Sari la conținut
Forum Roportal
DORO

O eventuala reintroducere a pedepsei cu moartea

Evaluează acest topic

Care ar fi raspunsul vostru ?  

186 membri au votat

  1. 1. Ati fi de acord, daca, prin absurd, s-ar pune problema reintroducerii pedepsei cu moartea ?

    • DA
      90
    • NU
      96


Postări Recomandate

pai nici io nu le echivalez? cine de aici a sustinut asa ceva pana acum? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nici io nu le echivalez? cine de aici a sustinut asa ceva pana acum? :D

 

 

Pai una e sa fii criminal... si alta e sa institutionalizezi moartea....de fapt asta e parerea mea ...cu iertare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai una e sa fii criminal... si alta e sa institutionalizezi moartea....de fapt asta e parerea mea ...cu iertare

Am tot respectul pentru opinia ta, Ares, dar te rog, spune-mi, in opinia ta, din punct de vedere religios, care e diferenta dintre faptul ca un soldat care este in lupta poate omori alta persoana (doar de-aia se pregateste si, avand in vedere ca e razboi, legea ii permite) si faptul ca un criminal (ma refer la unul din cei din cazurile mentionate de mine in primul mesaj) nu poate raspunde cu viata pentru faptele sale ? Zic asta, tinand cont ca toti soldatii au binecuvantarea preotului inainte de lupta :smartass: Te asigur ca soldatii nu se joaca de-a GOD in acele situatii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea, orice ar fi facut un om nu avem noi dreptul sa ii luam viata, sa judecam cine moare si cine traieste. Unii fac crime pentru ca sunt bolnavi la cap, asta nu inseamna ca le caut o scuza, stiu ca este ingrozitor ceea ce fac....

si in caz ca mai au o constiinta mai mult sufera daca ii lasi in viata; nu sunt de acord nici cu tortura (dinaia primititva) solutia inca nu am gasit-o ....ce as face cu ei :smartass:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Unii fac crime pentru ca sunt bolnavi la cap,

Chiar si in comunitatile unde este deja institutionalizata, pedeapsa cu moartea in urma comiterii unei omucideri nu se aplica celor "plecati cu sorcova". Dimpotriva, oricat de decazuta ar fi omenirea la ora actuala tot mai are la baza niste principii. Acesti oameni sunt inscrisi in programe speciale de reabilitare.

In alta ordine de idei, din cate stiu eu, desi nu imi amintesc cu precizie unde exact, in "legea sfanta" scrie clar: "cine ridica sabia de sabie sa piara...". Deci, la urma urmei, nu este judecata omeneasca, nu ne facem singuri dreptate si nu ne jucam de-a GODUL. Dovada mai clara a vinovatiei lor si a urateniei sufletului lor decat lesul neinsufletit al victimei nu exista.

Asa cum am mai scris, eu am votat DA insa personal nu i-as omora ci le-as "oferi" anumite "conditii de viata" prin care sa ajunga sa cerseasca pur si simplu societatii propria lor moarte fara insa a le acorda "privilegiul" de a-si usura suferinta luandu-si singuri viata. Cred ca asta ar fi cea mai potrivita pedeapsa.

Sau..i-as expulza pur si simplu pe toti, fara posibilitatea de a se reintoarce, pe o alta planeta cu foarte restranse, ca spatiu, rezervatii biotice artificiale create anume in acest scop in care sa li se dea o doza zilnica infima de aer si atat, si unde in afara acestora viata este practic imposibila, sa lupte cu cei de teapa lor pentru supravietuire. Sa se extermine unul pe altul. Un fel de "selectie naturala". (nu-i asa ca suna diabolic?)

:smartass:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am votat da :D

Chiar si in comunitatile unde este deja institutionalizata, pedeapsa cu moartea in urma comiterii unei omucideri nu se aplica celor "plecati cu sorcova". Dimpotriva, oricat de decazuta ar fi omenirea la ora actuala tot mai are la baza niste principii. Acesti oameni sunt inscrisi in programe speciale de reabilitare.

In alta ordine de idei, din cate stiu eu, desi nu imi amintesc cu precizie unde exact, in "legea sfanta" scrie clar: "cine ridica sabia de sabie sa piara...". Deci, la urma urmei, nu este judecata omeneasca, nu ne facem singuri dreptate si nu ne jucam de-a GODUL. Dovada mai clara a vinovatiei lor si a urateniei sufletului lor decat lesul neinsufletit al victimei nu exista.

Asa cum am mai scris, eu am votat DA insa personal nu i-as omora ci le-as "oferi" anumite "conditii de viata" prin care sa ajunga sa cerseasca pur si simplu societatii propria lor moarte fara insa a le acorda "privilegiul" de a-si usura suferinta luandu-si singuri viata. Cred ca asta ar fi cea mai potrivita pedeapsa.

Sau..i-as expulza pur si simplu pe toti, fara posibilitatea de a se reintoarce, pe o alta planeta cu foarte restranse, ca spatiu, rezervatii biotice artificiale create anume in acest scop in care sa li se dea o doza zilnica infima de aer si atat, si unde in afara acestora viata este practic imposibila, sa lupte cu cei de teapa lor pentru supravietuire. Sa se extermine unul pe altul. Un fel de "selectie naturala". (nu-i asa ca suna diabolic?)

idee buna, dar romanii n-au bani de transport pe alte "planete" :smartass:

P.S: cred ca ar trebui discutat si un pic asupra cazului cu fetita aia, Larisa

Editat de Light_kun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am votat DA si nu as ezita ptr. un moment chiar sa aplic eu "pedeapsa cu moartea"..... dar in fine...... amdir statele unde pedeapsa cu moartea este inca valida..... nu pricep de ce romanii au renuntat la asa ceva.... este doar opinia mea, nimic mai mult....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pricep de ce romanii au renuntat la asa ceva.... este doar opinia mea, nimic mai mult....

Romanii de rand n-au avut ce face, alegerea a fost facuta de politicienii nostri, la presiunile UE, fire... parca vad ce era in cazul unui referendum... asta e, la fel a fost cu majoritatea luarilor de pozitie importante de-a lungul intregii noastre istorii, din pacate. Tocmai de aceea am adaugat expresia "prin absurd" la inceputul chestionarului :smartass:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pedeapsa cu moartea are o mare deficienta si anume in caz de eroare judiciara dispare posibilitarea repararii acesteia , si cum in Romania 2006 "erorile" pot fi inventate, pedeapsa cu moartea s-ar putea aplica de fiecare data cand exista un interes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×