spune că cei care au duhul lui Dumnezeu în ei, îşi aleg singuri calea, ci duhul lui Dumnezeu ne face să o alegem.

 

Dacă totuşi doriţi să vedeţi pe cine lasă Dumnezeu în voia minţii lui, adică să aibă liber arbitru, citiţi în Biblie, în cartea Romani, capitolul 1, versetele 28, 29, 30, 31, 32.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Atotputernicul ....nu e prea puternic; mai mult de 75% din populatia pamantului nu-i urmeaza poruncile , cel putin primele patru. Sa le fii pus prea putin duh sau poate chiar deloc ?

 

 

În cartea lui Ioan, capitolul 17, versetul 9, Isus spune aşa, în rugăciunea lui către Tatăl: "Pentru ei (cei aleşi) Mă rog. Nu Mă rog pentru lume, ci pentru aceia pe care Mi i-ai dat Tu, pentru că sunt ai Tăi".

 

Isus pentru acei 75 % din lume care nu-i urmează poruncile, nu s-a rugat, ci numai pentru cei care sunt ai lui Dumnezeu, adică pentru cei în care a pus duhul lui, pentru a-i face să-i urmeze poruncile şi să-i împlinească legile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci un fel de... "Pun duhul vostru in mine, ca sa ma urmati! Iar daca nu ma urmati, atunci nu inseamna ca duhul meu e defect, ci sa stiti ca duhul meu a vrut sa va lase pe voi sa nu ma urmati! Deci oricum ar fi, sa stiti ca eu voi face asta... nu natura voastra umana! Care tot eu v-am dat-o..."

 

Si chestia cu 75%... discriminare pe fata. Creaza omul dupa chipul si asemanarea lui, ii ofera liber arbitru si minte, iar daca ei aleg ca n-are niciun sens sa ii urmeze invataturile... Va scot din testament! Ma rog doar pentru cei ce ma urmeaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci Dumnezeu a ales , pe considerente doar de El stiute , doar o parte din omenire "in care a pus duhul Lui ". Atunci ceilalti mai sunt pasibili de pedeapsa divina ?

 

 

Da, Dumnezeu a ales pe cine vrea el aşa cum e scris în cartea lui Ioan, capitolul 15, versetul 16, unde se spune: "Nu voi m-aţi ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi." Am văzut că mulţi resping asta, din cauză că le afectează mândria, respingând pe Dumnezeu şi spunâng că: "nu, nu Dumnezeu a ales, ci eu am ales să fiu mântuit !"

 

Despre ceilalţi, e valabil ceea ce e scris în cartea Romani, capitolul 1, versetele 28, 29, 30, 31, 32.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liber arbitru există numai pentru acei oameni care îl pun pe om în locul lui Dumnezeu.

Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si samanta ta... (Deut.30:19)

Ce alta dovada mai vrei ca Dumnezeu nu e "jepcar"?

 

Aşa spune Dumnezeu: "că va pune duhul lui în noi, şi ne va face să-i urmăm căile" ! În niciun caz nu spune că cei care au duhul lui Dumnezeu în ei, îşi aleg singuri calea, ci duhul lui Dumnezeu ne face să o alegem.

Dumnezeu deschide, insa daca omul are datoria sa bata...daca vrea...

"Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide." (Mat.7:7)

 

Dumnezeu nu-ti baga Duhul cu forta. Ci doar daca Il ceri.

"Deci, daca voi, care sunteti rai, stiti sa dati daruri bune copiilor vostri, cu cat mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!"(Luc.11:13)

Asadar, celor ce cer li se da, ba in plus ei nici nu prea mai au ce munci deoarece face Duhul in locul lor[cf. cu Ez].

 

 

Dacă totuşi doriţi să vedeţi pe cine lasă Dumnezeu în voia minţii lui, adică să aibă liber arbitru, citiţi în Biblie, în cartea Romani, capitolul 1, versetele 28, 29, 30, 31, 32.

Asa . Insa, nu te opri doar acolo unde-i convine doctrinei tale. Liberul arbitru, e si aici:

"Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea in fiecare zi si sa Ma urmeze." (Luc.9:23)

 

Dupa cum vezi, omul voieste, prin liber arbitru, nu-i pune Domnul crucea-n spinare cu de-a sila[cu japca :) ]. Cu alte cuvinte, Dumnezeu nu e japcar.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a te mantui inseamna a-ti accepta conditia (de om), a-ti accepta limitarile fizice, psihice si spirituale, a te multumi cu ego-ul,cu tot ce te inconjoara. A nu se confunda cu crede si nu cerceta.

 

Cred ca mantuirea are loc in ultimul ceas, cand spiritul se detaseaza de trup, cand iti recunosti faptele ca fiind cele "corecte" in fata lui Dumnezeu.

 

Si mai cred ca mantuirea se face prin credinta, iar credinta o descoperi singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca omul isi poate accepta conditia naturala si fara sa caracterizeze actiunea respectiva printr-un verb cu iz religios...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce alta dovada mai vrei ca Dumnezeu nu e "jepcar"?

Hans, nu ma pricep la analize de texte religioase, insa un vers mi-a ramas intiparit in minte. Referitor la numarul, ma rog proportia de 1/3 din umanitate care este a Domnului. Pai la ce buna o asemenea proportie, daca, asa cum spui tu, Dumnezeu deschide, omului care-i bate la usa?

 

A nu se confunda cu crede si nu cerceta.

Cam greu sa-l confunzi, avand in vedere ca in alt vers spune " Ci cercetaţi toate lucrurile, şi păstraţi ce este bun" 1.Tes.21

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×