Sari la conținut
Forum Roportal
wizzy

Muzica romanească

Postări Recomandate

Gheorghe Gheorghiu și-a întâlnit aleasa inimii la 66 de ani!

N-am auzit de acest muzician si nu pot sa accesez nimic din repertoriul acestui lautar, nu stiu din ce cauza desi se scrie ca a fost mare in muzica.   La cautare apare fostul presedinte al romaniei din anii '60 si pe urma pe acolo este si poza americanului.  Credeam ca pentru acte face caritatea dar deja s-a servit de acea oportunitate, demult.   Acum altcineva vrea niste beneficii sa obina dupa marele trubadur, in caz ca divorteaza sau "else".    

Rog sa afisati o cantare sa-i aud si eu vocea!!!

Bat clopote de nuntă de peste Ocean. Gheorghe Gheorghiu și-a întâlnit aleasa inimii | Evenimentul Zilei (evz.ro)

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Știați? Margareta Pâslaru a debutat la 15 ani. Este de 62 de ani pe scenă

Știați? Margareta Pâslaru a debutat la 15 ani. Este de 62 de ani pe scenă - Rețete și vedete (retetesivedete.ro)

Stiam!!!   Nu erau prea multe fete tinere pe scena atunci ca sa fie necesar sortarea pe ceva criterii, abia a aparut muzica usoara in acea epoca si ea o reprezenta.  

Se stia foarte mult despre ea dar si despre altii ca era timp si momente de povestit despre cei care s-au dedicat muzicii usoare, au castigat pe ici-colo concursuri, etc., erau pilele cuiva, tatal era in Armata cineva mare, sau sotul Amiral, etc.   Se vorbea la radio cum se imbraca, merge-vine, plus emisiunea matinala muzicala "La Microfon Melodia Preferata"!!!  ... in fiecare zi de la 9 - 10 se transmiteau la cerere sau dedicatii cantece mai deosebite.   Era pentru noi copiii ca si Oscar-ul de azi, la parinti nu le convenea ca ne trage spre un alt stil muzica din radio decat se asculta altfel: - romante, madrigale, opere si operete, muzica populara, etc.    N-am exitat deloc sa dam trecutul pentru viitor in muzica si incet in toate activitatile sociale care erau pe muzica usoara romana si straina, ca se asculta multa muzica atunci!!!   Nu toata lumea avea TV si chiar daca avea si nu se prindea in MM Romania iar o antena era scump si periculos sa cada pe cineva, Ungaria se vedea doar, curios ca rusii puneau filtru sa nu-i vedem, dar noi nu plangeam dupa ei.  Pentru Cerbul de Aur de la Brasov din '68 deja au pus in functie antena pe varful muntelui Maramuresului, nu pe acoperisul blocurilor care tot nu ajuta na nimic.   

Nu stiu multe despre cum a plecat din Romania, dar sint sigura ca n-a fugit, au plecat undeva toata familia si de acolo nu s-au intors ca era planuit o alta destinatie finala pentru ei.   

Am vazut pozele lor de pasaport in '77 dupa cutremur langa Lido, erau in vitrina desi atelierul/studioul era protapit cu barne sa nu cada toata cladirea!  Deja atunci am auzit ca are probleme cu ochii copilei si vor merge in America sa-i fixeze, dar nu m-au interesat barfele.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
    • Toboşarul formaţiei „Gândul Mâţei” Iurie Berdea, s-a stins din viaţă în după-amiaza zilei de 1 Martie 2021.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×