Sari la conținut
Forum Roportal
Lirio

Noul Legăm

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca stiai sa scunzi ascunzi lincul acela faceai mai bine.

Si iata de ce/

Daca Isus a fost prima creiatura a lui Dumnezeu indiferent cind a fost creiat .este doar o creiatura,fie numit inger seraf o Kerab.

Dumnezeu nu a creiat si nu creiaza dumnezei,afara doar ca creiaza tot felul de fiinte cu insusiri minunate.

Ingerii insa sint fiinte cu mult inferoare oamenilor.Ma refer la calitatea omului la creiere.

Sint pe post de robot.

Daca vrei sa discutam adevaruri biblice vestite de Martori,atunci sa stii ca ti ai gasit un adversar serios.

De ce am zis Toata cinstea?

Pentru ca au infiintat un dumnezeu nou ,necunoscut asa cum zicea Pavel.

Ca oameni ,eu ,insa ii cinstesc.

Recunosc ca nu prea inteleg explicatiile alea(dar sunt cam mica si mi-e mai greu :beee: ).Nu regret ca am postat linkul.

Si inca ceva.Eu nu am deschis acest topic pentru a-mi gasi adversari de discutie,eu vreau sa discut calm cu toti si sa nu jignesc pe nimeni.Imi pare rau daca s-a inteles altceva.

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Recunosc ca nu prea inteleg explicatiile alea(dar sunt cam mica si mi-e mai greu :beee: ).Nu regret ca am postat linkul.

Si inca ceva.Eu nu am deschis acest topic pentru a-mi gasi adversari de discutie,eu vreau sa discut calm cu toti si sa nu jignesc pe nimeni.Imi pare rau daca s-a inteles altceva.

Nu sa inteles altceva decit ceea ce trebuie.

Si nu jignesti pe nimeni dac ti spui parerea cu privire la ceva.

Aici fiecare spune ce stie.

Problema e daca chiar stii ceva sau numai ti se pare ca stii.

Si aici poti sa ti verifici cunostintele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca Isus a fost prima creiatura a lui Dumnezeu indiferent cind a fost creiat .este doar o creiatura,fie numit inger seraf o Kerab.

In acelasi timp este adevarat ca Dumnezeu se poate manifesta printr-un om. Nimic nu il impiedica sa faca asta. Ca dovada sfintii care nu fac altceva decat sa fie "burlanul prin care trece apa", sau in alte cuvinte, mijloacele prin intermediul carora Dumnezeu se manifesta direct. Si nu este imposibil ca un om sa fie atat de aproape de Dumnezeu incat sa se confunde la un moment dat in gand si fapta, precum Isus Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sa inteles altceva decit ceea ce trebuie.

Si nu jignesti pe nimeni dac ti spui parerea cu privire la ceva.

Aici fiecare spune ce stie.

Problema e daca chiar stii ceva sau numai ti se pare ca stii.

Si aici poti sa ti verifici cunostintele.

 

Cred ca stiu ce stiu.

Si nu vreau numai sa imi verific cunostintele,ci si sa mi le imbunatatesc. :beee:

 

Materia, inclusiv corpul este pentru noi un invelis al sufletului. Cat timp Dumnezeu sustine cu propria energie materia si intreg universul, corpul nostru este energia lui Dumnezeu, parte din Dumnezeu la propriu. Intreaga realitate fizica este parte din Dumnezeu. Noi suntem invaluiti de Dumnezeu si prin Dumnezeu experimentam si crestem.

 

Cred ca am inteles ceva mai bine perspectiva dvs. acum. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acelasi timp este adevarat ca Dumnezeu se poate manifesta printr-un om. Nimic nu il impiedica sa faca asta. Ca dovada sfintii care nu fac altceva decat sa fie "burlanul prin care trece apa", sau in alte cuvinte, mijloacele prin intermediul carora Dumnezeu se manifesta direct. Si nu este imposibil ca un om sa fie atat de aproape de Dumnezeu incat sa se confunde la un moment dat in gand si fapta, precum Isus Hristos.

Ca dumnezeu se poate manifesta cum vrea el ,cine poate sa i zica ;Ce faci?

Intrebarea este insa ;Cine Isus?

Si de ce Isus Cristos?

Stiind bine ca Isus nu a auzit de Cristos in viata lui.

Asta daca sintem realisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca dumnezeu se poate manifesta cum vrea el ,cine poate sa i zica ;Ce faci?

Intrebarea este insa ;Cine Isus?

Si de ce Isus Cristos?

Stiind bine ca Isus nu a auzit de Cristos in viata lui.

Asta daca sintem realisti.

 

Cu tot respectul,nu inteleg treaba asta.Cum adica Isus nu a auzit de Cristos in viata lui?

Asta ii era numele...

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu tot respectul,nu inteleg treaba asta.Cum adica Isus nu a auzit de Cristos in viata lui?

Asta ii era numele...

Da stimata domnisoara.

Asa ti se pare tie,ca tu iei totul de- a gata.

Si esti si influientat de cei din jur.

Citi oare din crestini stiu ca acest nume a aparut prin Roma la peste 20 de anu dupa moartea lui Isus.

Traducerile sint facute in asa fel incit oamenii sa nu si dea seama .

Iata ca si la intrebarea lui Pilat ;sau a preotilr se zice;Te jur sa ne spui daca esti tu Cristosul etc.

Asa ceva nu a existat. Preotii evrei eventual puteau intreba daca este el Masiah.

Da r ei nu puteau sa intrebe asa ceva ca ei stiau ca vremea lui Masiah nu a venit inca.

Poporul Israel nu astepta atunci un Masiah ca imperiul roman inca nu se divizase in 2 picioare si 10 imparati etc .

Deci da fii sigura ca Isus nu a purtat numele de Cristos.Daca cineva ti zice asa spune i ca minte si vei vedea ce reactie face.

Cu stima din Israel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da stimata domnisoara.

Asa ti se pare tie,ca tu iei totul de- a gata.

Si esti si influientat de cei din jur.

Citi oare din crestini stiu ca acest nume a aparut prin Roma la peste 20 de anu dupa moartea lui Isus.

Traducerile sint facute in asa fel incit oamenii sa nu si dea seama .

Iata ca si la intrebarea lui Pilat ;sau a preotilr se zice;Te jur sa ne spui daca esti tu Cristosul etc.

Asa ceva nu a existat. Preotii evrei eventual puteau intreba daca este el Masiah.

Da r ei nu puteau sa intrebe asa ceva ca ei stiau ca vremea lui Masiah nu a venit inca.

Poporul Israel nu astepta atunci un Masiah ca imperiul roman inca nu se divizase in 2 picioare si 10 imparati etc .

Deci da fii sigura ca Isus nu a purtat numele de Cristos.Daca cineva ti zice asa spune i ca minte si vei vedea ce reactie face.

Cu stima din Israel.

 

Cristos nu este un nume propriu,el provine din limba greaca si inseamna "cel uns"(corespunzand de fapt ebraicului Masiah).

 

 

Si da,el este Cristosul,adica "cel uns".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care sint cuvintele spuse de IHVH si ce diferenta fac martorii?

Asta spune YHWH sai IHVH...whatever...cum vrei tu:"Ci iata legamantul pe care-l voi face cu casa lui Israel dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu." (Ier.31:33) - cu sublinierea ca DOMNUL inlocuieste in intreg VT tetragrama YHWH. Asa ca, asta spune YHWH.

Martorii, sunt singurii dintre neoprotestanti care fac diferenta intre YHWH ca Dumnezeu Atotputernic, si Isus Christos - Fiul lui Dumnezeu.

Intelesesi ce vrui sa spui? :)

 

De ce este Isus-Cristos Fiul lui Dumnezeu?

Pentru simplul fapt ca este nascut din Insusi Dumnezeu, inainte de a crea orice alt lucru material sau imaterial.

1. Pentru ca, asa cum confirma NT, Isus a fost recunoscut de catre linia veche a profetilor adevarati[marturia lui Ioan despre Isus] ca Fiu al lui Dumnezeu, "miel al lui Dumnezeu". Asta una.

2.Minunile readucerii oamenilor dintre cei morti, nu le putea face un om simplu.

3. Viata fara de pacat[asa cum a avut Isus], nu e specifica omului cazut, de la Adam incoace.

4. Marturia necredinciosilor romani, certifica faptul ca prin popor umbla aceasta parere. Sa nu-mi spui asemenea rabinilor acelor vremuri ca "poporul acesta care nu cunoaste Legea, este blestemat...". :lol:

5. Marturia mincinoasa a invatatilor acelor vremuri, prin faptul ca incercau din rasputeri sa ascunda acel lucru descoperit pana si unor mari invatati - care erau insa amenintati cu excluderea din sinagoga daca recunosc public acest lucru.

6. Nu mai amintesc de cele 70 de saptamani, care calculate fiind de invatatii evrei ai acelor vremuri, a dus la ceea ce spune NT:"Fiindca norodul era in asteptare si toti se gandeau in inimile lor cu privire la Ioan, daca nu cumva este el Hristosul..." (Luc.3:15) Asa ca orice mi-ai spune ca nu interpretez corect, uite ca de fapt profetia mesianica a lui Daniel se referea exact la acele vremuri. Pe Mesiah, evreii nu L-au recunoscut. L-au omorat. Si-au ales cativa ani mai tarziu un alt Mesiah. Pe BarKochba. Ce le-a adus acel fals Mesiah? Distrugerea natiunii Israel,care a fost facut pulbere pana in '47??????? cand s-a refacut statul Israel, prin interventia unor ramasite ale Marelui Imperiu Roman - stii tu la ce ma refer. :rot:

7. Invierea din morti, este inca o dovada ca El a fost Alesul. (Mesiah. Unsul. Christosul.)

 

Stia Isus de numele asta?

Exista spus undeva de IHVH ca Isus Cristos este fiul lui?

Si daca martorii au facut diferentierea,de ce nu au mers mai departe sa stabileasca de unde si de cind este el fiul si in ce conditii a devenit Fiu?

Ca daca numai de la nasterea paminteasca nu are valoare.Daca e mai dinainte ;de cind?Cind si a primit numele de Cristos daca e fiul lui Dumnezeu Ca Dumnezeu nu sa numit Zeus.

Dumnezeu zice;Inainte de mine n-a fost nici un dumnezeu ,si dupa mine nu va fi.ISAIA 43;10

Eu am o pisica acasa si pui de pisica devin pisici dupa 6 luni.

Daca Isus Cristos e fiul lui Dumnezeu dupa un anumit timp el trebuie sa fie Dumnezeu.

Si este intr-adevar.Ca aud foarte multi crestini ca nici nu mai pomenesc numele Isus ci direct se adreseaza cu Cristos.

Daca Dumnezeu este atotputernic ,este asa de puternic ca nu are nevoie de Cristosi.

Si mai ales daca mai zicem si Legea lui Cristos imediat am anulat pe Dumnezeu(ca e prea batrin)Si legea sa in acelasi timp si am adoptat un dumnezeu nou si o lege noua.

Toata cinstea martorilor.

Revin si cu restul.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde Cristos?

Ti-a explicat foarte clar Ana1996. Cristosul, Mesiah, e totuna.

 

Stia Isus de numele asta?

Ba bine ca nu! Pentru ce crezi ca L-au condamnat la moarte preotii evrei? Pentru ca se numea pe El Insusi un simplu rabin?

 

Exista spus undeva de IHVH ca Isus Cristos este fiul lui?

Da. Aici:"Pe cand vorbea el inca, iata ca i-a acoperit un nor luminos cu umbra lui. Si din nor s-a auzit un glas care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, in care Imi gasesc placerea Mea: de El sa ascultati!"" (Mat.17:5)

Duhul lui YHWH a plecat din templul evreiesc odata cu viziunea lui Ezekiel. Daca vrei, iti reamintesc unde si cum s-a intamplat acest lucru.

 

Ca daca numai de la nasterea paminteasca nu are valoare.Daca e mai dinainte ;de cind?

Isus este Fiu inainte de orice lucru creat de YHWH. El este Acela "prin care au fost facute toate lucrurile...".

 

Ca Dumnezeu nu sa numit Zeus.

Evident. Dumnezeul lui Isus era YHWH, nu Zeus.

 

Dumnezeu zice;Inainte de mine n-a fost nici un dumnezeu ,si dupa mine nu va fi.ISAIA 43;10

Exact asta sustine si Isus Christos cu fiecare ocazie.

"Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat, si pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu." (Ioan.17:3)

 

Eu am o pisica acasa si pui de pisica devin pisici dupa 6 luni.

Daca Isus Cristos e fiul lui Dumnezeu dupa un anumit timp el trebuie sa fie Dumnezeu.

Isus Christos chiar este Dumnezeu. Nu DumnezeuL Atotputernic, dar Dumnezeu.

Pisicile tale nu devin pisici, ci sunt pisici dintotdeauna.

 

Daca Dumnezeu este atotputernic ,este asa de puternic ca nu are nevoie de Cristosi.

Cine spune asta? :lol:

A venit cumva Presedintele SUA personal sa elibereze Europa de sub nazisti? Sau si-a trimis armata sa o faca?

 

Si mai ales daca mai zicem si Legea lui Cristos imediat am anulat pe Dumnezeu(ca e prea batrin)Si legea sa in acelasi timp si am adoptat un dumnezeu nou si o lege noua.

Toata cinstea martorilor.

Aici intr-adevar, aveam si eu nedumerirea mea. Daca toti ceilalti neoprotestanti sustin ca YHWH=Isus Christos, atunci evident ca a sustine "legea lui Christos" este exact acelasi lucru cu a sustine Legea lui Dumnezeu.

Pentru martori, care fac diferenta intre YHWH si Isus Christos, e oarecum ciudat sa puna ca baza a Noului Legamant "Legea lui Christos", deoarece inseamna ca Christos a dat o ALTA Lege diferita de cea a lui YHWH.Ceea ce nu cred ca e.

De fapt, Isus a sustinut si intarit Legea Tatalui Sau, YHWH, insa orice contradictie continuta in Legea lui Moise, a fost inlaturata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×