Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

sistemul neuronal

Postări Recomandate

De mai mult timp am unele intrebari referitor la sistemul neuronal.

Eu am crezut ca sistemul neuronal este creierul, apoi am aflat ca exista centrii neuronali in coloana, in aparatul ocular.

Acum, am citit acest articol, intr/o pagina din ziarul adevarul din luna mai anul trecut:

"La nivelul tubului digestiv se gaseste o retea atat de complexa de neuroni, incat oamenii de stiinta au numit/o "al doilea creier" sau "creierul digestiv". Aceasta retea cuprinde aproximativ 100 de milioane de neuroni, mai multi decat in maduva spinarii si decat in sistemul periferic.

In plus, legaturile dintre celulele nervoase sunt facute de aproape aceleasi substante ca si cele de la nivelul creierului, adica de neurotransmitatori diversi, cum este de ex. serotonina.

Desi principala proprietate a celui de/al doilea creier de a controla digestia ..., neuronii din sistemul digestiv, aflati in stransa legatura cu cei de la nivelul creierului, determina in mare parte starea noastra de spirit.

..."

1-Ce parere aveti de acest articol?

2-Daca e asa, atunci corespondenta de pe creier a organismului (omuletul din creier), poate ca nu e de fapt numai in creier ci e o dublura neuronala, un om creier, aflat in tot organismul?

PS

Oare era mai potrivit sa deschid topicul la sanatate, sau la diverse?

Editat de libertatea
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

"La nivelul tubului digestiv se gaseste o retea atat de complexa de neuroni, incat oamenii de stiinta au numit/o "al doilea creier" sau "creierul digestiv". Aceasta retea cuprinde aproximativ 100 de milioane de neuroni, mai multi decat in maduva spinarii si decat in sistemul periferic.

Aha, de aceea se spune că unii bărbaţi g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil oamenii viitorului vor evolua, in cele din urma, catre un organism fara sistem digetiv. Datorita hranei gatite, la om tubul digestiv a devinit din ce in ce mai scurt coparativ cu ierbivorele si carnivorele. Am citit mai demult o nuvela SF in care oamenii viitorului nu aveau tub digestiv deloc, se hraneau cu plasma din care este alcatuita sangele fabricata prin bio-tehnologie. Astfel nu mai aveau problemele create de alimentatia irationala sau deficitul de substante din hrana si in plus nu mai erau afectati de starea de spirit data de o proasta digestie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul, aberati in necunostinta de cauza.

In biologie si in medicina se discuta despre sistem nervos. Se pare insa ca in jurnalistica a ajuns "sistem neuronal".

Retele complexe de neuroni exista la nivelul mai multor organe, nu doar la nivelul sistemul digestiv. E destul de logic, pana la urma, centrii nervosi din maduva spinarii , din segmentele subcorticale si din cortex controleaza absolut intreaga activitate a organismului, deci inclusiv a oricarui organ.

Nu e nimic spectaculos la neuronii ce inerveaza sistemul digestiv. In necunostinta de cauza fiind, eu nu m-as grabi sa mi se para spectaculos numarul lor atata timp cat nu ni se ofera si numarul neuronilor din creier si atata timp cat acest numar nu este atestat stiintific in lucrari de profil.

Revenind la neuronii din sistemul digestiv, ei sunt cei care se asigura ca ale nevraxului comenzi sa fie indeplinite la nivelul acestui sistem de organe- din nou, nimic spectaculos, se intampla acelasi lucru la nivelul oricarui sistem de organe.

E stupid sa credem ca avem un "creier" la nivelul sistemului digestiv. Acei neuroni nu fac altceva decat sa transmita comenzile de la nevrax, efectorilor. Fara nevrax, fiti sigur ca sistemul digestiv nu ar mai functiona.

Editat de Sheeva
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul, aberati in necunostinta de cauza.

In biologie si in medicina se discuta despre sistem nervos. Se pare insa ca in jurnalistica a ajuns "sistem neuronal".

Retele complexe de neuroni exista la nivelul mai multor organe, nu doar la nivelul sistemul digestiv. E destul de logic, pana la urma, centrii nervosi din maduva spinarii , din segmentele subcorticale si din cortex controleaza absolut intreaga activitate a organismului, deci inclusiv a oricarui organ.

Nu e nimic spectaculos la neuronii ce inerveaza sistemul digestiv. In necunostinta de cauza fiind, eu nu m-as grabi sa mi se para spectaculos numarul lor atata timp cat nu ni se ofera si numarul neuronilor din creier si atata timp cat acest numar nu este atestat stiintific in lucrari de profil.

Revenind la neuronii din sistemul digestiv, ei sunt cei care se asigura ca ale nevraxului comenzi sa fie indeplinite la nivelul acestui sistem de organe- din nou, nimic spectaculos, se intampla acelasi lucru la nivelul oricarui sistem de organe.

E stupid sa credem ca avem un "creier" la nivelul sistemului digestiv. Acei neuroni nu fac altceva decat sa transmita comenzile de la nevrax, efectorilor. Fara nevrax, fiti sigur ca sistemul digestiv nu ar mai functiona.

Deci, tu care lasi sa se inteleaga faptul ca esti in cunostinta de cauza, confirmi existenta neuronilor la nivelul mai multor organe.

Eu intreb, oare nu cumva avem neuroni in tot organismul?

Oare, neuroni fiind, nu au si o functie asemanatoare cu frati lor din numitul nevrax, adica nu cumva unele raspunsuri, trairi, se realizeaza la nivel local, in neuronii organului de exemplu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare, neuroni fiind, nu au si o functie asemanatoare cu frati lor din numitul nevrax, adica nu cumva unele raspunsuri, trairi, se realizeaza la nivel local, in neuronii organului de exemplu?

Părerea mea este că e nevoie de un fel de ''număr critic'' de neuroni pentru a determina apariţia conştiinţei, cam la fel cum reacţiile nucleare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in articol se vorbeste de 100 000, o fi critic?

Oare nu cumva a confundat nervii cu neuronii?

De fapt se spune 100 de milioane, adică 10 al puterea a 8-a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, lasam respectul la o parte : aberati grav.

Evident ca neuroni se gasesc in tot organismul.

Evident ca neuronii sunt clasificati in functie de mai multe criterii, cel mai relevant fiind criteriul "functie" : neuroni senzitivi, neuroni motori, neuroni de asociatie(intercalari).

Nu corpul celular al oricarui neuron poate servi drept centru nervos pentru un reflex- cu siguranta nu poate face asta corpul celular al unui neuron periferic (asa cum sunt neuronii din sistemul digestiv).

Cat despre legatura dintre numarul neuronilor si substratul anatomic al constiintei...din nou , aberati grav.

Va rog frumos nu mai deschideti topice cu aberatii stiintice si nu va mai dati cu parerea despre subiecte despre care nu aveti habar. E jenant.

Initial as fi propus mutarea topicului la filozofie. Nu ma pricep la filozofie, insa banuiesc ca aceasta nu inseamna "povestiri science-fiction". Iar daca imi veti spune ca din imaginatie si inovatie au venit marile descoperiri stiintifice ale omenirii, o sa va propun sa aberati la capitolul biologie pe teme care sunt inca incomplet elucidate - nu e cazul celei pe care o dezbateti acum. Si daca tot va apucati de dezbateri, apucati si informati-va serios inainte, nu mai jonglati cu termeni despre care nu aveti habar ce inseamna.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×