Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Obsesia casatoriei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai nu poate sa-ti ureze moarte grabnica, ca il iei la bataie...

Deci, popii sunt oameni deosebiti, oamenii domnului, cu har etc etc, si ei nu se gandesc la cati bani iau la casatorie, botez, inmormantare... si alte alea, ci la binele omului, la comuniunea cu domnul al carui slujitor prea-plecati ei sunt, la lucruri sfinte, nu la bani ... Aaaamiiin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haida ! :o: Suie-te in Logan, iau Kawa si ne intalnim la jumate :doh:

Nu, nu , nu ! Sezi tu pe loc, vreau sa-mi fac si eu buletin de Bucuresti ! Urmeaza sa scap si de accent si sa vezi ce doamna se cheama ca devin . Dupa aia , in luna de miere, mergem sa facem shopping pe datorie (adica pe overdraft) la mall, iuby! Ahh, asta viata! :) Intram si noi in rand cu lumea ! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inseamna ca...

 

 

 

pai atunci...casa de piatra si sa ma chemati la nunta.. :doh:

Daca nu-ti cer prea mult, poate vrei sa-mi fii domnisoara de onoare? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu-ti cer prea mult, poate vrei sa-mi fii domnisoara de onoare? :)

 

 

de onoare sunt, si domnisoara as fi ca si statut....da sa nu-mi ceri certificat de la medic.... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu le inteleg pe astea care nu se mai vad maritate.

Se marita ca sa aiba de cine divorta.

Las' ca le inteleg eu.

E vorba de mindria gen : " Fata, pe mine s-a gasit unu' care sa ma vrea, nu ca pe tine..."

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este vorba de o conditionare genetica cu influente hormonale. Constient sau nu fiecare individ se supune nevoilor speciei respectiv necesitatii de a avea urmasi . Si deoarece sute /mii de ani urmasii au fost procreati in interiorul unei familii apare ,dar din ce in ce mai estompat , "necesitatea " casatoriei.........Suntem tributari unor cutume moral/sociale al caror singur scop este perpetuarea speciei!

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Duamne, ce bine ca nu sunt singurul confruntat cu problema asta :tease:

De la ce vine ? E boala ? Se poate scapa de ea ? :spiteful:

 

Daca o fata e serioasa, normal ca se va gandi la asta.

Eu mi-as face griji daca nu are asemenea ganduri de viitor.

Deci ce ati vrea sa faca, sa stea 5-6 ani cu unul asteptand ca el sa aiba ganduri serioase cu ea, apoi el sa o stearga si sa o ia de la capat cu altul? Pai unde mai ajunge asa?

E bine ca lucrurile sa fie spuse clar de la inceput, ce fel de relatie isi doreste fiecare.

Mie mi se pare extrem de trista faza asta cu "om vedea", timp de 3-4 ani de zile.

 

Suntem tributari unor cutume moral/sociale al caror singur scop este perpetuarea speciei!

 

Pacat ca omiteti si varianta ca cineva sa fie cu adevarat fericit in situatia asta, si fericirea lui sa nu fie de sorginte hormonala ci spirituala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×