Sari la conținut
Forum Roportal
genoveva

Care mai sunt valorile?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asta chiar e o tampenie..sincer,in ziua de azi oamenii nu mai cred in absolut nimik,valorile s-au denaturat intr-asa un hal incat copii din ziua de azi considera valoros un calculator cat mai la moda,asculta manele..iar muzica clasica si picturile li se par niste"vechituri"...Oare la asta se va rezuma cultura in viitor?daca asta considera copii din ziua de azi,ce valori morale vor avea cei de peste 10-20 de ani?..sex,drugs and rock'n'roll?(..pardon..rock'n'roll ar fi ceva pozitiv)..manele :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta chiar e o tampenie..sincer,in ziua de azi oamenii nu mai cred in absolut nimik,valorile s-au denaturat intr-asa un hal incat copii din ziua de azi considera valoros un calculator cat mai la moda,asculta manele..iar muzica clasica si picturile li se par niste"vechituri"...Oare la asta se va rezuma cultura in viitor?daca asta considera copii din ziua de azi,ce valori morale vor avea cei de peste 10-20 de ani?..sex,drugs and rock'n'roll?(..pardon..rock'n'roll ar fi ceva pozitiv)..manele :huglove:

 

 

Sa stii ca ai dreptate intr-o masura oarecare, dar greseala ta e ca spui "oamenii" sa stii ca nu toti oamenii asculta manele si nu toti copiii considera valoros un calculator cat mai la moda.

 

 

si daca noi nu le vom arata si demonstra copiilor nostri ce trebuie sa pretuim si ce nu, atunci va fi cum spui.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poarta spiritul arogant,modelul cinic,cuceritorul,bataiosul.dintre relatiile interumane a disparut eleganta.credeti ca societatea va reveni vreodata la o estetica comportamentala?sunteti deacord cu ceea ce vedeti in jurul vostru?prezentati va rog :huglove: opinia voastra

 

Personal sunt de acord cu Tolstoi, pana la urma societatea se va degrada atat de mult incat nu se va mai putea sustine si atunci ori se va autodistruge ori va renunta la trecut si va implementa stadiul 3 de dezvoltare umana, stadiul crestin.

 

Din ce in ce mai mult preceptele crestine permeaza societatea si pana la urma o va schimba permanent in ciuda rezistentei opusa de actualele structuri si in ciuda exemplului gresit pe care il da biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se poarta spiritul arogant,modelul cinic,cuceritorul,bataiosul.dintre relatiile interumane a disparut eleganta.credeti ca societatea va reveni vreodata la o estetica comportamentala?sunteti deacord cu ceea ce vedeti in jurul vostru?prezentati va rog :flowers: opinia voastra

 

 

Suntem noi, ori nu, de acord cu ceea ce vedem in jurul nostru, asta nimic nu schimba, lucrurile vor ramine asa cum sunt (si poate asa cum trebuie...) Realitatea e acum in jurul nostru, facuta cu mainile noastre, ne place ea ori nu, e doar vina noastra, noi suntem societatea, am ajuns acolo unde suntem acum, asta a fost alegerea omului, sa fie ea buna sau rea? nimic nu se mai schimba, trebuie sa o primim asa cum este.

 

Dar daca sa raspund daca-s de acord cu ceea ce vad, pot sa spun ca s-ar putea sa fie si mai rau, dar si mai bine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Offf...bine ca mai scriu unii oameni valorosi aici . :flowers:

pacat ca valorile alea sunt pur idealiste. gandirea aceea pozitiva nu te va face sa infrunti "lumea de afara". Din contra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pacat ca valorile alea sunt pur idealiste. gandirea aceea pozitiva nu te va face sa infrunti "lumea de afara". Din contra.

 

 

Mai ...Shake a leg .Eu nu consider ca in a infrunta lumea de afara ai nevoie de neaparat de rautate si pesimism .Eu recunosc , am o doza destul de mare , dar nu controlez prin asta .

 

Poate lumea de afara este in mare masura si o reprezentare a gandirii tale.Nu sunt numai nonvalori ...o sa fie bine Carolina orice ar fi .Nimic nu se intampla fara sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai ...Shake a leg .Eu nu consider ca in a infrunta lumea de afara ai nevoie de neaparat de rautate si pesimism .Eu recunosc , am o doza destul de mare , dar nu controlez prin asta .

 

Poate lumea de afara este in mare masura si o reprezentare a gandirii tale.Nu sunt numai nonvalori ...o sa fie bine Carolina orice ar fi .Nimic nu se intampla fara sens.

O doza de optimism ca tine este benefica. :flowers:

Dar nu de data asta. Si nu in viata asta. Da, sper, visez, dar pe un fundal indepartat. Prea indepartat ca sa ma ghideze. Un lucru e cert: dragostea fata de Dumnezeu e singura care ma face sa merg mai departe. Intr-o lume non-valorica, trebuie sa ai mult sange rece si o judecata destul de limpede ca sa poti invinge. Asta inseamna munca, munca, munca, munca si pe urma culegi laurii. Nu invers. :)

Iti dau dreptate. Nimic nu se intampla fara sens. Nu cred in coincidente. Stiu si eu teoria lui Carl Jung si chiar o consider bine judecata.

Iar ca sa fie bine...trebuie sa faci tu ca om in asa fel ca sa iti fie bine, nu sa astepti o minune sa pice din cer. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×