Sari la conținut
Forum Roportal
Dark Joker

Liceul de arte[?!]

Postări Recomandate

Si tipa e facuta din imaginatia ta sau dupa o poza? E facuta manual sau cu placa grafica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tipa e facuta din imaginatia ta sau dupa o poza? E facuta manual sau cu placa grafica?

 

 

Tipa am ales-o eu si e pictura digitala .Nu folosesc Photoshop ci Corel Painter si Wacom tablet cu pen.Nu se mai picteaza din imaginatie de zeci de ani daca nu si mai mult:) Ai auzit de Norman Rockwell sau de J.C Lyendecker,ori NC Wyeth??Acestia au fost cei mai mari ilustratori ai Americii dinainte si dupa al II lea razboi.Nu pictau dupa model ci FOTOGRAFIAU modelul si pictau dupa fotografie.

Acesta e stilul.Model viu sa-ti pozeze..haha era pe vremea lui Picasso ori Modigliani,prin acea perioada artistica

Digital lucrezi f. rapid si poti termina o comanda in cateva ore.De ex. mie mi-a luat cam 3 ore sa pictez acest mag. ad

Demult cand pictam in stil clasic=sevalet si panza+uleiuri si pensule...mi-ar fi luat multe zile la rand.E o diferenta si azi nimeni nu mai picteaza clasic cel putin in arta comerciala.

Uite de ex o pictura facuta de mine demult si in stil clasic,deci ulei pe panza.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tipa am ales-o eu si e pictura digitala .Nu folosesc Photoshop ci Corel Painter si Wacom tablet cu pen.Nu se mai picteaza din imaginatie de zeci de ani daca nu si mai mult:) Ai auzit de Norman Rockwell sau de J.C Lyendecker,ori NC Wyeth??Acestia au fost cei mai mari ilustratori ai Americii dinainte si dupa al II lea razboi.Nu pictau dupa model ci FOTOGRAFIAU modelul si pictau dupa fotografie.

Acesta e stilul.Model viu sa-ti pozeze..haha era pe vremea lui Picasso ori Modigliani,prin acea perioada artistica

Digital lucrezi f. rapid si poti termina o comanda in cateva ore.De ex. mie mi-a luat cam 3 ore sa pictez acest mag. ad

Demult cand pictam in stil clasic=sevalet si panza+uleiuri si pensule...mi-ar fi luat multe zile la rand.E o diferenta si azi nimeni nu mai picteaza clasic cel putin in arta comerciala.

Uite de ex o pictura facuta de mine demult si in stil clasic,deci ulei pe panza.

 

Ok,mi-ai zis ceva de care nu aveam habar...Eu unul lucrez mult mai usor dupa o poza decat dupa un model daca e vorba sa fac un desen complet,nu doar o schita...

Coperta asta cu Conan este super,cam ce varsta aveai cand ai facut desenul asta ? :P

 

Bun,in legatura cu tableta grafica...ma gandeam sa imi iau si eu una,imi recomanzi ceva,marime si alte detalii?

 

Dar ca sa lucrezi bine cu tableta grafica,nu trebuie mai intai sa lucrezi bine in mod normal pe foaie sau alte suporturi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok,mi-ai zis ceva de care nu aveam habar...Eu unul lucrez mult mai usor dupa o poza decat dupa un model daca e vorba sa fac un desen complet,nu doar o schita...

Coperta asta cu Conan este super,cam ce varsta aveai cand ai facut desenul asta ? :P

 

Bun,in legatura cu tableta grafica...ma gandeam sa imi iau si eu una,imi recomanzi ceva,marime si alte detalii?

 

Dar ca sa lucrezi bine cu tableta grafica,nu trebuie mai intai sa lucrezi bine in mod normal pe foaie sau alte suporturi?

 

 

Cred ca aveam 28 ani si am pictat o sumedenie de Conans:)Si de Hellraisers si de Heavy Metals:)L-am intalnit si pe Arnold Schwarzenegger la Marvel in acei ani caci el s-a lansat cu filmul Conan the barbarian si de fapt si eu la fel:):) Interesant si ne-am luat in brate la editura si ne-am strans mana si era sa ma rupa ca pe atunci era ditamai muschii:):) dar e simpatic si extraordinar de f.f de treaba.Trebuie insa sa-ti spun ca eu desenez cam de pe la 5 ani si apoi si in sc. generala m-au trimis la cursuri la scoala populara de arte iar cand am avut 14 ani am intrat la Tonitza si apoi dupa 3 incercari de Universitate am lasat-o balta si dus am fost in USA unde la numai 3 luni am primit 2 burse de studii la 2 colegii f. renumite de arte din Manhattan,Schhol of Visual Arts si Art Students League of NY.N-am dat nici un examen!! Am prezentat lucrari de-ale mele pe diapozitive ce le-am scos din RO caci securitatea mi-a INTERZIS sa scot arta MEA proprie facuta de mine personal din tara pe motiv ca ar fi fost...parte din patrimoniul national..BULLSHIT!!!!!!dar in fine am primit burse doar pe vizionari de diapozitive...:) dar desigur ca la cursuri am demonstrat ca eu sunt acela care a desenat si pictat totul:)

 

Nu stiu cat costa o tableta la tine in RO.Wacom is the BEST!!!Eu am cumparat-o in 2006 si m-a costat $700 dar este mare doar tableta propriuzisa are 30x24 Cm.

Iar daca lucrezi la computer NU lucra niciodata cu altul decat cu MAC OS X Al meu este Snow Leopard(IMAC) si are 60 cm diagonala in letterbox format.Orice artist din USA nu concepe sa aiba alt computer decat MAC pt. ca este cel mai bun pt. grafica si pt arta.

Un lucru trebuie spus: cand esti artist trebuie sa investesti bani in uneltele cu care vei lucra.NU se poate altfel.

dar sa stii ca nu-i usor sa lucrezi pe tableta iti trebuie multi ani la rand de tehnica sa inveti dar desigur ca la baza sat desenul si pregatirea in arta.Computerul este doar o extensiune a mainii care detine talentul.

 

Sper ca te-am lamurit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok,mai revin si eu pe aici. Am fost si eu destul timp in dilema daca sa-mi iau sau nu tableta grafica.Pana la urma am cumparat tableta unui prieten [un Genius G-pen M609]. Nu o am de mult timp si cum nici nu am prea mult timp sa exersez pe ea,nu am decat putine desene realizate digital. Am lasat un link la inceput,dar mai las inca o data pentru ca as vrea o opinie: http://radu20092000.deviantart.com .

 

Sincer ,eu nu sunt multumit deloc de munca mea si de felul cum desenez [atat clasic cat si digital].Si mi-as dori mult sa stiu de unde sa incep ca sa ma pot perfectiona,pentru ca sunt putin fastacit.Si cand ma uit la cei din jur care sunt chiar mai mici ca mine si de zeci de ori mai buni,in loc sa fiu motivat ,mai tare imi pierd increderea si imi vine sa renunt.

 

Insa sper sa ma perfectionez in timp si sa scot de la mine ceva mai mult decat ce fac acum.

 

Black Elk,as vrea sa stiu parerea ta in legatura cu tableta sau cu desenele realizate pana acum...Poate si un sfat de unde sa incep perfectionarea.Multumesc:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Sper sa ma puteti ajuta pentru ca deja ma scoate din minti problema asta.

 

Sunt in clasa a 10-a la liceul "Gh Vranceanu" din Bacau,profil mate-info intensiv info.E liceul 8 pe ţară si primul pe judet,deci e destul de bun si se ajunge cineva din el."Problema" mea este ca imi place foarte mult sa desenez [desi nu o fac de foarte mult timp].

Si ma bate foarte mult gandul sa ma transfer la liceul de arte.Ba chiar am vorbit si cu profesori de acolo,cu un critic de arta,etc.Astazi am fost si mi s-a spus ca trebuie sa recuperez un pic .Daca doresc,pot merge dupa-amiaza sa raman la atelier si sa desenez.

 

Insa mi-e foarte teama.Aproape toti din jur [chiar si criticul de arte] imi spun ca as face o greseala daca plec de la liceul meu.Pentru ca pe viitor nu se castiga bine deloc din pictura si nici scoala nu se prea face la acel liceu.Asadar nu stiu ce decizie sa iau . Si chiar daca ar fi sa merg la atelier,daca ma pune sa desenez ceva si nu reusesc ma fac de ras si m-as simti jalnic. Oscilez intre decizia de a lasa desenul ca hobby [sau poate voi urma o facultate pe viitor,cine stie],si sa ma transfer deci la liceul de arte.

 

Astept parerea voastra si multumesc anticipat.

 

P.S.: daca doriti sa va faceti o idee despre cum desenez,desene mai vechi si noi gasiti pe: http://radu20092000.deviantart.com

 

Iti propun altceva .. termina liceul la care esti, mediteaza-te in particular la arte si cand vei da la o facultate poti da si la profilul la care ai terminat din liceu cat si la facultatea de arte sa-ti indeplinesti visul.

 

Mie mi-a placut de mica sa desenez, parintii mei m-au indrumat catre arta si am absolvit Liceul de Arta , cat si Universitatea de Arte Decorative. Daca esti creativ/a poti face bani frumosi, sa creezi in fiecare zi ceva nou pentru a atrage clientul, privirile celor din jur. Personal nu regret absolut deloc de studiile mele si inca supravietuiesc din arta.

 

Spor la toate si un Paste Fericit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×