Sari la conținut
Forum Roportal
wizzy

Muzica romanească

Postări Recomandate

trupa sistem

Ion Cercel (dreapta), alături de Marcel Pavel (al doilea din dreapta) în trupa Sistem  -  foto: arhiva personală

"Marcel Pavel a evocat vremurile în care cânta alături de Cercel. "Am descoperit această fotografie ce datează din vara anului 1985, cântam la barul Melody din București, în vremea aceea făcând parte din trupa Sistem și având rolul de solist vocal și baterist! Eram o trupă de artiști tineri cu dorință de afirmare, dar și cu dragoste și multă pasiune pentru muzică! Trupa era formată din (de la stânga la dreapta): Gabriel Nacu (chitară solo, chitară bas), Mihai Arthur (chitară solo și chitară armonie), eu (solist vocal și tobar), și Ion Cercel (pian și keyboards) RIP!"

https://www.click.ro/vedete/romanesti/ion-cercel-murit-artistul-cantat-cu-marcel-pavel-trupa-sistem

Nu stiu daca este acelas Sistem despre care se scrie in articol, nu gasesc o poza cu Ion Cercel singur si n-am auzit nici de aceasta formatie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trupa-venus-1.jpg

https://www.capital.ro/doliu-national-in-romania-a-murit-o-mare-doamna-a-muzicii-romanesti-a-fost-o-legenda-a-cantecului.html  

"A murit Eugenia Șerbănescu, un artist desăvârşit şi un reper pentru lumea muzicii din România.   

Este vorba despre Eugenia Șerbănescu, prima femeie baterist din România, dar și din Europa, devenită celebră mai întâi drept componentă a trupei Venus.                                                    Anunţul tragic privind trecerea acesteia în nefiinţă a fost făcut chiar de către familia sa."

*Cel mai tragic este ca nu se gaseste nici o melodie din repertoriul acelui grup, nu date personale cand si unde s-a nascut, nimic.  Eu doar ca nume tin minte ca am auzit de acel grup Venus nimic despre activitatea muzicala, spectacole sau discuri, desi eram toata o muzica moderna.*   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×