Sari la conținut
Forum Roportal
Me_constantina

Cum il pastrezi langa tine?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pe scurt, daca tii la el, il lasi liber, il accepti cum e iar el, prin libertatea lui va alege daca sa ramana cu tine sau nu.

Foarte frumos spus. Asa ar trebui sa fie. Insa realitatea... e alta. Daca el ramane, unele femei interpreteaza asta ca o slabiciune numai buna de exploatat.

Personal consider ca intr-o relatie, totul trebuie sa fie "fair", sa se urmareasca (in principiu) "sanatatea" relatiei.

 

daca i se impune sa ramana, atunci va dori sa plece, desi inca tine la tine

Asta iar e discutabil. Mie personal imi place sa mi se ceara sa raman. Nu o iau ca o ofensa. Din contra, e o dovada de iubire. Si ma consider onorat daca se intampla.

Cred ca e mult mai frumos decat sa ti se spuna: "daca vrei ramai, daca nu, nu". Adica... ori cu tine, ori fara tine.

Dar nu toti sunt de acord cu asta.

 

Revenind on-topic, nu cred ca exista o reteta universala de a tine un barbat langa tine. Poate pentru unii, pretentiile mele nu au nici o valoare.

 

Spre exemplu fac alergie daca e mincinoasa, rautacioasa, nehotarata, dura, sacaitoare... Dar incerc sa nici nu-i dau motive pentru asta.

Sa fie suficient de atragatoare incat sa nu fiu tentat nici macar sa privesc alte femei. Recunosc uneori mai privesc, dar o fac DOAR pentru a "fura" o idee pentru femeia de langa mine.

Sexual sa-mi ofere tot ce am nevoie (si pot spune ca nu duc lipsa de fantezii).

Dar toate astea se construiesc PESTE bazele unei relatii: iubire, respect, intelegere.

 

Evident... pentru a primi toate astea le si ofer la randul meu, fara ezitare.

Dar cum spuneam, nu toata lumea vede asa lucrurile...

 

Trebuie retinut ca o relatie nu se distruge peste noapte. Azi se ofileste o frunza, in 3 zile alta... pana ramane trunchiul gol. Din orgoliu, din rautate, din egoism... vor renunta pe rand ambii parteneri la a reinvia ce au avut.

Fiecare frunza cazuta trebuie inlocuita cu o alta sanatoasa, imediat ce a cazut. E singura cale. Iar asta presupune dialog sincer si intelegere intre parteneri.

Editat de Bullheart
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×