Sari la conținut
Forum Roportal
piwik`

Cu ce calatorim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Vriies a spus:

pensionară ...

Cred ca nu te-ai gandit la ce ai scris in calitate de roman cu idei comuniste, cand se accentuaza varsta a 3-a, de pensionar, parca este dedicat doar

persoanelor inferioare considerat tot de aceleas persoane sa umileze pe cineva!!!   Asat est un "mare offence" si pe aici pierzi munca daca te exprimi

ca atare catre cineva.  Acolo, e altceva.   Nu toti ajung nici la varsta asta, mor inainte de diferite cauze in numar mare peste tot.

Si trebuie sa-mi fie rusine tipic idee de COMMUNIST exprimarea ca sint pensionara ca si bunica???  nu mai tin minte cine mi-a spus asta pe aici pe forum.

Ca sa te informez ca am o pensie super buna sa zic asa, ca aici ne pregatim din timp pentru acest pas din viata, ca nu toti apuca acea zi, e altceva.

Lunar se opreste din venitul respectiv pana muncim o suma pentru un fond de Pensie dar si pentru Doctori, Spitale si Medicamente, Ochelaristi, etc.,

insa acopera doar 80% din toate cheltuielile cu acestea.   Ca sa n-am ganduri, se mai poate cotiza si la o pensie privata la firmele care ofera acest

beneficiu si la intrare in pensie mai primesc o suma care acopera cheltuielile medicale sa fie 100% in combinatie cu cealalta asigurare, si mai primesc

extra 1000 dolari.   Pe langa asta tot firma a mai oferit inca oportunitatea de investit inapoi in companie, adica de jucat pe Stock Market = Actionar

in firma, cu suma pe care voiam sa risc, plus fiirma o dubla, sa nu ma sint singura pagubita in caz de esec, iar pentru castig aveam de plata dobanda =

Venit/Castig taxabil.  Actiunile in firma sint transferabile la copiii!!!   

Daca vreau, se mai poate lucra aici unde varsta NU conteaza, decat pentru cei ramas inframati in timp.  

Ai tu asa ceva intre ai tai smecherasi???   Si cred ca ti-ai dat seama pan-acum ca anii trec peste toata lumea, nu doar peste mine!!!   

Si doctorii se mira ca n-am nici o boala serioasa, pana acum, oare cum am facut, ce am mancat!!! 

 

 

       

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, The Unknown a spus:

 

Oare ce mai doreste sa prinda tovarasa ... :)))    

Nimic. Ca e pensionară. Cu pensie specială, ce-i drept. :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pensie Speciala de la securitate pentru spionaj sau suflator numai, cand ti s-a dus vocea sau auzul, Adios, munca de lux, nu ma pricep.  

Nu stiu ce inseamna "Pensie Speciala" in Romania ca handicapata nu esti.   Pe aici acei se califica in asemenea categorii, Veteranii de Razboi sint primii, pe urma cele care au cazut de pe Bara Fixa in baruri de noapte, cei care patineaza pe gheata subtire si altii care au scapat cu viata desi au aproape de 1000 kg. 

Altii muncesc si cotizeaza de la prima leafa pana la ultima!!!  Sint DEDUCERI automat oprite din Venituri, proletarul n-are nimic de comentat.   

Sint si job-uri platite CASH/numerar, de obicei prostituatele dar si ele au de declarat venituri ca sint urmarite. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, nu a zis nimeni aici că ar fi o rușine să fii pensionar. Asta este o înțelegere greșită din partea ta dublată de o divagație care nu-și are rostul. În curând și eu o să fiu pensionar și chiar intenționez să ies mai devreme la pensie, pentru că am ceva ani de grupă, așa că nu asta e problema. Ți-am spus doar că, atunci când nu-ți convine o replică începi imediat să-ți acuzi preopinenții de comunism - ceea ce nu-i frumos și nici în spiritul dialogului. Mai spuneam că la tine ăsta deja este un șablon care te-a consacrat și că dacă mai continui așa, o să creadă lumea că, de fapt, tu ești singura  comunistă/pensionară de pe aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima oară după 70 de ani, se navighează din nou între România și Serbia, pe râul Bega

Opt bărci din Serbia au ajuns la Timișoara, în acest weekend, traversând râul Bega. Navigația a fost posibilă după ce granița dintre România și Serbia s-a deschis în acest weekend.  Parcurgerea celor 30 de kilometri de canal românesc a fost posibilă datorită proiectului «Repararea infrastructurii de navigatie a canalului Bega» finanţat prin Programul INTERREG IPA România Serbia.

https://www.libertatea.ro/stiri/granita-dintre-romania-si-serbia-pe-bega-deschisa-doar-in-acest-weekend-dupa-aproape-70-de-ani-timisoara-are-tot-ce-ii-trebuie-pentru-a-deveni-port-4670344

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara Pasapoarte in Singapore!!! ... regretabil dar pe putina lume-l intereseaza informatia asta.

Noul sistem le va permite călători să părăsească orașul-stat folosind doar date biometrice.

Aeroportul din Singapore devine primul stat din LUME care elimină pașapoartele.

Singapore elimină pașapoartele. Cum vor fi controlați călătorii pe aeroport ... *pe sprancene si ochi frumosi*  :eek:

*Pentru Frequent Flyers in aceasta parte al Lumii este mai mult interesant oferta, nu pentru mine ca nici n-am de gand sa zbor peste macar.

  De romani n-am idee cat de mult isi petrec vacantele pe acolo.* 

https://evz.ro/singapore-calatorii-pasaport.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Un nou aeroport în București. Toate datele despre proiect

Un nou aeroport în București. Toate datele despre proiect ... 

*Oooops!!!  Location deloc nu este perfect ca solul este mlastinos chiar si sub Bucuresti.  Ca au desecat pe vremuri partial,

dar a inundat si Metroul de cateva ori si altele despre care nu se prea vorbeste.  Sper sa fie atenti Cadastri la toate detaliile*.   

"Acum acesta ar putea prinde contur în urma unui parteneriat încheiat între Sectorul 4 și Consiliul Județean Giurgiu."

*Va lua contur asta DA, ca este bani de unde se poate imparti frateste, ca intre PARTENERI, de restul nu le doare, ei nu vor ateriza acolo niciodata.*

"În următoarea lună vor debuta studiile de prefezabilitate și fezabilitate, spun autoritățile locale."

https://evz.ro/aeroport-nou-bucuresti-proiect.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situație scandaloasă în Ungaria pentru mai mulți români care voiau să ajungă la Viena cu trenul. „Blesteme și înjurături”

De data asta calatorim cu CFR-ul care a ajuns rau de tot din cate citesc.   Eu am si amintiri placute dar acele vremuri au trecut demult. 

Calatorii trebuie sa stie ca si avionul cand intarzie, legatura nu asteapta!!!    Nici in Amerika sau pe alt continent, se umple aparatul cu calatori in acea directie

ca nu se stie cand daca va sosi cel intarziat. In State daca faci scandal, te scoate din circuit DEFINITIV, te pune pe o lista ca ai INTERZIS la zburat pentru restul vietii!!

De foarte multe ori am avut parte de asa ceva, cateodata nici bagajele nu calatoreau cu noi, au sosit peste cateva zile si au fost aduse acasa de personal autorizat.

La una din ocazii am fost transferati pe un avion la Los Angeles din New York, via Canada ca era o mare furtuna undeva si cand au sosit bagajele am primit mult mai

multe decat erau ale noastre, dar a trebuit sa le accept ca deja am semnat pentru ele, desi n-am crezut ca toate sint ale noastre :eek: 

La aeroport Los Angeles au facut curatenie cu ocazia asta, tot ce veghea acolo de o vreme necautat de nimeni si uitati care unde, mi-au bagat in plasa cu bagajele noastre

si nu voia sa le accepte sa duca inapoi ca erau intr-o plasa rosie speciala.  Desi am telefonat peste tot, doar mesaje am lasat care n-au fost onorate cu un raspuns.

Erau venite din China, haine de marime foarte mica, le-am donat pentru Second Hand magazin dupa o vreme ca ma gandeam sa nu ma sune pentru incurcatura.     

Un roman mi-a spus ca au fost dusi la Las Vegas si au stat 3 zile acolo ca era MUSONUL pe aici si nu putea ateriza avionul din cauza vantului puternic.

Totusi este interesant de citit articolul, eu credeam ca este bine cu trenul, pe langa ca te jefuiesc si altele persoane in legatura cu conductorii, Crima Organizata.

Dupa titlu credeam ca UNGURII au dat jos din tren pe romani inca in Romania sa nu treaca in West, la măreața Viena!!! sa invete maniere elegante!!! 

Insa dupa atatea critici scrise despre ei de romani in acest ziar, n-ar fi fost o mare surpriza.

https://evz.ro/scandal-trenul-bucuresti-viena-wc-calatori-seful-tren.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.r4Wlbms5I-jvR8288EaMJAHaEK&pid=Api&P=0&h=220    Pe vreme de Iarna era fara probleme calatoria, iar bagajele erau normale pe un drum lung!!! 

Calatorim cu Trenuri de Noapte!!! ca pe vremuri, Sighetu-Marmatiei - Bucuresti 14 ore si 20 de minute de placere de a fi pe un Tren Accelerat, in vagon de dormit era chiar o placere de a dormi leganat.   Germania reintroduce transportul cu trenuri de noapte, după o absență de 10 ani, urmat de alte tari din Europa Unita.    Mie-mi placea mai mult asa decat cu masina aceasta distanta de parcurs.

https://evz.ro/trenuri-noapte-germania-rute.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×