Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

sistemul neuronal

Postări Recomandate

In regula.

Subiectul la nivelul tehnic si stiintific ma depaseste.Asta nu inseamna ca nu pot sa imi dau si eu cu parerea.Acestea fiind zise zic asa:

 

Starea de bine este determinata major,nu stiu daca exclusiv ,de nivelul serotoninei cerebrale. Asa incat pun o intrebare:

Este posibil ca, desi un individ se afle intr-o situatie de suferinta fizica si psihica,prin stimularea artificiala a serotoninei cerebrale,respectivul sa aiba perceptia unei stari de bine atat de accentuata,incat sa fie chiar fericit?!!!!

Am mai auzit si altceva.Simturile percep intr-un anume fel mediul.Daca aceasta perceptie ar fi modificata la nivelul receptorilor ,modificata pana la inversare,teoretic vorbind,este posibil ca durerea sa fie perceputa ca placerea sublima,sexul ca o suferinta atroce si mirosul rahatului (ma refer la dejectie nu la celalalt)ca un parfum diafan,in timp ce moscul sau levantica sa produca voma ?

Inca o intrebare.Cum se explica durerea simtita in varful degetelor,membrului amputat?

 

Avand aceste intrebari in minte,trebuie sa recunosc total nestiintific si cu dubiile aferente ,faptul ca tind sa cred teoria care afirma ca anumite perceptii tin si de altceva nu numai de creier. Premonitiile de exemplu tin de creier? Senzatiile nedefinite de anxietate,frica,detasare,starea de bine,sunt doar reactii chimice in organism si tin doar de activitatea cerebrala?

De sistemul neuronal nu stiu ce sa zic ,dar altceva exista cu siguranta si nu sunt sigur ca se gaseste in creier,sau numai in creier,poate la nivelul celular mai repede : Sufletul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca secretiile unor substante care ne dau o stare de bine, sau una de rau, sau o boala, ne sunt determinate de inconstient. Am citit undeva (cartea nu isi propunea sa trateze stiintific subiecte de genul asta, este vorba despre Plansul lui Nietzsche, de Irvin Yalom) ca inconstient, fiecare organism isi "alege", sau determina boala sau bolile de care sufera, inclusiv afectiunile somatice, cat si bolile psihice - multe dintre ele,daca nu chiar toate, avand si substrat fiziologic. Cumva, boala vine ca o pedeapsa si ca un mecanism prin care suntem fortati sa rezolvam niste probleme, sa evoluam - in sensul spiritual. Probabil ca exista si argumentatie stiintifica pentru afirmatiile astea, insa n-as putea sa amintesc ceva in sensul asta. Cert este ca mie mi se pare logic. Efectul placebo vine ca o argumentatie indirecta in sensul asta - puterea vindecatoare a spiritului justificand astfel indirect si capacitatea lui patologica .

Raspunsul meu vine doar la o parte din postarea lui Burel. Am citit ceva si ca explicatie pentru faptul ca unii oameni cu membre amputate simt ca si cum inca ar mai avea acele membre - nu stiu exact, parca era una dintre manifestarile isteriei. Oricum, Burel, daca e sa fim logici, faptul ca cineva simte durere la nivelul unui membru pe care nu il mai are, justifica faptul ca senzatiile se formeaza la nivel cerebral si contrazice posibila existenta a unui sistem nervos semi- ori chiar independent de nevrax. ;)

Editat de Sheeva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De mai mult timp am unele intrebari referitor la sistemul neuronal.

Eu am crezut ca sistemul neuronal este creierul, apoi am aflat ca exista centrii neuronali in coloana, in aparatul ocular.

Acum, am citit acest articol, intr/o pagina din ziarul adevarul din luna mai anul trecut:

"La nivelul tubului digestiv se gaseste o retea atat de complexa de neuroni, incat oamenii de stiinta au numit/o "al doilea creier" sau "creierul digestiv". Aceasta retea cuprinde aproximativ 100 de milioane de neuroni, mai multi decat in maduva spinarii si decat in sistemul periferic.

In plus, legaturile dintre celulele nervoase sunt facute de aproape aceleasi substante ca si cele de la nivelul creierului, adica de neurotransmitatori diversi, cum este de ex. serotonina.

Desi principala proprietate a celui de/al doilea creier de a controla digestia ..., neuronii din sistemul digestiv, aflati in stransa legatura cu cei de la nivelul creierului, determina in mare parte starea noastra de spirit.

..."

1-Ce parere aveti de acest articol?

2-Daca e asa, atunci corespondenta de pe creier a organismului (omuletul din creier), poate ca nu e de fapt numai in creier ci e o dublura neuronala, un om creier, aflat in tot organismul?

PS

Oare era mai potrivit sa deschid topicul la sanatate, sau la diverse?

 

Stiinta de ziar,ce pot sa zic.Unele informatii sunt partial adevarate,dar cel care a scris articolul era in mare necunostiinta de cauza...In primul rand nu cred ca 100 de milioane este mai mare decat 100 de miliarde (nr de neuroni din SNC).

Exista sistemul nervos central (SNC) care e format din creier si maduva spinarii.Mai exista si SNP (periferic) alcatuit din nervii cranieni si spinali si ganglionii spinali.Aceste doua componente indeplinesc functia de control a comportamentului (coordineaza activitatea muschilor,monitorizeaza organele,etc) si mentin echilibrul intern al corpului(homeostazia).Revenim la SNP.Acesta este alcatuit cum am spus,din neuronii si nervii aflati in afara creierului si maduvei spinarii,adica cei aflati in membre,stomac,inima,interstin,si alte organe.Acest SNP are 2 componente si el: SNP autonom (care nu se afla sub control constient) si care se ocupa de digestie,bataile inimii,etc si SNP somatic(sub control voluntar) prin intermediul caruia actionezi muschii,executi miscari,etc.

Deci,ceea ce scrie in articolul ala se refera la sistemul nervos periferic autonom.Plexurile nervoase digestive au fost considerate un al doilea creier dar asta nu inseamna ca are o constiinta,asta e absurd.Ele se ocupa cu deglutitia,masticatia (plexul mienteric Auerbach) inervatia intestinului subtire (se realizeaza prin fibre vegetative din plexurile celiac si mezenteric superior, precum si din plexurile intrinseci),inervatia mucoasei stomacale,inervatia diferitelor glande digestive ale caror produsi de secretie(hormoni gastrointerstinali,mucus,factor intrinsec pentru absortia vitaminei B12,etc) sunt indispensabili in procesul de digestie.Acesti nervi "digestivi" regleaza procesul de digestie prin cele 2 tipuri de fibre (parasimpatice si simpatice).Cand un hormon este eliberat in cantitate prea mare de catre fibrele parasimpatice,atunci intervine sistemul simpatic care are actiune inhibitorie (fie stoparea secretiei ,fie eliberarea de alt hormon care inactiveaza pe primul).Mai exista si reglarea hormonala prin feedback.Toate organele au neuroni si e de bun simt.Inima nu poate sa bata singura,bataile ei sunt reglate de anumiti factori,si aceste reglari sunt realizate de nervi.Nu stiu ce i s-a parut asa interesant lu nenea ala sa vorbeasca despre cat de interesante sunt plexurile nervoase digestive...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×