Sari la conținut
Forum Roportal
baby`girl

Lentilele de contact

Postări Recomandate

shi eu ash vrea sa port lentile (tinand cont k am dioptrii diferite:4.25 la stg si 4 la dr) si daca s-ar putea sa aiba termen de valabilitate mare(un an macar).dak stiti sa-mi spuneti si mie cam cat ar costa o pereche de lentile cu tot cu solutie.......alte amanunte dak aveti nu ar strica ;)......multumesc anticipat :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt lentile cu durata de valabilitate doi ani, costa cam 5 milioane perechea. Eu zic acum din cap, probabil la fata locului e alta situatie. Dezavantajul e ca trebuie date jos in fiecare zi (si puse in solutie). O solutie mica e vreo 250-300 mii, una mare 550-600 mii (nu stiu cat tine, dar ar trebui sa tina un an cel putin).

Daca nu ai mai purtat lentile de contact ar fi indicat sa-ti iei pentru inceput niste lentile cu perioada mai scurta de purtare, pana te inveti cu ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lentilele cu dioptrii costa maxim 3.000.000

cele colorate costa in jur de 4.000.000

daca vrei sa-ti iei lentine care sa fie si colorate si cu dioptrii costa in jur de 5.000.000

Solutzia in sticla mica e 250.000 si in sticla mare 450.000

 

Nu stiu daca peste tot sunt preturile astea.,dar in Constanta la magazinul Tomis astea sunt,mi-am luat eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aveti dreptate....pt inceput cred k o sa-mi iau lentile de 6 luni k sa vad cum ma simt si dak nu-mi fac probleme o sa vad mai incolo :lol: ........ms pt ajutor ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la ultimele discutii pe tema asta au mai aparut noutati. Sunt o gramada de informatii pe www.bausch.ro despre toate lentilele si despre miopii, hipermetropii etc. A fost pe site o promotie in 1 Mai si au dat 1000 de perechi de lentile de contact gratis, ei zic ca sunt cele mai bune, din acelea care se poarta si noaptea maxim o luna. Mai sunt informatii pe www.purevision.ro . Dar n-au preturi pe site, asa ca va ofer informatii la zi:

lentilele colorate (care schimba culoarea ochilor) pentru 1-3 luni costa 1100000-1200000 perechea (110 RON) la Optiplaza, Sensiblu, Opticris sau alte optici serioase. Exact acelasi produs costa la Optinova 5 milioane, dar ei spun ca pot fi purtate un an ceea ce mi se pare deosebit de suspect. Lentilele cu dioptrie si colorate se gasesc la orice magazin decent de optica medicala si au acelasi pret cu cele fara dioptrie adica putin peste un milion perechea.

Pentru corectarea vederii (lentile cu dioptrie) este mai bine sa sa foloseasca lentile care se schimba lunar. Am cumparat ieri 2 cutii de 6 lentile Comfort Bausch & Lomb de la Optiplaza din mall Plaza cu 1 090 000 cutia, plus o solutie 390 000 inseamna 2 570 000 lei pentru sase luni, asa ca se pare ca preturile scad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc pe cineva care a purtat lentile de contact si le-a lasat pentru k necesita multa atentie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ar tenta sa port si eu lentile de contact ca sa vad cum e...Insa nu vreau ca sunt asa de comoda si nu m-as acomoda cu "ritualul" lor de intretinere...La un moment dat ma saturasem de ochelari si doream sa imi fac operatie laser la ochi, dar am renuntat la idee nu din cauza banilor ci pentru ca au fost atatea situatii in care ochelarii chiar mi-au protejat ochii de neplaceri mari... ;)

 

Si acum au aparut si lentile usoare, subtiri chiar si pentru dioptrii mari...sunt si rame de toata frumusetea...Mai sunt si ochelari de soare cu dioptrii...Si uite asa am gasit motive pentru mine sa nu port lentile de contact... :doh: :)

 

Stiu ca lentilele de contact au avantajele lor...dar tot o fana a ochelarilor raman...

 

Aaaa...si sa nu uit...imaginti-va cat sunt eu de comoda daca nici la nunta mea nu am renuntat la a purta ochelari in favoarea lentilelor...Si tot frumoasa am fost...sic...

Editat de pisicutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lentile de contact cu dioptrii de 6 ani. Am avut mai multe feluri pana in prezent si nu am avut niciodata probleme. Momentan am lentile de tip soft de la Bausch&Lomb care se schimba anual si se dau jos in fiecare seara.

Ieri am fost sa imi cumpar solutia de la Bausch&Lomb Renu si mi s-a spus ca s-a retras de pe piata in Germania pt ca s-a descoperit ca putea afecta ochiul (nu am inteles ce...retina sau corneea). Mi s-a mai spus , citez: "va putetti simti norocoasa daca nu vi s-a intamplat nimic". Am ramas fara cuvinte. Mi s-a dat gratuit o alta solutie in schimb pt a incerca sa vad daca o pot tolera si mi s-a urat sanatate.

Nu stiu cand am iesit din magazin...dar promit ca data viitoare cand ma duc am sa pun mai multe interbari.

Solutia pe care o aveam pana ieri o cumparasem cu cateva luni in urma tot din Germania.

In paranteza, solutia Renu de la Bausch&Lomb costa in Romania 30 euro, iar in Germania 10 euro.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

solutia renu multi plus de la bausch and lomb costa in RO cam 9 euro pretul de magazin. Nu am auzit sa provoace probleme... desi pana acum am folosit doar produse de la ciba si alcon. Dupa parerea mea alcon rulz, iar solutia curata cel mai bine lentilele chiar daca prin romania nu se gaseste.

Nu inteleg de ce toti folosesc lentile de contact cu termen de 1 an. lentilele de contact de un an au un mare dezavantaj si anume ca sunt mai greu tolerate de ochi. Cu cat lentila este schimbata mai des cu atat va fi tolerata mai bine de catre ochi. Lentilele care se schimba la luna au o cantitate de apa mai mare iar cele care se schimba zilnic contin apa pana undeva peste 80 la suta si asta e bine. In timp ce lentilele pentru un an pot contine apa doar in proportie de 40-50 la suta.

 

Cam asta ar fi. IN plus as spune ca lentilele nu sunt asa de scumpe. 4-5 milioane o pereche? Doar nu-s din aur. Eu am folosit ciba atat permanente cat si lentile care se schimba lunar. Dar acum ma gandesc foarte serios sa-mi cumpar lentile de unica folosinta chiar daca nu am probleme cu astea. aaa si ar mai fi ceva. lentilele de 1 an pot fi tinute maxim 8 ore, cele de 1 luna pot fi tinute 10-12 ore iar cele de 1 singura zi si mai mult. Mai exista si lentile care nu se scot seara si se tin pe ochi o anumita perioada de timp, sau lentile care se dizolva noaptea. Informati-va si vedeti ce este care este cel mai bun produs atat pentru ochiul dvs. cat si pt. buzunarul dvs.

 

Mult succes si sa ne vedem ;)) :nea:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×