Sari la conținut
Forum Roportal
Dan Andronescu

Federalizarea Romaniei, solutie pentru viitor!?

Evaluează acest topic

Federalizarea Romaniei  

14 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu federalizarea Romaniei prin infiintarea de parlamente regionale?

    • Total impotriva pentru ca ar duce la dezmembrarea tarii
      6
    • O federalizare economica ar fi buna pentru competitia intre regiuni
      4
    • O federalizare administrativ-teritoriala ne-ar scapa de miticii de la Bucuresti
      4
    • Nu-mi mai pasa de Romania
      1
    • O federalizare a tarii ar duce la cresterea birocratiei
      2


Postări Recomandate

stii,asta ce spui tu imi aminteste de cazul cind vrabia se viseaza vulture si pisica leu,trebuie sa constientizam cultura noastra si nivelul nostru civico-politic atit al vostru al romanilor cat si al nostru moldovenilor,caci suntem la acelasi nivel,noi avem nevoie de 1 mina de fier tocmai pentru a pune la respect adika la duba pe toti smekerii care au facut averi colosale dupa anii 90,stim noi bine cum,o federalizare le-ar da alte si alte posibilitati,parerea mea

Ce probabilitate este ca mana de fier sa fie controlata de lumea interlopa si indreptata impotriva cetatenilor si ce sanse sunt ca ea sa serveasca intereselor cetatenilor?

Eu cred ca tocmai aici e pericolul, "Drumul spre iad e pavat cu intentii bune".

Si comunismul a avut intentii bune dar au sfarsit prost.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici un sistem nu este perfect; dar unul descentralizat va dilua puterea si privilegiile celor de la centru. Un sistem juridic controlat de cetateni va descuraja coruptia atat la nivel central cat si local.

 

Si ce anume impiedica cetatenii sa controleze sistemul si in prezent?

 

Aveti doar impresia ca provincia produce mare branza.

 

Salariile sunt mari la Bucuresti, pentru ca aici inca se mai produce ceva.Nu fiti gelosi pe noi si viata este mai scumpa la Bucuresti. In tara bate vantul saraciei si lenei.

 

Burel, din pacate in problema asta nu esti documentat. Realitatea te contrazice. Daca vrei, hai o data pe la Sibiu sa-ti arat cum stau lucrurile - cat se munceste, cat se produce si cat ia Bucurestiu din ce se produce.

 

Eu nu sunt pentru federalizare si alte abureli, dar trebuie sa intelegi frustrarea proviciilor care nu sunt tratate corect. Pentru ca cererile de federalizare sa inceteze, Bucurestiul ar trebui sa trateze corect celelalte centre urbane din provincie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce probabilitate este ca mana de fier sa fie controlata de lumea interlopa si indreptata impotriva cetatenilor si ce sanse sunt ca ea sa serveasca intereselor cetatenilor?

Eu cred ca tocmai aici e pericolul, "Drumul spre iad e pavat cu intentii bune".

Si comunismul a avut intentii bune dar au sfarsit prost.

am spus mana de fier nu papusha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am spus mana de fier nu papusha

Mana de fier este "instrumentul" care actioneaza la comanda si pentru interesele unor grupuri de cetateni, a celor care-si trimit reprezentantii.

Acum reprezentantii sunt trimisi de cei care au fonduri pentru finantarea campaniei electorale, adica a "baronilor si a mogulilor". Asta a rezolvat sistemul uninominal.

Ati vazut cum se voteaza "interesele electoratului din colegiu", la comanda liderului grupului parlamentar, dupa cum ridica degetul mijlociu.

Lor vrei sa le dai mana de fier? O au deja. Si-au luat-o cu acordul nostru tacit.

Acuma ne-o luam noi, prin reduceri de salarii, pensii si ajutoare sociale ca sa nu fie afectata clientela care a sponsorizat campanile electorale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mana de fier este "instrumentul" care actioneaza la comanda si pentru interesele unor grupuri de cetateni, a celor care-si trimit reprezentantii.

Acum reprezentantii sunt trimisi de cei care au fonduri pentru finantarea campaniei electorale, adica a "baronilor si a mogulilor". Asta a rezolvat sistemul uninominal.

Ati vazut cum se voteaza "interesele electoratului din colegiu", la comanda liderului grupului parlamentar, dupa cum ridica degetul mijlociu.

Lor vrei sa le dai mana de fier? O au deja. Si-au luat-o cu acordul nostru tacit.

Acuma ne-o luam noi, prin reduceri de salarii, pensii si ajutoare sociale ca sa nu fie afectata clientela care a sponsorizat campanile electorale.

cind am zis mana de fier nu m-am referit la actualii conducatori-papuse,o mana de fier de tipul lui batika-Lukasenko care sa faca regula,apoi vedem,dintii sa se faca ordine si toti mogulii sa fie bine scuturati,iar apoi se poate trece la faz aurmatoare,nu confunda mana de fier cu rahatul din ziua de azi

Editat de MaxJuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Burel, din pacate in problema asta nu esti documentat. Realitatea te contrazice. Daca vrei, hai o data pe la Sibiu sa-ti arat cum stau lucrurile - cat se munceste, cat se produce si cat ia Bucurestiu din ce se produce.

 

Eu nu-i mai raspund individului ca e deja jignitor.

Numai la Bucuresti se munceste.

O mai mare ipocrizie n-am vazut.

 

:)

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce te referi cand vorbesti de denigrarea parlamentarismului?

Un aspect ar fi legat de reflectarea in presa a activitatii parlamentare de la noi. Si ca urmare la perceperea publica a acesteia.

Si e real. Dar nu cred ca e tot. Situatia e posibil sa fie mult mai grava.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un aspect ar fi legat de reflectarea in presa a activitatii parlamentare de la noi. Si ca urmare la perceperea publica a acesteia.

Si e real. Dar nu cred ca e tot. Situatia e posibil sa fie mult mai grava.

 

Un alt aspect ar putea fi chiar calitatea activitatii parlamentare de la noi. Si atunci situatia chiar imi pare mult mai grava.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La ce te referi cand vorbesti de denigrarea parlamentarismului?

La faptul ca se sugereaza ca parlamentarii dorm in fotiolii si nu fac nimic.

Se sustine opinia cu statistici despre numarul intitiativelor si a interventilor din plen.

Parlamentarii oricarui partid trebuie sa sustina pozitia partidului si sustinerea interventilor sau amendamentelor in plen se realizeaza prin intermediul celor desemnati de liderii grupurilor arlamenare, adica cei carea au aptitudini de oratori.

Multe argumente se sustin in comisii activitate care nu este reflectata in mass-media.

Problema este ca Parlamentul este institutia suverana si cea mai democratica.

Executivul si justitia lucreaza pe baza legilor adoptate de Parlament.

 

 

 

Un alt aspect ar putea fi chiar calitatea activitatii parlamentare de la noi. Si atunci situatia chiar imi pare mult mai grava.

Calitatea activitatii parlamentare depinde de calitatea programelor partidelor politice si ele depind de nivelul dezbaterilor din partide.

Avem programe proaste sau nu exista programe pentru ca partidele nu au nici o preocupare pentru solutii.

Ministrii cand primesc maqndatul primesc sarcina sa faca programe, ceea ce nu-i normal.

Partidele nu sunt "incubatoare de idei/solutii", sunt doar un fel de "furnizor de resurse umane" ,de parlamentari si ministrii.

Programele se fac "pe genunchi", niste "insailari" ale cabinete conducerii partidelor.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×