Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Sistemul de invatamant al viitorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca neaparat sistemul e de vina. Parerea mea e ca nici nu prea are cine sa-l aplice si mai ales nu are CUI sa il aplice. Elevii devin din ce in ce mai dezinteresati pe zi ce trece de scoala, de studiu de a cunoaste in general. Cred ca e bine totusi sa se predea si sa se pretinda in acelasi timp, mai multe materii, pt ca un copil de 7-16 ani nu este capabil sa isi dea seama ce vrea de la viata, pe ce ramura sau profil ar trebui sa se axeze. Sunt foarte multi adulti dezorientati, de aceea sustin ideea ca trebuie predate in scolile din Romania cat mai multe subiecte posibile, cu conditia sa nu suprasolicite capacitatile elevului, cu conditia ca subiectele predate sa fie in acord cu nivelul de dezvoltare intelectual al elevului.

PS Sa inveti nu are cum sa-ti faca rau. Mult mai rau iti face sa nu stii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai specializarea matematica invata domle matematica.
si sa te exprimi gresit gramatical, sau sa-ti fie rusine sa trimiti o scrisoare de dragoste...

stiam din clasa a saptea ca voi face matematica, dar am invatat la toate in mod egal (toate poeziile, ecuatiile de chimie, formulele fizicii, desen artistic si tehnic, geografie si biologie, istorie si tot restul)

am facut matematica, dar nu-mi pare deloc rau ca stiu ceva mai mult decat scrie in manualele de matematica, ci dimpotriva, mai ales ca am renuntat la munca la catedra... - veti trai si veti vedea!

 

 

Elevii devin din ce in ce mai dezinteresati

Sunt foarte multi adulti dezorientati

daca parintii nu ar mai vorbi de rau pe profesori in fata copilului...

chiar daca profesorul este "prost", tot mai bine cu el decat fara el

este exact asa cum este cu parintii - chiar daca parintele este "prost", tot mai bine cu parintele respectiv decat pe strazi sau in grija comunitatii - va doresc sa nu ajungeti sa verificati situatia "fara"

 

 

Sa inveti nu are cum sa-ti faca rau. Mult mai rau iti face sa nu stii.
subscriu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si sa te exprimi gresit gramatical, sau sa-ti fie rusine sa trimiti o scrisoare de dragoste...

stiam din clasa a saptea ca voi face matematica, dar am invatat la toate in mod egal (toate poeziile, ecuatiile de chimie, formulele fizicii, desen artistic si tehnic, geografie si biologie, istorie si tot restul)

am facut matematica, dar nu-mi pare deloc rau ca stiu ceva mai mult decat scrie in manualele de matematica, ci dimpotriva, mai ales ca am renuntat la munca la catedra... - veti trai si veti vedea!

daca parintii nu ar mai vorbi de rau pe profesori in fata copilului...

chiar daca profesorul este "prost", tot mai bine cu el decat fara el

este exact asa cum este cu parintii - chiar daca parintele este "prost", tot mai bine cu parintele respectiv decat pe strazi sau in grija comunitatii - va doresc sa nu ajungeti sa verificati situatia "fara"

subscriu

 

Imi cer scuze,nu m-am facut inteleasa bine,eu am terminat un liceu economic...nu mi-a placut istoria,chimia si geografia (asta si poate datorita profesorilor f exigenti),la toate celelate materiile aveam peste 8,mai putin la mai sus mentionatele,nu am inteles niciodata ce treaba aveau ele cu economia,eu vroiam sa invat doar contabilitate si atat.Ma bucur totusi ca in facultate invat exact ceea ce imi doresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fii o idee dar nu cred ca se va intampla prea curand asa ceva!!Si in plus invatamntul la ora actuala din exterior este bun dar in interior este jalnic!!Au ideei dar nu le pun in practica,desi ar putea sa faca multe chestii sa faca cunoscut invatamantul nostru si sa il faca cat ma atractiv!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord chiar cu datul examenelor cu cartile pe masa fiindca nu mai vad rostul lor (examenelor). Asa mai bine le facem acasa si le trimitem prin posta, la ce sa mai pierdem timpul pana la scoala?

Ideal ar fi sa se mai renunte la materii inutile si la ceva cantitate de informatie din cele utile, pentru ca e prea mult de invatat pentru orice materie.

Si da, sistemul de invatamant e praf la noi in tara...mai sunt profesori care isi dau interesul, dar putini. Si daca sunt, sunt din cei batrani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×