Sari la conținut
Forum Roportal
L.M.

LUNI,ziua sinucigasilor

Postări Recomandate

Dar de unde stii ca dai vrabia din mina pe cioara de pe gard?...Ideea pe care voiam s-o evidentiez eu tocmai asta era: realizezi ce faci in acel moment? E o chestiune de moment sau intervine dupa o indelungata meditatie?

Nu stiu daca se poate reduce problema la raspundere in fata vietii pt fapte sau chiar la soarta...(eu nu cred in soarta, dar asta e ceva secundar).

Se gindeste cineva la sinucidere ca la un proces de cunoastere determinat de o simpla curiozitate (nu vreau sa se traga concluzia ca sint sinucigasa:))? Evident, in acest caz ar trebui sa vorbim de cei care cred ca exista ceva pentru care sa merite intr-adevar sa-si dea viata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de unde stii ca dai vrabia din mina pe cioara de pe gard?...Ideea pe care voiam s-o evidentiez eu tocmai asta era: realizezi ce faci in acel moment? E o chestiune de moment sau intervine dupa o indelungata meditatie?.

afli dupa ce faptul a fost consumat, ti se intampla o nenorocire, din vina ta (spun "tu" ipotetic) si nu mai ai de ce sa te dai cu capul. De obicei toata lumea asta realizeaza ce face, dar se intampla in cele mai ciudate si diverse moduri (ca sa nu zic aberante). ipoteza de mai sus era pentru cazul persoanelor care dau vina pe ceva inainte sa gandeasca. Si cand zic soarta nu zic asta decat ca sa explic o eventuala situatie in care cineva, spre exemplu se naste sau nimereste intr-o familie sau conjunctura total lipsita de speranta unui trai normal, cel putin. ( ia bataie zilnic sau ceva de genul asta :lol: )

 

Se gindeste cineva la sinucidere ca la un proces de cunoastere determinat de o simpla curiozitate (nu vreau sa se traga concluzia ca sint sinucigasa:))? Evident, in acest caz ar trebui sa vorbim de cei care cred ca exista ceva pentru care sa merite intr-adevar sa-si dea viata...

Acei "cineva" sunt si ei foarte sanatosi, lucizi pardon. Normal, le trebuie un plan complicat, niste "chestii" oculte (sau nu :doh: ) in care sa creada si buff, un gest foarte frumos din partea lor, parintii ori prietenii raman "incantati" si "mandri" de ei.

Pacat ca nu se intorc sa ne povesteasca sa facem si noi, la fel ca de-aia ne-a fost data viata, sa ne-o luam de curiozitate! :tongue:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi subiectul ma pasioneaza...repet, nu pentru ca as fi sinucigasa, dar pentru ca e mult mai mult decit pare. Nu stiu daca poate avea calitatea de exemplu, dar de multe ori ma gindesc la poporul japonez pentru care sinuciderea (sepuku) inseamna un act de curaj si de "spalare" a unei greseli, "patari" a onoarei etc.

Dar nu prea are legatura cu actele de sinucidere care au loc preponderent lunea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand cineva a ajuns acolo, unde se gandeste la motive pro si contra sinuciderii (pentru a face asta, evident) deja exista o problema. Si cum sa nu fie complexa, cand omul are tendinta de a complica in permanenta lucrurile?! Un lucru cert este ca nemultumitului ii ia Dumnezeu darul, ori chiar tu insuti poti sa dai rata din mana pe vrabia de pe gard fara sa realizezi ce ţaca iti trage viata si ce ai fi putut sa faci.. Asta e problema, de fapt, chiar daca vrei sau nu sa-ti pui capat zilelor, cand eviti sa tragi raspundere pentru propriile-ti fapte, degeaba mai filozofezi. Uneori este vina soartei dar din cate am vazut eu foarte des si-o "sapa" omul cu mana lui si-apoi nu la curaj sau (in)constienta ajungem, ci la orgoliosi ori ingamfati sau la plangaciosi.

Ar fi foarte multe de spus despre sinucidere: exista multe argumente pro si multe contra. Dar atita vreme cit nu este o stire, poate fi spus la discutia potrivita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o avea si partea lui de adevar studiul, nu mi-am pus problema astfel

ca sa te sinucizi trebuie sa fii disperat, si dc. esti disperat nu mai conteaza ziua din saptamana

nu pot sa cred ca majoritatea se sinucid lunea :crazy: dupa un weekend...

idem :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este ca lumea se sinucide lunea...adica dupa un weekend de singuratate ... :crazy: incapacitate de a o lua de la capat etc etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea este ca lumea se sinucide lunea...adica dupa un weekend de singuratate ... :crazy: incapacitate de a o lua de la capat etc etc

Lasa-i sa se sinucida, este treaba lor ce fac. Desi este trist. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa-i sa se sinucida, este treaba lor ce fac. Desi este trist. :crazy:

 

Iata si efectul vizionarii excesive a stirilor de la ora 5...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iata si efectul vizionarii excesive a stirilor de la ora 5...

Si ce ai vrea? Sa le plang de mila, sa ma rog pentru ei? Este treaba lor ce fac cu viata lor. Si-au facut-o cu mana lor, iar ce-si face omul cu mana lui se numeste lucru manual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce ai vrea? Sa le plang de mila, sa ma rog pentru ei? Este treaba lor ce fac cu viata lor. Si-au facut-o cu mana lor, iar ce-si face omul cu mana lui se numeste lucru manual.

 

Nici ce faci tu aici nu e departe de expresia de mai sus. Dupa ce te produci in toate topicurile posibile si imposibile de la "Religie si spiritualitate", ba mai si initiezi unele din ele, dupa ce militezi pentru prietenie si intelegere, apari aici ca o floare, in toata splendoarea nepasarii tale crase, in care si o rugaciune ti se pare parca prea mult... Nu te-ai prins (nu ar fi prima data), comentariul meu de mai sus se referea la efectul devastator al acelui gen de stiri, care ne fac, pe multi dintre noi, sa privim astfel de evenimente ca pe ceva la ordinea zilei, sa ne scape drama, din motive de suprasaturatie, sa ajungem la nepasare pentru ca am aflat si ieri de asa ceva, si alaltaieri, si o sa mai aflam si maine. Nu era nimic personal, dar tu ai ales sa o iei asa. Bad idea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×