Sari la conținut
Forum Roportal
abcdefghj

voi ce ati face?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ti se pare, Burel, ca parintii aia fac tot ce pot ca fata lor sa fie fericita?

 

SI EA?? Ea unde e in peisajul asta? Ea va fi un adult handicapat emotional, care nu va avea incredere in ea, care va incerca intotdeauna sa ii multumeasca pe parintii ei si va depinde in continuare de ei. Si care-si va creste copiii cu niste valori gresite, Ca sa zic doar asa, niste chestii generale.

Ti se pare normal sa fie asa?!

 

Mie imi pare ca adevarul este la mijloc si voi exagerati ,ba chiar faceti din tantar armasar.

Nu imi pare ca parintii in cauza fac tot ce se poate pentru fericirea fetei.Nu pentru ca ar fi psihopati insa,ci pentru ca nu stiu nici ei cum altfel.

Hai sa facem o recapitulare :

 

Parintii i-au impus liceul si au incercat sa-i impuna si facultatea ,pe criteriul "uite-te si tu ce se plateste bine ".Dar nu au reusit,s-au inmuiat deci pana la urma.

Vor sa stie tot timpul ce face ,unde ,cum,cu cine. Este clar ca nu au deplina incredere in ea.Este clar ca abordeaza gresit problema ,dar nu o fac din cine stie ce gandire perversa.

Au pretentia ca fata lor sa participe la treburile casnice.

Eu nu vad nici o leguma. Vad doar ce am zis in postarile anterioare si mentin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Burel, tu ai fost fata acasa la parintii tai, care aveau o mentalitate anacronica si comunista?

Daca nu, inseamna ca nu stii despre ce e vorba. Si deci nu poti sa incerci sa ne convingi pe unii dintre noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce ma face sa cred ca nu poate oferi o alternativa de acest fel.

Astfel de situatii au existat de cand lumea si s-au rezolvat in timp.La un moment dat parintii vor recunoaste ca au exagerat ,iar viitorul ginere va fi multumit de educatia sotiei si de situatia materiala asigurata de acei parinti rai.

Pun pariu ca familia fetei are o situatie materiala mult peste medie.

Scorpioane,observ ca ai o deosebita incredere in discernamantul tinerei noastre generatii si incurajezi manifestarea independenta si creatoare a lor, in dauna experientei babacilor pe care nu dai doi bani.

In ce ma priveste,daca ma uit printre blocuri,nu impartasesc optimismul tau.

Te-ai prins ca am ceva impotriva taranilor romani care isi vand fetele.

Te-ai prins si ca ai ei au o situatie materiala peste medie si ca vor sa si-o conserve. Dar asta nu prin fata lor. Eu nu gandesc asa. Mie nu imi trebuie nimic de la ai mei, este alegerea lor si imi dau ceva daca vor in virtutea faptului ca ma iubesc, nu ca asteapta ceva inapoi.

N-am incredere nici in noua nici in vechea generatie in mod deosebit. Personal ma consider intermediar. Dar am ceva impotriva oamenilor perversi care fac rau altora. Fie care trebuie lasat liber sa isi comita propriile greseli si sa isi acumuleze propria experienta, lucru pe care vechea generatie nu il intelege, sau cel putin o mare parte din vechea generatie. Noua generatie a inteles cumva gresit libertatea, dar dupa ce isi va comite propriul sir de greseli se va calma.

Exista oameni care au tupeu sa imi spuna ca motocicletele sunt un lucru rau si apoi sa imi povesteasca mandri ca si ei au avut Jave sau Ural sau altceva. Frate, daca tu ai fost zurliu si acum vii si imi dai lectii mie, eu cum o sa ma uit la tine ? Una e sa vina un batran sa imi povesteasca ceva, lucru pe care il apreciez si din care pot invata ceva, alta e sa vina sa imi zica ceva de nashpa si sa incerce sa imi impuna un fel de a fi, ca stie el ca asa e bine, desi el nu a fost mereu asa, ci intai a gresit pentru ca apoi sa stie ca e bine.

Fiecare trebuie sa isi comita propriile greseli, altfel nu invata.

Romania e plina de curve printre altele si pentru ca parintii au fost prea stricti cu unele fete si ele cand au scapat, ori la facultate, ori in alte locuri, au scapat ca vacile in lanul cu p*li, ca nu s-a obosit nimeni sa rezoneze cu ele sau sa le inteleaga, au incercat cu parul sau cu indiferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fata din cate inteleg,e majora,poate decide ce e mai bine pentru ea,Iar tu ca baiat poti discuta cu ea,si daca o iubesti gasiti o solutie,poate mutandu-va impreuna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, unii parinti sunt dementi, cunosc cateva cazuri. Chiar una dintre prietenele pe care le aveam la 20 de ani avea o astfel de familie. Insa cine a iubit-o, a ramas cu ea. S-au descurcat cum au putut, dar au ramas impreuna... pana cand nu s-au mai iubit suficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut parinti imposibili, ca sa nu spun mai multe ca sa reinvii trecutul, dar acum ma bucur de educatia pe care am primit-o. Fara ei sau cu alti parinti, probabil aveam alte sanse in viata, dar fericirea pe care am descoperit-o acum, li se datoreaza si lor. Chiar daca au gresit, au avut intentii bune. Eu cand gresesc, ma astept sa imi fie iertate greselile asa cum si eu i-am iertat pe ei. Este un lucru care imi da speranta, pentru ca nu suntem perfecti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama, ce-mi mai sare mustaru' la expresii de gen " babalaci expirati"...

Pai o data ajuns la majorat fiecare este liber sa-si ia viata in maini si sa si-o strice cum crede de cuviinta...dar sa vrei si sa fii intretinut, tinut la facultate, papica, caldurica, toale,toate cele, si sa vrei sa fii si complet independent si sa nu trebuiasca nici macar sa pui mana pe nimic acasa, nu vi se pare ceva de genul " si cu p*la in c*r si cu sufletul in rai" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea, conteaza ce faci. Ce zici sau ce intentii ai nu-s asa importante.

 

Asa este. Dar uneori intelegem ce fac parintii sau oamenii in general si prin intermediul intentiilor. Asa iti dai seama ca nimic nu este atat de grav pe cat pare in imaginatia mea.

 

Poate ca daca ii intelegi si pe ei, cu bune si rele, e mai usor sa te desprinzi.

 

Mama, ce-mi mai sare mustaru' la expresii de gen " babalaci expirati"...

Pai o data ajuns la majorat fiecare este liber sa-si ia viata in maini si sa si-o strice cum crede de cuviinta...dar sa vrei si sa fii intretinut, tinut la facultate, papica, caldurica, toale,toate cele, si sa vrei sa fii si complet independent si sa nu trebuiasca nici macar sa pui mana pe nimic acasa, nu vi se pare ceva de genul " si cu p*la in c*r si cu sufletul in rai" ?

 

Pe mine parintii m-au 'comandat' pana sa devin independenta financiar de ei, aveau dreptul presupun. Ei se plangeau ca nu ii ascult, eu ma plangeam ca nu ma inteleg :) Apoi totul a fost mai simplu.

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×