Sari la conținut
Forum Roportal
georgeava

Rulare programe MS-DOS in WindowsXP cu SP2

Postări Recomandate

Ma confrunt de circa 3 zile cu o problema serioasa in WindowsXP la care nu i-am gasit nici o solutie.

Orice program incerc sa-l lansez de pe Desktop, apare pentru circa 2 sec fereastra programului respectiv, dupa care se inchide singura. Am incercat toate setarile din Shortcut-ul programului respectiv(Ex. pentru Norton Commander), am copiat din nou fisierele Autoexec.nt si Config.nt din alta sursa pe calculatorul cu aceasta problema-si tot nimic-> apar acelasi simptome.Cu toate acestea , celelalte programe sub WindowsXP functioneaza normal, precum si serviciile legate de retea, imprimanta, etc-deci nu cred ca este nevoie sa reinstalez Windows-ul.Un fapt curios este ca programele sub DOS cu pricina functioneza in modul "Safe Mode" la resetarea Windows-ului-dar Safe Modul nu-ti asigura accesul la celelalte servicii.

Pana aici m-a dus mintea si cunostintele mele. De aici-..."Suna un prieten".

Rog pe cei care ma pot ajuta sa rezolv aceasta problema-avand mai multe cunostinte, expirenta sau inspiratie sa o faca. Multumesc anticipat.

PS-Aceasta cred ca este o alta pata pe fata Windows-ului vs Linux.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce fel de programe ai incercat sa rulezi si cat sunt de vechi. In general programele MS-DOS mai vechi nu functioneaza pe sistemele de operare mai noi (de la 2000 in sus)

Solutia mea ar fi DosBox. DosBox e un emulator MS-DOS care-ti permite rularea sigura si eficienta a programelor MS-DOS vechi si foarte vechi.

Il gasesti aici:

 

http://dosbox.sourceforge.net/download.php?main=1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ALX pentru solutia oferita.

Da, sunt dator cu niste detalii:

Programele sub MS-DOS pe care incerc sa le folosec sunt: un executabil de aplicatie in Fox26 pentru DOS si binecunoscutul Norton Commander 5.0.

Am sa incerc sa rezolv aceasta problema cu emulatorul DOS indicat de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In general programele MS-DOS mai vechi nu functioneaza pe sistemele de operare mai noi (de la 2000 in sus)

 

Solutia mea ar fi DosBox. DosBox e un emulator MS-DOS care-ti permite rularea sigura si eficienta a programelor MS-DOS vechi si foarte vechi.

 

In primul rand... Windows`urile pe platforma NT [NT, 2000, XP] au NTVDM [NT Virtual DOS Machine], un emulator pentru aplicatiile pe 16 biti [Norton Commander, etc].

Nu vad cum un alt program care nu tine de sistemul de operare Windows sa faca treaba mai bine ca "emulatorul original" al sistemului de operare.

 

Anyway... sunt unele programe de DOS care nu functioneaza cum ar trebui deoarece NT`ul interzice DDA [direct disk access] si memory access.

 

Si inca ceva... am si eu Norton Commander 5 si merge fara probleme pe Windows XP Service Pack 2 [si fara service pack stiu ca mergea normal].

 

Dai eventual la NC.EXE: click dreapta / Properties / Compatibility / si bifeaza Run this program in compatibility for.

Editat de Shockeru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NTVDM face probleme unor softuri. Am incercat DosBox, si ce pot spune este ca ai nevoie de un procesor bun ca sa faca fata cerintelor. Puterea se imparte la 6, si cam atat primeste programul rulat in emulator :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×