Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Complexul Electrei

Postări Recomandate

Tocmai atasarea asta e problema. Daca fata e atasata de tata, tinde sa se identifice cu el, in loc sa se identifice cu mama.

Prin mimesis va prelua inconstient caracteristici ale lui: sa fie "barbata", sa nu se planga, sa fie "puternica", sa fie chiar agresiva, sa preia responsabilitati prea mari pentru varsta ei, sa fie hiperactiva, etc.

In mod normal complexul Electrei se rezolva prin renuntarea la identificarea cu parintele de sex opus si identificarea cu parintele de acelasi sex. Asta ar trebui sa se faca la varste mai mici, cam dupa 6 ani, dar putini parinti stiu faza. In general parintele de sex opus o incantat de fascinatia copilului si incurajeaza tacit, iar parintele de acelasi sex e iritat, chiar gelos. Apar conflicte pentru interesul copilului, care poate fi confuz. Valabil si la Complexul Oedip. Sunt multi adulti care sunt baietei in trup de femei si fetite in trup de barbati. Vezi pe cate unul super plangacios ca adult. Are fixare oedipala. Sau femei care cred ca trebuie sa fie "tari", pana ce cedeaza.

nu suna a protest viril? refuzul de a accepta rolul de femeie, combatarea trasaturilor feminine, plierea pe un ideal masculin?

Editat de Ligia1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu suna a protest viril? refuzul de a accepta rolul de femeie, combatarea trasaturilor feminine, plierea pe un ideal masculin?

De aici ajungem la animus-ul si anima lui Jung

 

Ce curioasa esti.

:giggle:

Pai sa stiu si eu ce si cum. Nu vreau sa ma dezmint ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aici ajungem la animus-ul si anima lui Jung

 

 

Pai sa stiu si eu ce si cum. Nu vreau sa ma dezmint ;)

 

Ce parere aveti de ideea lui Jung potrivit careia barbatul trebuie prin sex cu femeia sa isi descopere partea de anima (feminin) iar femeia partea de animus (masculin)? Suna a yin -yang, dar ca psihologie? Concret?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu suna a protest viril? refuzul de a accepta rolul de femeie, combatarea trasaturilor feminine, plierea pe un ideal masculin?

 

Protestul viril e spre extrema, preluarea inconstienta a unor trasaturi masculine e mai putin evidenta, dar totusi sesizabila.

 

Si s-a materializat?

Ce curioasa esti.

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti de ideea lui Jung potrivit careia barbatul trebuie prin sex cu femeia sa isi descopere partea de anima (feminin) iar femeia partea de animus (masculin)? Suna a yin -yang, dar ca psihologie? Concret?

concret? ma gandesc ca in timpul actului sexual are loc o fuziune intre cei doi, o comunicare puternica pe plan emotional, intimitate, etc. Iar aceasta contopire duce la descoperirea de care vorbeste Jung.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
concret? ma gandesc ca in timpul actului sexual are loc o fuziune intre cei doi, o comunicare puternica pe plan emotional, intimitate, etc. Iar aceasta contopire duce la descoperirea de care vorbeste Jung.

Comunicarea aia nu e musai. Ea se intampla f rar... zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×