Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

Noul Legăm

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care state vor mai fi crestine peste 10 sau 20 de ani hans?

Iar Zaharia cap 12;9 cuprinde mai multe acolo.

Sau Ezec 38 39 nu are in componenta state foste crestine?

Nu vreau sa intru mai adinc ca nu e o chestiune care nu se rezolva in citeva cuvinte.

Pai daca acele state la care te referi ca peste 20 de ani nu vor mai fi crestine, de ce ii acuzi pe crestini ca vor face razboi cu Israelul? Nu au fost oare statele crestine arhitectul refacerii statului Israel? Atunci de ce ii acuzi atata pe crestini?

 

In toata interpretarea pe care o dai, incalci un principiu[asta la o prima vedere]. Dumnezeu a spus:"Sa nu ucizi". Ori tu, imi povestesti despre razboaie in care poporul lui Dumnezeu ia arma sa ucida, si isi construieste arme in acest scop deloc nobil. Spune-mi Haym, atunci la Marea Rosie, cand Dumnezeu a profetizat/promis eliberarea lui Israel, cati dintre evrei au luat vreo arma in mana? Cati dintre ei au omorat cati egipteni?

Tu iti bazezi interpretarea pe faptul ca Israel are tehnologie. Eu iti spun ca daca Israel L-ar avea pe Dumnezeu, ar sadi doar vii si smochini, si nu ar construi nici macar o arma sofisticata care sa le dea odihna.Cam asa vad eu credinta in Dumnezeu. Ori El e, ori El nu e si atunci Ii suplinim absenta prin tehnologie[arme] facuta de mana omului.

 

Astept sa-mi arati unde scrie ca crestinatatea va face razboi lui Israel. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sykaryan

Sfintii Apostoli nu au cum sa fie criticati de tine, totusi, poti sa incerci la Vatican, poate te unge nenea Ratzi

Editat de Cristinick
Editat PS. Se instaureaza politica discutiilor civilizate. Si asta e valabil pentru toti, nu doar pentru AndreiMihail

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai daca acele state la care te referi ca peste 20 de ani nu vor mai fi crestine, de ce ii acuzi pe crestini ca vor face razboi cu Israelul? Nu au fost oare statele crestine arhitectul refacerii statului Israel? Atunci de ce ii acuzi atata pe crestini?

 

In toata interpretarea pe care o dai, incalci un principiu[asta la o prima vedere]. Dumnezeu a spus:"Sa nu ucizi". Ori tu, imi povestesti despre razboaie in care poporul lui Dumnezeu ia arma sa ucida, si isi construieste arme in acest scop deloc nobil. Spune-mi Haym, atunci la Marea Rosie, cand Dumnezeu a profetizat/promis eliberarea lui Israel, cati dintre evrei au luat vreo arma in mana? Cati dintre ei au omorat cati egipteni?

Tu iti bazezi interpretarea pe faptul ca Israel are tehnologie. Eu iti spun ca daca Israel L-ar avea pe Dumnezeu, ar sadi doar vii si smochini, si nu ar construi nici macar o arma sofisticata care sa le dea odihna.Cam asa vad eu credinta in Dumnezeu. Ori El e, ori El nu e si atunci Ii suplinim absenta prin tehnologie[arme] facuta de mana omului.

 

Astept sa-mi arati unde scrie ca crestinatatea va face razboi lui Israel. :beee:

As avea o rugaminte hans.Daca poti sa mi dai explicatii la ceste versete.

Pregateste te fii gata tu si toata multimea adunata in jururl tau.

Fii capetenia lor.Dupa multe zile vei fi in fruntea lor;In vremea de apoi vei mereg impotriva tarii ai carei locuitori scapati de sabie vor fi strinsi d

intre mai multe popoare pe muntii lui Israel care multa vreme fusesera pustii.,dar fiind scosi din mijlocul popoarelor vor sta linistitiin locuintele lor.

Iata i ti dau citeva indicii.

Oamenii rationali accepta asa cum e scris ,ca nu poti da nici o interpretare alta mai clara decit o face profetul.

1)In vremea de apoi vei merge impotriva tarii acesteiea.

2)De ce in vremea de apoi?Pentru ca in vremea de dinainte ,tara a fost pustiita de crestini si de Mahomed.si locuitorii erau imparastiati printre popoare.

3)Adsa ca acest mare comandant de osti trebuie sa astepte ca poporul tarii sa se stringa laolalta ca sa-i poata distruge.Aceasta este ideia.

Am auzit -o vehiculata acum 24 de ani de la un mare antisemit in Alba Iulia.

Ma implorat sa nu nu vin In Israel ca aici va fi un mare razboi cind se vor stringe toti laolalta.

Ca atunci se va arunca o bomba ca sa i distruga pe toti ca pina au fost imprastiati nu sa putut.

4)Muntii lui Israel au fost pustii multa vreme,cred ca stii si tu ca asta este adevarul.

5)Ca locuim linistiti pe muntii lui Israel in locuintele noastre ,poate tu nu crezi dar asta este adevarul.

Eu personal locuiesc pe un virf de munte la cota 965m.

De aici am vedere pina la M mediterana ,Tel-Aviv ,Asdod ,Aschelon si pina spre Gaza.

Nu avem ziduri de apararesi nici porti .doar casele liberepoti trece de la un vecin la altul fara piedici.

6)Acuma chiar in fata casei mele se face un cartier grandios de peste 80 de vile de lux..Toate amenajate fara ziduri de aparare.

7)Noi stim si versetul 9 si restul din Ezec 38.Stim ca va veni,dar noi stam linistiti.

8)Ca cel ce a zis ca va aveni tot acela a zis si ca nu va mai pleca inapoi.

 

Vei inainta impotriva poporului meu Israel,ca un nor care acopera tara.

Iar se repeta ;In zilele de apoi te voi aduce impotriva tarii mele,ca sa Ma cunoasca neamurile .

Cine sint neamurile Hans,nu sint oare popoare crestine.In fundul Miazanoaptei fata de Israel ce popoare pot sa fie?Si pe linga acestea mai sint mentionate si Pewrsia Etiopia etc adica adauga si popoarele asiatice ,ca sa se stie ca neamurile sint altele.

 

Acum hai sa facem o intelegere.

Daca vrei bine inteles.

Ultimele trei versete compara le cu Apoc cap 19 ultimele 3 versete.Apoi cu cap 20 vers 7,8,9,10.

Si suparapune le.Foc grindina si pucioasa in una ,iaz de foc in a doua

foc care se pogoara din cer in a treia exact ca si in prima.

De ce nu ar putea fi acestea trei variante un singur eveniment?

Ca este vorba despre vremea de apoi.or Apocalipsa este in vremea de apoi.

Or daca Ezechiele se va implini separat de apocalipsa cum are sa se intimple inca un sfirsit cu Apocalipsa 19 si apoi inca un sfirsit cu cap 20?

De fiecare data cind este redat un eveniment se intimpla un sfirsit?Sau vei zice ca Ezechiel nu se va implini ca asa si asa.Dar vers 17 spune ca despre acest razboi au proorocit toti proorocii.DaCA DECI AI FI CU LUARE AMINTE AI VEDEA CA aPOCALIPSA ESTE O RELUARE A EXACT ACELUIASI EVENIMENT ,IN ACELEASI VREMURI SI LA CELEASI PERSONAJE ..

Cu stima Haym din Ierusalaym.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Razboiul despre care vorbesti tu, poate fi razboiul din Apocalipsa, "razboiul cel mare al Dumnezeului Atotputernic". Ceea ce iti scapa, este ca:

1. Isus a strans poporul Sau laolalta in urma cu 2000 de ani, atunci cand Israel nu a vrut sa asculte. Asa, au fost primite toate neamurile ca popor al lui Dumnezeu in locul celor multi neascultatori din Israel.Astazi, poporul lui Dumnezeu nu are de aparat granite, deoarece tara poporului Sau nu are granite.Acest popor traieste pe munti, e adevarat. Muntii si dealurile despre care vorbesti tu, nu sunt muntii fizici. Sunt organizatii religioase."In adevar, zadarnic se asteapta mantuire de la dealuri si de la multimea muntilor; in adevar, in Domnul Dumnezeul nostru este mantuirea lui Israel." (Ier.3:23)

Ca razboiul cel mare al Dumnezeului Atotputernic se va da pe munti, este adevarat, caci impotriva oricarei forme de religie va lupta omenirea ateista condusa de "fiara si prorocul mincinos".

Ca poporul lui Dumnezeu a fost robit, este evident. Nu ma refer insa la Israel, ci la "sfintii lui Dumnezeu" prigoniti in perioada Evului Mediu intunecat de catre "Babilonul cel Mare". De aceea, Dumnezeu face cunoscut poporului Sau ca robia Babilonului si a Fiarei, va lua sfarsit deoarece:"Cine duce pe altii in robie va merge si el in robie. Cine ucide cu sabia trebuie sa fie ucis cu sabie. Aici este rabdarea si credinta sfintilor. (Apoc.13:10)

2. Razboiul cel mare, nu este indreptat impotriva Israelului, ci impotriva lui Dumnezeu Insusi:"Si am vazut fiara si pe imparatii pamantului si ostile lor adunate ca sa faca razboi cu Cel ce sedea calare pe cal si cu oastea Lui." (Apoc.19:19)

3. Acel razboi, nu este unul conventional/NBC, cum iti imaginezi tu, ci este unul spiritual, in care arma fatala va fi:"Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor." (Apoc.19:21)

In razboiul cel mare al lui Dumnezeu nu se utilizeaza arme conventionale/NBC, de care iti imaginezi tu, deoarece:"Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu." (Efes.6:17)

 

Asadar, daca interpretezi corect profetia, ajungi la concluzii absolut diferite de cele pe care le prezinti tu:

1. Razboiul nu este fizic, ci spiritual.

2. Razboiul nu este indreptat impotriva lui Israel, ci impotriva lui Dumnezeu.

3. Armele utilizate nu sunt fizice, ci sunt armele Cuvantului lui Dumnezeu.

4. Razboiul, nu este purtat de crestinatate, ci de "pleava omenirii" ramase in urma "secerisului"=sfarsitul lumii. Si nu impotriva lui Israel, ci impotriva lui Dumnezeu.

etc., etc.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Sykaryan

Sfintii Apostoli nu au cum sa fie criticati de tine.

Care sint apostol mai tataie?

O fi fost Pavel si banda lui de derbedei si sarlatani printre Apostolii lui Isus si eu nu am aflat??

 

Noi suntem dogmatici d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Razboiul despre care vorbesti tu, poate fi razboiul din Apocalipsa, "razboiul cel mare al Dumnezeului Atotputernic". Ceea ce iti scapa, este ca:

1. Isus a strans poporul Sau laolalta in urma cu 2000 de ani, atunci cand Israel nu a vrut sa asculte. Asa, au fost primite toate neamurile ca popor al lui Dumnezeu in locul celor multi neascultatori din Israel.Astazi, poporul lui Dumnezeu nu are de aparat granite, deoarece tara poporului Sau nu are granite.Acest popor traieste pe munti, e adevarat. Muntii si dealurile despre care vorbesti tu, nu sunt muntii fizici. Sunt organizatii religioase."In adevar, zadarnic se asteapta mantuire de la dealuri si de la multimea muntilor; in adevar, in Domnul Dumnezeul nostru este mantuirea lui Israel." (Ier.3:23)

Ca razboiul cel mare al Dumnezeului Atotputernic se va da pe munti, este adevarat, caci impotriva oricarei forme de religie va lupta omenirea ateista condusa de "fiara si prorocul mincinos".

Ca poporul lui Dumnezeu a fost robit, este evident. Nu ma refer insa la Israel, ci la "sfintii lui Dumnezeu" prigoniti in perioada Evului Mediu intunecat de catre "Babilonul cel Mare". De aceea, Dumnezeu face cunoscut poporului Sau ca robia Babilonului si a Fiarei, va lua sfarsit deoarece:"Cine duce pe altii in robie va merge si el in robie. Cine ucide cu sabia trebuie sa fie ucis cu sabie. Aici este rabdarea si credinta sfintilor. (Apoc.13:10)

2. Razboiul cel mare, nu este indreptat impotriva Israelului, ci impotriva lui Dumnezeu Insusi:"Si am vazut fiara si pe imparatii pamantului si ostile lor adunate ca sa faca razboi cu Cel ce sedea calare pe cal si cu oastea Lui." (Apoc.19:19)

3. Acel razboi, nu este unul conventional/NBC, cum iti imaginezi tu, ci este unul spiritual, in care arma fatala va fi:"Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor." (Apoc.19:21)

In razboiul cel mare al lui Dumnezeu nu se utilizeaza arme conventionale/NBC, de care iti imaginezi tu, deoarece:"Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu." (Efes.6:17)

 

Asadar, daca interpretezi corect profetia, ajungi la concluzii absolut diferite de cele pe care le prezinti tu:

1. Razboiul nu este fizic, ci spiritual.

2. Razboiul nu este indreptat impotriva lui Israel, ci impotriva lui Dumnezeu.

3. Armele utilizate nu sunt fizice, ci sunt armele Cuvantului lui Dumnezeu.

4. Razboiul, nu este purtat de crestinatate, ci de "pleava omenirii" ramase in urma "secerisului"=sfarsitul lumii. Si nu impotriva lui Israel, ci impotriva lui Dumnezeu.

etc., etc.

Am fost intr o calatorie lunga si am venit foarte tirziu.Dar i ti mai dau iarasi citeva repere,sa vad pina cind poti sa minti tu o omenire intreaga.Vei merge impotriva tarii9tara asta are granite)ai carei locuitori scapati de sabie vor fi strinsi dintre mai multe popoare pe muntii lui Israel care multa vreme fusesera pustii.

Daca muntii acestia sint organizatii cum de au fost pudtii?

Si daca sint organizatii sint formate din oameni cum mai pune Dumnezeu alt popor calare peste ei /

Pune un popor pe care l stringe ,calare pe aceste organizatii/

Si daca acestia pe care i stringe sint crestinii ,unde ii stringe peste ce organizatii ii pune,ca ii aseaza pe minti.Rezulta ca ceva organizatii trebuie sa i care in spinare pe crestinii adevarati.Mai exista multe timpenii pe lumea asta ,numai ca sa nu credem adevarul?

O vezi curata si alba in fata si o minti fara nerusinare.Vezi ca Israelul este strins dintre popoare vezi ca sint scapati din cuptoarele lui Hitler.Vezi ca muntii acestia au fost pustii 2000 de ani.Vezi ca acum locuiesc pe munti si vezi si ca locuiesc linistiti in locuintele lor.Si totusi ai curaj sa zici ca adevarul nue adevar ci miciunile tale sint adevar.

I ate rog 10 oameni cu scaun la cap si citeste acest verset,si daca doi din ei vor zice ca ai dreptete,si ca muntii nu sint munti si ca poporul Israel nu exista ci tu esti acrela .atunci ai 20 la suta dreoate si totusi pina la 50 la suta mai este.Dar sa ai dreptate suta la suta?

Hans tu tui dai seama ca minti pe Dumnezeu care a facut aceasta proorocie si care o duce la implinire litera cu litera?

Tu nu vezi ca se pregateste acest razboi conventional exact asa cum scrie acolo?

Va inainta ca un nor.De ce ca un nor?

Di cauza ca cerul va fi acoperit cu avioane.El Ezechiel nu putea sa ti spuna atunci ce esint acestea dar ti a spus ca intuneca cerul.

De unde ploua foc si pucioasa peste armatele lui ?Poti sa spui ?

Hans daca vrei sa intri in categoria oamenilor cu judecata mai discutam ,daca nu ,nu.

Cu stima Haym din Ierusalaym.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Sikaryan

 

Fals pe toata linia frontului.

Fugi cu cercul in bratele lui Krishna, lipsa informatiei reale si ideile sincretiste extrem de vulnerabile te fac sa ai destule lacune. Tu ai o groaza de lacune ce te fac sa pari diletant, de multe ori e suficient argumentul istoric ca sa fii pus la colt.

 

De la Traian (98-117) pana la sfarsitul domniei lui Diocletian (285-305), crestinii au fost persecutati ...in genere, la crestini nu se cautau si nu se condamnau anumite crime prevazute si pedepsite de legile in vigoare, ci doar calitatea si numele lor de crestini - pentru nume.( Iustin Martirul, Apologia I-a, 4 ) .Contrar asteptarilor masurilor luate de imparatii romani contra crestinilor si a urii lumii pagane, cu cat crestinii erau mai persecutati, cu atat numarul lor crestea. Curajul martirilor in fata mortii a facut pe multi pagani sa treaca la crestinism. "Semen est sanguis christianorum" - "sangele crestinilor este o samanta", scria Tertulian (Apologeticum, 50, 13).

 

 

Apoi ,Apostolii si ucenicii, despre care cu trufie crezi ca le esti superior , Hristos i-a socotit demni de Cuvantul Sau si le-a poruncit asa:

 

"Cine va PRIMESTE pe voi, pe Mine Ma primeste "(Matei 10, 40).

"Cel ce vă ASCULTA pe voi, pe Mine Mă ascultă, si cel ce se LEAPADA de voi se leapădă de Mine"(Luca 10, 16).

 

Ca sa vezi dilema, Hristos le-a acordat incredere, in schimb tu nu ai incredere.

Pe cine sa credem? Pe Hristos sau pe tine?

 

Sf. Pavel avea educatie aleasa, a fost primit in Areopagul atenian. Asta spune multe despre calitatile sale, elita filosofilor elini nu se intalnea cu oricine. Cand vine vorba de Krishna si Buddha, nici macar elinii nu si-au pierdut timpul cu asa ceva, ei stiau prea bine ca dacii lui Dionysos au facut ordine in India.

 

Cat despre carti stupide de genul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost intr o calatorie lunga si am venit foarte tirziu.Dar i ti mai dau iarasi citeva repere,sa vad pina cind poti sa minti tu o omenire intreaga.Vei merge impotriva tarii9tara asta are granite)ai carei locuitori scapati de sabie vor fi strinsi dintre mai multe popoare pe muntii lui Israel care multa vreme fusesera pustii.

Da, poporul de astazi a lui Dumnezeu este strans cum zici si tu "dintre mai mujlte popoare". Nimic ciudat, pentru ca Isaiah profetea cu mult inainte de evenimente ca "Casa Mea se va numi o casa de rugaciune pentru toate popoarele...".

Asadar, acesta este poporul lui Dumnezeu astazi, format din oameni dintre toate popoarele,care accepta Legea lui Dumnezeu nealterata.

 

Daca muntii acestia sint organizatii cum de au fost pudtii?

Vezi prigoana evreilor si a romanilor impotriva crestinilor primelor secole. Mai apoi, prigoana fara precedent al Babilonului Evului Mediu. Toate, indreptate spre "dealurile si muntii" lui Israel - caci Isus a fost evreu,iar Bisericile crestine au avut ca baza muntii si dealurile lui Israel, nu-i asa?

 

Tu nu vezi ca se pregateste acest razboi conventional exact asa cum scrie acolo?

Nu. Ti-am aratat de ce. Razboiul cu Dumnezeu, nu poate fi facut cu arme conventionale/NBC. Ce alta dovada mai vrei? :haha:

Tie iti plac filme de genul Armaggedon?

 

Va inainta ca un nor.De ce ca un nor?

Di cauza ca cerul va fi acoperit cu avioane.El Ezechiel nu putea sa ti spuna atunci ce esint acestea dar ti a spus ca intuneca cerul.

De asta, Haym:"Eu iti sterg faradelegile ca un nor, si pacatele, ca o ceata: intoarce-te la Mine, caci Eu te-am rascumparat." - (Isa.44:22)

Dar tu in loc sa ai treaba cu pacatele, ai treaba cu avioanele... :roll:

 

Daca vrei sa nu mai discuti cu mine, e treaba ta.Mie imi place sa discut cu tine. Dar nu incerca sa ma fortezi sa accept interpretarile eronate pe care le scoti tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, poporul de astazi a lui Dumnezeu este strans cum zici si tu "dintre mai mujlte popoare".

Da faptul ca insasi Septuaginta =Tanachul tradus in greaca ...nu este o dovada suficienta precum ca religia mozaica si in trecut a fost imbratisata de "multje popoare" ?

 

Asadar, acesta este poporul lui Dumnezeu astazi, format din oameni dintre toate popoarele,care accepta Legea lui Dumnezeu nealterata.

Hiooiohohohi si yahayiiiii ... atata tupeu in pronuntarea unei minciuni evidente ... zau ca nu am mai vazut!

 

Adica ce sa inteleg ...c Dumnezeul care a dat Legea Torei a murit ... si acuma dumnezeul adevarat este sarlatanul Pavel cel care va invata sa incalcati Legea din Torah?

 

Mniezaule ...da mare mai e gradina ta!

 

Daca vrei sa nu mai discuti cu mine, e treaba ta.Mie imi place sa discut cu tine. Dar nu incerca sa ma fortezi sa accept interpretarile eronate pe care le scoti tu.

 

Auzi cine vorbeste de "interpretari eronate"???

Unu care confunda Legile Torei ....cu legile unui sarlatan care se da apostol ...desi nu l-a vazut niciodata si nici nu l-a auzit vreodata pe Isus ....dar care ...culmea idioteniei .... propovaduieste invataturile?

 

Nu te supara Hans mit dem Schweinskopf ...unde a auzit acest Pavel predicile lui Isus ...cumva la Radio Vatican ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:haha:

EDIT. :roll:

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×