Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Sinucigasul filosof

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda...

"viata unui om nu e mai importanta pentru univers decit o scoica..."(David Hume)

Asta inseamna sa fim putin nihilisti......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A alege momentul propriei morti.

Aici voiam sa ajung.

A muri tinar...Atractiva idee...Daca esti un neinteles, dar plin de "glorie",cel putin din propriul punct de vedere,cel mai potrivit moment este in culmea gloriei... De ce sa mai suferi, de ce sa mai lupti, de ce sa decazi?

Este o idee putin fortata in acest sens. Sinuciderea nu va fi niciodata asociata cu gloria de catre un sinucigas. Va fi asociata cu o deceptie groaznica, cu imposibilitatea de a lupta cu viata, cu problemele ei. Intr-un moment de glorie, un om nu se poate gandi la suicid...poate doar la viata care ar urma. Bineinteles sunt multi care filosofeaza pe tema vieti, care ajung la concluzia ca viata nu are nici un sens..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Bineinteles sunt multi care filosofeaza pe tema vieti, care ajung la concluzia ca viata nu are nici un sens..

Care sunt aia ? Tu trebuie sa stii, doar esti in clasa a XII-a.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Heidy , nu se pune problema gloriei...nici viata nu e decat rar , glorioasa...

Se pune problema daca actul sinuciderii atat de blamat prin prisma religiei , nu e cumva o argumentatie

a vietii.

Da, a facut-o Cioran si Camus...

Noi avem datoria de a intelege macar , ca acceptam sau nu , e optiunea fiecaruia.

Eu accept sinuciderea ca gest extrem , ca un abis al ratiunii , ca un blocaj ireversibil.

Exista!Si il inteleg.

 

Are poezia lui.Iata:,,Dorul de a muri exprima uneori numai o subtilitate a orgoliului nostru :vrem , adica sa ne facem stapani pe surprizele fatale ale viitorului , sa nu cadem victima a dezastrului esential.

Cand stii ce-i gustul mortii , nu mai poti crede c-ai trait vreodata fara sa-l cunosti ...sau c-ai trecut candva cu ochii inchisi prin dulceata peisajelor de agonie.Ce inviorare ciudata iti descopera verdeturile stingerii si inflorirea suspinelor fara de capat!Pururi tanar in amurguri , intremat in sfarsituri , cautand intinderile mortii fiindca viata nu-i destul de incapatoare si incetinindu-ti rasuflarea ca zgomotul vietuirii sa nu acopere depanarile visului final.''

E. Cioran-Amurgul gandurilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ne scaldam intr-o mediocritate acuta si din punctul asta de vedere nu gasesc nici un rationament logic cu privire la asocierea sinucigasului cu un filozof.este exagerata ideea ca cel ce decide sa-si puna capat zilelor ar fi "pastratorul" vreunui secret existential sau ca el,lasul in viziunea mea ar fi ajuns la un alt nivel,superior noua,muritorii de rand si ca prin moarte nu va face decat sa renasca sub o alta forma.e putin aberant si nu pot spune ca inteleg aceasta "solutie".e un subiect destul de controversat care la fel ca multe altele nu-si va gasi rezolvarea pe internet,dar e firesc pana la urma sa ne intrebam de ce o fac totusi.

eu nu am gasit un raspuns care sa ma multumeasca nici macar pe mine insa pareri am.e drept "scartaie" pe ici pe colo dar...concluzia la care am ajuns este ca orice ar fi,merita sa traim.viata nu e si nu va fi niciodata usoara pt nimeni dar nu noi am ales cand, cum si unde sa ne nastem si consider ca nici dreptul de a ne decide sfarsitul nu ne apartine noua "furnici" telurice ci unei entitati divine pe care noi refuzam de multe ori sa o percepem ca atare.

am fost intotdeauna in "relatii" bune cu Cel de Sus dar nu am fost niciodata ceea ce multi numesc " o credincioasa" dar nu m-am iondoit niciodata de "planul" Lui.cred ca tine mult si de educatie si de modul de formare al propriilor idealuri,standarde,lista de valori etc..

totusi atunci cand nu-ti ai gasesti un sens,lasa viata sa curga,nu renunta la ce va urma..o vb spunea ca "orice ar fi,maine trece!"..

sa nu ne pierdem optimismul si credinta in propriile euri..

 

s-auzim numai de bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce sinucid ? Datorita mentalitatii lor, unii sunt deprimati, au suferit o deceptie in dragoste, s-au certat cu cineva sau pur si simplu isi dau seama ca viata nu are nici un sens, ca traiesc in van, nu au parte de fericire, se simt neintelesi, au multe probleme, etc. Si cand simt ca nu mai rezista sau doar vor sa scape, o fac.

Egoisti ca nu se gandesc la ce lasa in urma lor ? Probabil o familie, o mana de prieteni (daca cred in astea) care vor plange o vreme si peste alta bucata de vreme vor trece peste, vor uita.

Pana la urma tot mori, daca te sinucizi, alegi momentul in care mori.

Insetati de nemurire nu, ca doar e pacat si credinciosii nu ar face asa ceva, deci sinucigasii nu cred in nemurire. Un om se sinucide pentru ca e satul, vrea sa se termine, sa puna capat, deci nu si-ar dori inca o viata eterna intruchipand iadul.

 

De ce sinucid? buna intrebare, insa fara raspuns. - "Datorita mentalitatii lor, unii sunt deprimati, au suferit o deceptie in dragoste, s-au certat cu cineva sau pur si simplu isi dau seama ca viata nu are nici un sens, ca traiesc in van, nu au parte de fericire, se simt neintelesi, au multe probleme, etc. Si cand simt ca nu mai rezista sau doar vor sa scape, o fac." Tot omul are parte in egala masura si de fericire si de intelegere .... de toate, insa nu toti pot intelege, pot invata, pot crede si spera..... Viata este o arta pe care nu toti o pot insusi. "Un om se sinucide pentru ca e satul, vrea sa se termine, sa puna capat, deci nu si-ar dori inca o viata eterna intruchipand iadul." - te-ai sinucis? nu, atunci cum poti afirma ca oamenii se sinucid fiindca s-au saturat de viata.... Ei bine, s-a sinucis ca-i satul de tot, dar pentru ce? in speranta ca undeva dupa moarte va gasi pacea, fericirea si intelegerea? Ar fi absurd, nici un muritor nu va sti ce-i dupa moarte si nici nu stie.................... Nimeni nu poate intelege ce se petrece in acel moment in sufletul unui sinucigas,

E o lupta intre bine si rau, sau altceva..... nimeni nu stie. Nu pierdeti timpul in cautarea raspunsurilor inexistente aici, pe pamint....

Tot ceea ce avem mai bun de facut in viata, este sa ne cultivam gradina (Voltaire....)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sinuciderea ocupa un loc aparte in cadrul filosofiei.Sa fie oare sinucigasul un filosof sau pur si simplu un las...?

 

E vorba de interpretare aici si de conceptia fiecaruia asupra vietii si mortii.O persoana care apreciaza mult viata va vedea intr`un sinucigas un las pt ca a renuntat sa lupte,iar o persoana care vede in moarte "marea trecere"si intelege prin asta rezolvarea problemelor sale va considera sinucigasul un curajos ca a ales sa se desprinda de lumea asta si sa continue dincolo.E vorba si de alegere.

Personal nu sunt de acord cu sinuciderea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sinuciderea ocupa un loc aparte in cadrul filosofiei.Sa fie oare sinucigasul un filosof sau pur si simplu un las...?

...daca viata nu ar fi data de Dumnezeu...atunci cu siguranta,ca ar fi un filozof!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×