Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am un vis care se repeta la intervale neregulate,este vorba de o casa in forma de cerc, ceva ce seamana cu Colosseumul,numai ca este casa mea, eu stiu in vis ca e a mea, dar de fiecare data cand o visez este decorata diferit si se afla in locuri diferite.Cu toate astea, eu stiu cu siguranta ca e casa mea si mereu caut camere ascunse, pe care le si gasesc in final,ascunse dupa usite sau draperii,etc.

 

De fiecare data am un sentiment de emotie cand visez ca intru in aceasta casa, si desi cateodata o gasesc locuita de necunoscuti, eu stiu in sinea mea ca e si va fi mereu A MEA!

 

Ce o mai insemna si visul asta?

 

Nu ai copilarie in casa aia. Renunta la ea, chiar daca nu mai esti copil! Cei carora nu li s-a permis sa fie copii, nu vor sa renunte niciodata, "e a mea"! Cu timpul casa aia va deveni un mini iad pentru tine, daca insisti. Si ai grija sa nu alegi alta casa cu interdictii. De obicei asa se intampla.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea,

Te sfatuiesc sa iti procuri cartea:"Interpretarea viselor"de S.Freud.

Pana atunci eu iti pot spune ca iti este frice de ceva si inconstientul tau te trage de maneca.

Asa visam si eu:eram urmarita de caini,talharita,batuta,impuscata etc.Eu iti recomand sa iei

legatra cat mai repede cu un psihanalist(nu psihoterapeut si nici psihiatru).Daca vrei il

poti contacta pe dl.Florin la mess:florentin_george1960@yahoo.com/tel:0727094905.In

functie de timpul sau liber te va ajuta cu siguranta.

multa sanatate

Ana Maria.

 

Cate vise din astea am avut si eu. Si mai am uneori. Am visat si ca eram impuscata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cate vise din astea am avut si eu. Si mai am uneori. Am visat si ca eram impuscata...

 

Pai na, citeste Freud, o sa afli ca pusca era un fel de falus la care tanjeai, ca de fapt falusul era al lui taicatu, ca ai scapat cu viata pentru ca tragea cu gloante oarbe, ceea ce inseamna ca taicatu era impotent. :P

 

E o carte, Directii noi in psihanaliza, scrisa de Karen Horney, care demasca delirul sexual al lui Freud.

 

O caracteristica a celor care traiesc in minciuna de sine sau nevroza cum se mai numeste sunt obsesiile legate de satisfacerea nevoilor primare, sex, mancare, procreatie (copilasii dupa chipul si asemanarea ta). Aceste obsesii sunt o compensatie la incapacitatea lor de a oferi sentimente neconditionate si de a primi sentimente neconditionate.

 

Visurile lugubre, sunt şuieratul acceleratului care vine peste noi. Cand ne izbeşte, nu stim de unde si ce a fost, atat de tare loveste.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mea,

Te sfatuiesc sa iti procuri cartea:"Interpretarea viselor"de S.Freud.

 

Freud,tatal,mama si bunicii tuturor nebunilor.Stiati ca avea fobie fata de FERIGI?? Cum naiba sa-ti fie frica de o planta? Cat de nebun sa fii??

 

E o carte, Directii noi in psihanaliza, scrisa de Karen Horney, care demasca delirul sexual al lui Freud.

 

Ha,ce nume predestinat are,Horney! Seamana cu horny.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ha,ce nume predestinat are,Horney! Seamana cu horny.

 

Ma, poate era numele lu barbatasu care o fi fost dotat bine asa ca fericita Karen putea lucra cu mintea limpede, fara obsesii sexuale. Desi din cate stiu eu, femeile au alt gen de obsesii...

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Freud,tatal,mama si bunicii tuturor nebunilor.Stiati ca avea fobie fata de FERIGI?? Cum naiba sa-ti fie frica de o planta? Cat de nebun sa fii??

 

Freud era si el om, avea si el fricile lui. Ii mai era teama de moarte si de caile ferate. Asta nu inseamna ca nu a facut descoperiri importante despre psihicul uman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Freud era si el om, avea si el fricile lui. Ii mai era teama de moarte si de caile ferate. Asta nu inseamna ca nu a facut descoperiri importante despre psihicul uman.

 

Eventual TEORII importante.Ce a descoperit in afara de teoriile alea ale lui?

 

Cum vad eu lucrurile psihologia era un fel de hobby pt. el,a avut cativa pacienti pe care a dezvoltat teoriile lui si dupa aia a generalizat la toata populatia.

Editat de Jet Black

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eventual TEORII importante.Ce a descoperit in afara de teoriile alea ale lui?

 

Cum vad eu lucrurile psihologia era un fel de hobby pt. el,a avut cativa pacienti pe care a dezvoltat teoriile lui si dupa aia a generalizat la toata populatia.

 

La Freud ca la orice nevrotic, esenta lucrurilor era sexul, nu iubirea neconditionata. De mentionat ca nevroticii si cand iubesc, isi cer rasplata. Ori asta nu mai e iubire.

 

Sexul e important, invarte lumea, daca stai sa te gandesti, in afara de momentele in care nu te feresti de tren (instinctul de conservare), tot ce faci e pentru instinctul de procreare. Barbatul munceste pe rupte ca sa aiba o femeie cat mai frumoasa, femeia se dichiseste non stop ca sa puna odata si odata mana pe barbatul care produce mai mult. La urma, amandoi munesc pe rupte ca sa asigure traiul familiei. Daca nu e sentiment intre cei doi, vor compensa prin copil sau prin acumulare nesfarsita de bunuri, in orice caz, copilul va creste intr-un mediu pseudofamilial cu o gandire total distorsionata despre sine si ceilalti oameni. Asa apar monstri, din plăcere.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista mai multe ,,curente'' in psihanaliza: freud-ienii,tind sa interpreteze visele ca defulari simbolie ale unor tensiuni instinctive(mai ales sexuale).Jung-ienii,au o interpretare mai complexa,visele sunt pentru ei,mesaje ale subconstientului,care incearca sa aduca o solutie prin mesaje simbolice,catre constient.Treaba psihologului(sau psihiatrului)este sa decodifice aceste mesaje,cu ajutorul celui care le viseaza.

 

Pentru Jung-ieni,constientul si subconstientul comunica,incercand sa relizeze ceva...magic: reunificarea fiintei.

Va invit sa povestiti visele voastre,mai ales atunci cand ele au o importanta deosebita pentru voi.Atunci cand simtiti ca e vorba de vise ,,initiatice'' dar nu stiti cum sa le decodificati.

 

Daca sunt si altfel de interpretari(traditionale)nu ma deranjeaza...e posibil ca si alea sa fie valoroase.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×