Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-a iesit asta:

Se pare ca sunt don quixote

ENTP(Don Quixote) - 240

ISTP(Gabin) - 230

INTP(Balzac) - 225

 

ESTP(Zhukov) - 225

ENFP(Huxley) - 225

INTJ(Robespierre) - 215

ISFP(Dumas) - 210

ESFP(Napoleon) - 210

INFP(Yesenin) - 205

ENTJ(Jack London) - 205

ENFJ(Hamlet) - 190

ESTJ(Stirlitz) - 170

ISTJ(Maxim Gorky) - 160

ESFJ(Hugo) - 155

ISFJ(Dreiser) - 140

INFJ(Dostoyevsky) - 115

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele doua au iesit si la celelalte :hi: Ehm.. Help? :doh:

Nu prea te vad eu pe tine extrovertita.

Cine stie... poate chiar esti LSI(ISTj)....

Ai citit profilul de la ISTj?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum l-am citit. Cel pe care l-am citit, la litera se potriveste. Ce sa zic...

makes sense. :o:

 

Autodescoperirea tipului socionic are o tona de probleme daca nu intelegi teoria din spate.

Pe scurt, cele 8 functii din modelul A sunt prezente in fiecare dintre noi doar ca sunt in pozitii diferite.

Functiile din blocul de ego, cel putin teoretic, apar mai des, sunt dominante.

De aceea iesise si SLE sau LSE.

SLE pentru ca are EXACT aceleasi functii in blocul de ego doar ca sunt inversate (orizontal).

LSE are aceleasi functii tari doar ca in inversie pe verticala (functiile tari subconstiente din LSI sunt functiile tari constiente din LSE)

 

http://www.wikisocion.org/en/index.php?title=Model_A

In link-ul de mai sus se poate vedea mai clar, pentru cei axati mai mult pe vizual, aceste oglindiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant.

 

Am refacut testul si mi-a dat

Logical Intuitive Introvert (LII) - Analyst / Mastermind (Robespierre) - 230

Intuitive Ethical Introvert (IEI) - Lyricist / Romantic(Yesenin) - 230

Intuitive Ethical Extrovert (IEE) - Psychologist / Reporter (Huxley) - 225

 

mai trebuie sa mai studiez :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aka INTj, The Analyst, , and Logical Intuitive Introvert

Other Possible Types

 

1. ILI (INTp): 90% as likely as LII

2. ILE (ENTp): 81% as likely as LII

3. LIE (ENTj): 69% as likely as LII

 

Alt test mi-a dat asta.

Asemantor cu primu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa stiu care e ENFp. (adica Intuitive Ethical Extrovert (IEE) - Psychologist / Reporter - Huxley)

Faceti-va testele, toata lumea si toti ENFp-ii sa se prezinte cu CV-ul la mine. :haha: Toti, in afara de femei, adica.

Editat de S.M.Poupincourt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau sa stiu care e ENFp. (adica Intuitive Ethical Extrovert (IEE) - Psychologist / Reporter - Huxley)

Faceti-va testele, toata lumea si toti ENFp-ii sa se prezinte cu CV-ul la mine. :haha: Toti, in afara de femei, adica.

nu i-ai speria cu nickname-ul tau? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, bonus material:

Teme prezente in elemente:

Si: armonie, placere, sanatate, confort, satisfactie, agreabil, convenienta, calitate, comoditate, estetica

Ne: potential/posibilitate, unic si neobisnuit, abilitate, esenta, perceptie globala, incertitudine, necunoscutul, cautare, structura interna, bruschete, sansa, a fi, permanenta, impermanenta

Li: analiza, lege, ierarhie, clasificare, intelegere, ordine, drept (legal), sistem, structura, logica formala

Fe: emotii si expresie emotionala, pasiune, stare, excitare, exuberanta, romanticism, imitatie, teatral

Ni: dezvoltarea in timp (desfasurare), cauza si efect, istorie, planificare, prognoza, trecut/viitor, ritm, viteza, urgenta, fantezie

Se: autoritate, influenta, dorinta, interes politic/investitie personala, competitie/lupta, vointa, impact, forta, aspect, pregatire, tactica, teritoriu

Fi: placut/neplacut, decenta si caracter dragut, moral, bun/rau, eticheta, umanism, atractie/repulsie, simpatie, compasiune

Le: benefit, eficienta, actiune, cunostinte, metoda, mecanism, actionare, munca, miscare, ratiune, tehnologie, fapte, expedienta, economie.

 

De exempplu, eu sunt IEI, deci am Ni ca functie primara si temele preferate se invart in jurul evolutiei in timp, prognoza si ideea de urgenta in implementarea la ceva, cum ar fi de exemplu un sistem de educatie eficient sau o organizatie politica de bun simt, etc....

 

 

Stare mentala

Cand o persoana "foloseste" un element, intra intr-o stare mentala care este reflectata in limbajul non-verbal si in vocabularul folosit. Oamenii reactioneaza in functie de pozitia pe care o are elementul: Interes (Ego), amuzament (Super-Id), plictiseala (Id), iritare(Super-Ego).

 

Si: o stare fizica relaxata si confortabila fara iritanti; se bucura de placerea momentului

Ne: o stare in care se cauta conexiuni noi sau combinatii de lucruri disparate; o cautare continua de schimbare si noutate inclusiv lucruri neasteptate sau aleatoare

Li: claritate sau precizie de gandire, un simt de ordine si regularitate in nivelel diferite ale structurii; un simt de constructie a unui sistem complet din componente simple si bine intelese

Fe: pasiuni; dorinta de a-si exprima sentimentele si experientele prin gesturi expresive cum ar fi dansat sau cantat

Ni: o stare interioara visatoare de descoperire si cautare, misterioasa, plina de dorinte, melancolica sau reflexiva; relexie asupra viitorului sau sa trecutului.

Se: o stare mobilizata plina de vitalitate si energie sau care implica puterea; dorinta de a face miscari robuste, indraznete sau puternice.

Fi: alint, apropiere, satisfactie morala si sensibilitate emotionala; convingere personala profunda ce poate produce fermitate morala sau hotarare; iubire, ura sau dezgust pentru altii

Le: o stare activa, constanta si intentionata propice pentru a face activitati ce implinesc tinte alese.

 

Iar un exemplu: Starea mea interioara visatoare, reflexiva, melancolica, tinde sa fie privita cu iritare de un LSE (axat pe expedienta si eficienta) si cu amuzament de un SLE. Evident ca cele 2 persoana vor avea atitudini diferite fata de mine.

 

Din explicatia de mai sus se poate vedea clar si faptul ca interesul meu este legat de evolutia relatiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×