Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Complexul Electrei

Postări Recomandate

Exista atractie sexuala la 3 ani?

melanie klein spune ca exista din al doilea semestru din primul an de viata. ;)

si sa spun si de ce. Atunci cand are loc complexul intarcarii, fetita se orienteaza de la san la penis.

Editat de Ligia1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
melanie klein spune ca exista din al doilea semestru din primul an de viata. :giggle:

si sa spun si de ce. Atunci cand are loc complexul intarcarii, fetita se orienteaza de la san la penis.

;)

Mirare ca rezista virginitatea pana la adolescenta ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ligia si tu o crezi pe Melanie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce Melanie Klein? trebuie Freud intrebat, iti gaseste el sigur ceva legat de sexualitate in orice ;) .

Editat de Ninja2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ligia si tu o crezi pe Melanie?

Rhini, prima oara cand am citit teoria ei nu m-am putut abtine sa nu zambesc cu gura pana la urechi. Dar ma intreb de unde poate sti o fetita de 6 luni despre penisul tatalui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost atras sexual de mama mea, poate mai sunt, acum nu-mi dau seama, a fost dorinta sexuala.

@kosmotro:

Eu n-as vrea sa ma identific prin altii, dar cum ai zis, pare sa fie ceva necesar.

Pe mine nu stiu cat m-a influentat atasarea pentru mama mea, va zic doar ca sigur m-a influentat mai mult cand nu simteam nicio dorinta sexuala.

Cand eram mic imi placea mai mult de mama decat de tata, dupa o perioada atasarea s-a schimbat oarecum(am si crescut fizic si psihic), am inceput sa ma schimb sa fiu diferit, cum imi doresc eu, ea ma sustine , totusi, a inceput sa faca asta cam tarziu, asta a fost o greseala , dar dupa a aparut dorinta asta sexuala.

Din complexele astea, la asa lucruri poti ajunge? comportament imprumutat de la parintele de care esti atasat mai mult?(intrebare pt. kosmotro si cei care au cunostinte despre ce a scris).

 

P.s. de ce topicul e doar complexul electrei, ce are si oedip?

 

Poti sa ai -in cazul barbatilor- falsa sensibilitate, nesiguranta de sine, efeminare, labilitate, infantilism, anxietate masculina, teama de castrare, angoasa falica, probleme de erectie, ejaculare prematura, impotenta, probleme de identitate sexuala, de pilda sa ajungi homosexual pasiv fara ca sa fii de fapt homosexual pasiv in esenta ta, doar pentru ca inca e nerezolvata fixarea oedipala. In cazuri grave se poate ajunge la misoginism, razbunare pe femei, viol, crima sexuala, peeping, stalking, travestire, si alte bizarerii sexuale.

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda . Personal imi displace teoria asta . Dezvolta si mai mult deviatiile sexuale a unora .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda . Personal imi displace teoria asta . Dezvolta si mai mult deviatiile sexuale a unora .

 

Dar daca omul intelege faza si scapa de deviatie? Mie mi se pare functionala chestia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×