Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

De ce oamenii au incredere in Dumnezeu..?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, problemele au inceput exact in momentul in care au aparut Evangheliile. De fapt Evangheliile asta si sunt: reactia Bisericii fata de cei care tagaduiau divinitatea Mantuitorului.

 

Duhul Sfant a facut ca Biserica sa valideze niste scrieri pe care TOT EA le-a scris. Duhul nu a inspirat generatiile viitoare, CI BISERICA. Pavel spune clar si fara drept de apel ca Biserica este stalp si temelie a a adevarului, Mireasa a lui Hristos. Duhul Sfant are in grija Biserica si pe membrii ei ca madulare a lui Hristos.

 

Filip era calauzit de Duhul, insa Filip era parte a Bisericii crestine. Biserica nu poate fi despartita niciodata de Mantuitor. Tot Pavel o spune. Biserica nu se poate perverti si nu poate cadea ca arie de manifestare a Duhului. Oamenii care o alcatuiesc sunt supusi pacatului. Si Apostolii au fost supusi pacatului. Petru si-a renegat Mantuitorul; la un moment dat toti se ascundeau si isi pierdusera credinta. Cu siguranta ca si in Biserica primara au existat de la bun inceput si coruptie, si lupta pentru putere. Dar asta nu i-a facut pe apostoli sa dizolve Biserica si sa proclame un crestinism bazat pe libera interpretare a Bibiliei. Pentru ca doar Biblia nu poate mentine unitatea de credinta. Faptul e deja demonstrat:: majoritatea cultelor neoprotestante au inceput cu "profeti" si "reformatori" care au gasit cate o idee noua si au pus-o in aplicare gasind adepti. Biblia nu se poate lamuri de una singura, are nevoie de autoritatea care a produs-o.

Tocmai asa inteleg si eu.Insa eu inteleg ca autoritatea care a produs-o este Duhul Sfant! Biserica sau apostolii au fost doar un receptor si-un transmitator al Cuvantului lui Dumnezeu.In Apocalipsa spune clar ca nimeni nu are dreptul sa adauge sau sa scoata nimic din cuvintele cartii acesteia (cu referinta la Apocalipsa, insa cred eu ca la toata Scriptura ,avand in vedere Canonul Scripturii). Deci Biserica are nevoie de Duhul Sfant ca sa inteleaga Scriptura .O Biserica care s-a indepartat de Dumnezeu si de voia Lui, ajunge fara Duhul Sfant si atunci ajunge la interpretari de tipul inchizitiei catolice!

Ma intreb cine dintre neoprotestanti a dizolvat Biserica? De fapt asa cum ortodocsii au devenit o biserica denominationala in 1054, tot asa neoprotestantii de mai tarziu au devenit o biserica denominationala.

Toate acestea eu le consider doar garduri ridicate de oameni.In Cer aceste garduri vor disparea si toti vom fi una! Important este ca aici pe pamant sa ascultam de Dumnezeu si sa luam in serios invatatura Scripturii traind-o in viata de zi cu zi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marius, care ce anume vrei sa spui in definitiv? Ai o idee clara pe acest forum sau doar bati apa in piua cu tot felul de lozinici filozofice gen "ai incredere in tine"? Ai idei, crezi in ceva, sau doar dai sfaturi cu jumatate de gura?

Nu dau niciodata sfaturi cu jumatate de gura. Spune-mi, mai ales ca vad ca esti conectat din martie anul trecut, chiar nu ai avut timp sa citesti ce scrie aici? :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dap, si uitasem. Probabil ca atunci forumul nu era atat de interesant. Acuma este. Cand am vazut ca imi respinge inregistrarea pe motiv ca "adresa de mail este deja inregistrata" am luat la rand toate nick-urile pe care le-am folosit pe diverse forumuri. Pana am ajuns la asta... :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun Andruta, nu exista in Apocalipsa lui Ioan 7 porti prin care trece sufletul omului ca sa ajunga in Cer! Aceasta idee probabil ai luat-o din alta parte !

 

Nu toti oamenii au ca tata pe Dumnezeu ,unii sunt fiii diavolului!

Domnul Isus le spune intr-o imprejurare unor oameni: "Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El dela inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentruca in el nu este adevar. Orideciteori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii."

Gasesti asta in IOAN 8:44.

 

Te indemn sa citesti Biblia cu atentie si acolo vei gasi comori pentru sufletul tau!

Si mie imi pare rau sa te anunt ca am citit cu ochii mei de cele 7 porti....exact unde am si spus ca se gaseste fraza....inainte sa contrazici un om,trebuie sa fii sigur....sau poate tu esti sigur in nesiguranta ta!eu stiu ce spun....si eu te indemn pe tine sa citesti Biblia cu foarte mare atentie,inainte sa vii aici si sa imi dai sfaturi cum ca as gasi comori pentru suflet....

 

 

Nu dau niciodata sfaturi cu jumatate de gura. Spune-mi, mai ales ca vad ca esti conectat din martie anul trecut, chiar nu ai avut timp sa citesti ce scrie aici? :ill:
Problema e ca vin aici,scriu pe un topic,se contrazic singuri si dupa aia mai spun si aberatii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca, cine este tatal lui? Intrebandu-l, sigur iti va raspunde ,daca nu poate deduci singura!

 

Am dedus singura, numai ca vroiam sa "aud" de la tine pt ca de la tine venea afirmatia. Dar vad ca ti s-a raspuns cu aceeasi moneda asa ca nu ma mai bag...Oricum daca o sa continuati tot asa o sa faceti "varza" topicul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am dedus singura, numai ca vroiam sa "aud" de la tine pt ca de la tine venea afirmatia. Dar vad ca ti s-a raspuns cu aceeasi moneda asa ca nu ma mai bag...Oricum daca o sa continuati tot asa o sa faceti "varza" topicul.
off:problema e ca vin aici si incep sa scrie pe langa subiect....din prima clipa in care este deschis topicul,este "varza"....sunt cativa,gen dan_marius,de la care chiar am ceva de invatat....in rest...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e conceptul lui cionas despre viata frumoasa ??? :santa: :ill:

Cred. :)

 

 

Viata frumoasa nu inseamna a te impiedica! Si cu Dumnezeu poti trai o viata frumoasa fara sa te impiedici!

 

Este o prostie sa spui ca doresti sa te impiedici sau vrei sa te impiedici.Atunci cand te-mpiedici o faci involuntar si nu cu voia ta!

Tu singur ai zis ca te mai "impiedici". Vrei sa-ti demonstrez ca asta ai scris si sa te faci de ras sau recunosti si singur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
off:problema e ca vin aici si incep sa scrie pe langa subiect....din prima clipa in care este deschis topicul,este "varza"....sunt cativa,gen dan_marius,de la care chiar am ceva de invatat....in rest...

 

Andruta imi pare rau ca din cuvintele mele nu ai avut nimic de invatat si imi pare bine ca ai avut ceva bun de invatat din atitudinea lui Marius. Important este ca suntem aici si invatam cate ceva ,unii de la altii.

De fapt toata viata invatam si cand murim tot nu stim totul.

Important insa, am gasit pentru viata mea ,ceea ce spune Solomon: "Sa ascultam dar incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Andruta imi pare rau ca din cuvintele mele nu ai avut nimic de invatat si imi pare bine ca ai avut ceva bun de invatat din atitudinea lui Marius. Important este ca suntem aici si invatam cate ceva ,unii de la altii.

De fapt toata viata invatam si cand murim tot nu stim totul.

Chiar si din atitudinea ta se pot invata multe: a atitudinea oamenilor care trebuie evitati.

Important insa, am gasit pentru viata mea ,ceea ce spune Solomon: "Sa ascultam dar incheierea tuturor invataturilor: Teme-te de Dumnezeu si pazeste poruncile Lui. Aceasta este datoria oricarui om."

Chiar a fiecarui om? Sau doar a crestinilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×