Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Mafia farmaceutica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu prea am inteles . toate au efecte secundare dar problema apare cind sunt luate in exces? :)

 

 

ce crezi tu nu are nimic de a face cu medicina . cind pui un diagnostic , te iei dupa fapte sau dai cu presupusul? ;)

 

 

in primul rand as cauta cauzele , as vedea efectele si apoi as creste imunitatea respectivului organism , as elimina toxicitatea din el si in final as actiona si cu usturoi daca e nevoie si alte plante .

alte intrebari? :)

Pana ii afli tu cauza, ajunge saracul pacient la 2 m sub pamant:((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu i-ar mai da antibiotice. ;)

nu i-as da niciodata antibiotice chimice . sa vedem care sunt cauzele septicemiei? le stii? :)

 

Pana ii afli tu cauza, ajunge saracul pacient la 2 m sub pamant:((

waw , oricum ajunge sub pamint dupa tratamente de doi lei . stiai ca a doua cauza in lume de deces este TRATAMENTUL MEDICAL? :) daca nu stiai ai aflat acum .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate medicamentele au efecte secundare...care pot aparea sau nu.Nu toti care iau un atb,de ex,au greturi,reactii alergice si alte chestii. Unii abuzeaza de antibiotice(inainte se luau fara reteta ).In Romania inca se da atb pt orice,mai ales la banale raceli,fara a se face un mic test de sange pt. a se clarifica daca e origine virala sau bacteriana, samd...

Septicemia

 

Generalitati

 

Septicemia este o infectie generalizata datorata patrunderii in circulatia sangvina, continuu sau intermitent, a germenilor patogeni si a toxinelor lor dintr-un focar septic cunoscut sau nu, manifestata clinic prin fenomene toxice infectioase si cu o evolutie extrem de grava. Este favorizata de interventii chirurgicale, manevre sau explorari invazive cu nerespectarea masuriloe de asepsie si antisepsie, asociat cu tare organice sau stari de imunosupresie. Mortalitatea este de circa 30-80%, un prognostic mai sumbru inregistrandu-se in infectiile cu gram negativi, la varstnici ca si la cei cu tare asociate.

Etiopatogenie

 

Cauza determinanta este reprezentata de germeni microbieni gram pozitivi (stafilococ, streptococ, pneumococ etc.) sau gram negativi (gonococ, meningococ, enterobacterii etc.), aerobi sau anaerobi; fungi (mai ales Candida albicans, iatrogen prin antibioticoterapie ce distruge echilibrul dintre flora saprofita si cea parazita).

Conditiile favorizante sunt:

- interventiile chirurgicale si alte gesturi instrumentare de diagnostic sau tratament (endoscopie, endourologie, cateterism vascular, traheostomie, etc.) cu nerespectarea conditiilor de asepsie si antisepsie

- starile de imunosupresie (corti�coizi, citostatice, radioterapie etc.)

- tarele organice (diabet, deficite nutritionale etc.)

- prezenta unui focar septic cunoscut sau criptogenic (nemanifest)

- selectarea unei flore foarte virulente

- utilizarea preoperatorie de materiale heterologe (materiale de sinteza, proteze osoase sau articulare, proteze vasculare din materiale plastice - se impun reinterventii precoce de eliminare a lor)

- nerespectarea normelor sanitare in spitale (sectoare separate septici/aseptici, circuite separate, etc.).

 

nici bunicul meu nu a suferit de efectele secundare ale pastilelor pentru tensiune CU TOATE ACESTEA la 10 ANI dupa ce le-a luat la indrumarea medicului , incontinuu , pe viata ca altfel moare , a murit DE CIROZA HEPATICA cauzata de MEDICAMENTE , fapt recunoscut chiar de medicul sau . Asadar efectele secundare sunt parsive si se intind pe o perioada lunga de timp . in timp distrug organismul si il fac slab in fata oricaror boli . :)

 

Toate medicamentele au efecte secundare...care pot aparea sau nu.Nu toti care iau un atb,de ex,au greturi,reactii alergice si alte chestii. Unii abuzeaza de antibiotice(inainte se luau fara reteta ).In Romania inca se da atb pt orice,mai ales la banale raceli,fara a se face un mic test de sange pt. a se clarifica daca e origine virala sau bacteriana, samd...

 

 

 

Sunt situatii critice cand organismul nu mai face fata de unul singur si are nevoie de atb ala.Ce faci atunci?Astepti ca acum sute de ani,sa vezi daca pacientul rezista peste noapte sau nu? ;)

Eu inteleg unde bati tu cu atb si cu medicamentele..si ai dreptatea ta(a luat amploare consumul de bomboane-si nejustificat),dar prea generalizezi.

ii cresc imunitatea . asadar nu astept CI MODIFIC lupta organismului cu '' raul'' IN MOD NATURAL .

deloc . generalizarea ESTE A MEDICINEI . pentru orice da medicamente . nu se bazeaza pe preventie NATURALA ( nu vaccinuri ) si nutritie.

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate medicamentele au efecte secundare...care pot aparea sau nu.Nu toti care iau un atb,de ex,au greturi,reactii alergice si alte chestii. Unii abuzeaza de antibiotice(inainte se luau fara reteta ).In Romania inca se da atb pt orice,mai ales la banale raceli,fara a se face un mic test de sange pt. a se clarifica daca e origine virala sau bacteriana, samd...

 

 

nu i-as da niciodata antibiotice chimice . sa vedem care sunt cauzele septicemiei? le stii? :)

 

 

waw , oricum ajunge sub pamint dupa tratamente de doi lei . stiai ca a doua cauza in lume de deces este TRATAMENTUL MEDICAL? ;) daca nu stiai ai aflat acum .

Sunt situatii critice cand organismul nu mai face fata de unul singur si are nevoie de atb ala.Ce faci atunci?Astepti ca acum sute de ani,sa vezi daca pacientul rezista peste noapte sau nu? :)

Eu inteleg unde bati tu cu atb si cu medicamentele..si ai dreptatea ta(a luat amploare consumul de bomboane-si nejustificat),dar prea generalizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci de rezumatul de septicemie :) L-am studiat si eu in facultate.

Tratamentele astea 'pe viata' ,adica pe timp indelungat(ani),duc la degradarea celulei hepatice...e logic si normal.

 

Mie atb mi-au salvat viata(am facut septicemie-dupa nastere).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De curand am vazut cu faimosul Ibuprofen a fost scos de pe piata(cel cu aroma de capsuni).

Algocalminul e otrava...deci la febra de 39-40 ce poti face?

 

Hahah! Evident, metamizolul (=algocalmin) POATE deveni otrava in doze MARI, luate FRECVENT=>AGRANULOCITOZA, boala ce scade numarul granulocitelor (= parte din globulele albe).

 

Acetaminofenul (=paracetamol) provoaca cedarea ficatului in cazul SUPRADOZAJULUI=>moarte.

 

EVIDENT, nu se moare mereu. Exista si cazuri in care nu s-a murit, dar oricum o intoxicatiune micuta tot exista colea.

 

 

Nu mai faceti dezbateri aiurea. Medicina nu e chiar o stiinta exacta, mereu se vor face noi descoperiri si corecturi. Exemple din trecut, cunoscute de toata lumea: Pe la sfarsitul sec. XIX, Bayer recomanda heroina ca antitusiv. Heroina a fost considerata mult timp un miracol, ea fiind "eroina", cea ce ii salva pe bolnavii cu dureri severe sau pe "tusitori" de dependenta de morfina. Cocaina a fost folosita sub forma de picaturi pentru dureri dentare, tot in aceeasi perioada.

Imaginile sunt concludente.

Sa va mai spun ceva? Minunata penicilina, ce a salvat mii de vieti, poate cauza soc anafilactic ce POATE duce la moarte, daca nu se intervine la timp. La fel se intampla cu ORICE antibiotic.

Orice med. are efecte secundare, asta nu inseamna ca trebuie sa stam si sa asteptam sa ne vindece Providenta sau sa ne aline chinurile, ca doar nu suntem cu totii amish.

post-90742-1283028078_thumb.png

post-90742-1283028119_thumb.jpg

Editat de Xylia
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci de rezumatul de septicemie :) L-am studiat si eu in facultate.

Tratamentele astea 'pe viata' ,adica pe timp indelungat(ani),duc la degradarea celulei hepatice...e logic si normal.

 

Mie atb mi-au salvat viata(am facut septicemie-dupa nastere).

Imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa ceva, insa situatia respectiva poate fi evitata. De aceea ceea ce tot zic eu aici este ca accentul se pune pe MEDICINA PREVENTIVA. Medicina traditionala este buna doar la cazuri de urgenta, ortopedie si chirurgie. Atat!! efectele pe termen lung ale medicatiei sunt devastatoare. Si asta este adevarul. Bolile ca diabetul de exemplu si bolile de inima, sunt vindecabile prin alimentatie si medicina naturista, nu este nevoie sa te umfli cu chimicale si apoi sa mori de ciroza. Mie una nu mi se pare normal, imi pare rau sa aud ca tie ti se pare normal. Atunci te intrebi ce este mai rau, suferinta bolii sau tratamentul. Insa se pare ca este o mentalitate "uniforma" in randul celor care au terminat medicina ca practica sau nu. Aud aceleasi raspunsuri de la oameni diferiti, asta mie imi ridica mari semne de intrebare ;)

 

Hahah! Evident, metamizolul (=algocalmin) POATE deveni otrava in doze MARI, luate FRECVENT=>AGRANULOCITOZA, boala ce scade numarul granulocitelor (= parte din globulele albe).

 

Acetaminofenul (=paracetamol) provoaca cedarea ficatului in cazul SUPRADOZAJULUI=>moarte.

 

EVIDENT, nu se moare mereu. Exista si cazuri in care nu s-a murit, dar oricum o intoxicatiune micuta tot exista colea.

 

 

Nu mai faceti dezbateri aiurea. Medicina nu e chiar o stiinta exacta, mereu se vor face noi descoperiri si corecturi. Exemple din trecut, cunoscute de toata lumea: Pe la sfarsitul sec. XIX, Bayer recomanda heroina ca antitusiv. Heroina a fost considerata mult timp un miracol, ea fiind "eroina", cea ce ii salva pe bolnavii cu dureri severe sau pe "tusitori" de dependenta de morfina. Cocaina a fost folosita sub forma de picaturi pentru dureri dentare, tot in aceeasi perioada.

Imaginile sunt concludente.

Sa va mai spun ceva? Minunata penicilina, ce a salvat mii de vieti, poate cauza soc anafilactic ce POATE duce la moarte, daca nu se intervine la timp. La fel se intampla cu ORICE antibiotic.

Orice med. are efecte secundare, asta nu inseamna ca trebuie sa stam si sa asteptam sa ne vindece Providenta sau sa ne aline chinurile, ca doar nu suntem cu totii amish.

MEdicina de care vorbestii tu de fapt nu are nici o legatura cu "medicina adevarata" , este un mare bullshit menit sa te afunde si mai tare in boala si suferinta. Exista mereu o alternativa, insa pur si simplu unii nu vor sa o vada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus ca mi se pare normal ca dupa un tratament indelungat pt. anumita boala,cu diverse medicamente,sa ajungi bolnav de ficat.Organismul uman inghite multe porcarii ,dar are o limita la un moment dat.Nu de multe ori am suspectat ca medicii internisti pun un diagnostic aiurea,trateaza medicamentos boala,dupa care simptomele dispar,pacientul se simte bine,urmand ca dupa un anumi timp sa apara o problema in alta parte a organismului,samd.Alt diagnostic,alte medicamente.Odata stricat echilibrul organismului,apare cercul vicios.Si uite asa devii clientul mafiei farmaceutice.

Multe afectiuni se pot trata cu o invazie minima de medicamente,uneori chiar deloc...asa cum ai scris si tu mai sus:prin echilibrarea alimentatiei(osteoporoza, diabet,anumite boli cardiace).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa ceva, insa situatia respectiva poate fi evitata. De aceea ceea ce tot zic eu aici este ca accentul se pune pe MEDICINA PREVENTIVA. Medicina traditionala este buna doar la cazuri de urgenta, ortopedie si chirurgie. Atat!! efectele pe termen lung ale medicatiei sunt devastatoare. Si asta este adevarul. Bolile ca diabetul de exemplu si bolile de inima, sunt vindecabile prin alimentatie si medicina naturista, nu este nevoie sa te umfli cu chimicale si apoi sa mori de ciroza. Mie una nu mi se pare normal, imi pare rau sa aud ca tie ti se pare normal. Atunci te intrebi ce este mai rau, suferinta bolii sau tratamentul. Insa se pare ca este o mentalitate "uniforma" in randul celor care au terminat medicina ca practica sau nu. Aud aceleasi raspunsuri de la oameni diferiti, asta mie imi ridica mari semne de intrebare :lol:

 

 

MEdicina de care vorbestii tu de fapt nu are nici o legatura cu "medicina adevarata" , este un mare bullshit menit sa te afunde si mai tare in boala si suferinta. Exista mereu o alternativa, insa pur si simplu unii nu vor sa o vada...

 

Eu nu ma contrazic cu tine, ca oricum suntem pe frecvente diferite, lumina mea.

Eu sustin medicina alopata. Ia zi, Lux, cum "tratam" epilepsia in opinia ta?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma contrazic cu tine, ca oricum suntem pe frecvente diferite, lumina mea.

Eu sustin medicina alopata. Ia zi, Lux, cum "tratam" epilepsia in opinia ta?

intai sa vedem cauzele . apoi vedem cum tratam

asadar care sunt cauzele ? :doh:

 

Nu mai faceti dezbateri aiurea. Medicina nu e chiar o stiinta exacta, mereu se vor face noi descoperiri si corecturi. Exemple din trecut, cunoscute de toata lumea: Pe la sfarsitul sec. XIX, Bayer recomanda heroina ca antitusiv. Heroina a fost considerata mult timp un miracol, ea fiind "eroina", cea ce ii salva pe bolnavii cu dureri severe sau pe "tusitori" de dependenta de morfina. Cocaina a fost folosita sub forma de picaturi pentru dureri dentare, tot in aceeasi perioada.

Imaginile sunt concludente.

Sa va mai spun ceva? Minunata penicilina, ce a salvat mii de vieti, poate cauza soc anafilactic ce POATE duce la moarte, daca nu se intervine la timp. La fel se intampla cu ORICE antibiotic.

Orice med. are efecte secundare, asta nu inseamna ca trebuie sa stam si sa asteptam sa ne vindece Providenta sau sa ne aline chinurile, ca doar nu suntem cu totii amish.

medicina NU E STIINTA EXACTA? pai atunci cum tratezi , daca nu stii ce tratezi? :doh:

si anatomia , fiziologia , biochimia etc de ce mai sunt necesare ?ca daca totul e la oha pai atunci nu e de mirare ce se intimpla in Romania cu copii morti de la o banala fractura , cu boli '' incurabile '' in lume etc

ps . ti-a spus cineva sa astepti? DAR SA FACI RAU cu buna stiinta dind medicamente cu efecte secundare cum se numeste ? sau sa inteleg ca medicul care prescrie medicamente nu cunoaste efectele secundare , sau nu ii pasa? :lol:

ps nu se cearta nimeni cu nimeni , ci e o discutie CU ARGUMENTE . asadar sustineti parerile . ;)

 

Am spus ca mi se pare normal ca dupa un tratament indelungat pt. anumita boala,cu diverse medicamente,sa ajungi bolnav de ficat.Organismul uman inghite multe porcarii ,dar are o limita la un moment dat.Nu de multe ori am suspectat ca medicii internisti pun un diagnostic aiurea,trateaza medicamentos boala,dupa care simptomele dispar,pacientul se simte bine,urmand ca dupa un anumi timp sa apara o problema in alta parte a organismului,samd.Alt diagnostic,alte medicamente.Odata stricat echilibrul organismului,apare cercul vicios.Si uite asa devii clientul mafiei farmaceutice.

Multe afectiuni se pot trata cu o invazie minima de medicamente,uneori chiar deloc...asa cum ai scris si tu mai sus:prin echilibrarea alimentatiei(osteoporoza, diabet,anumite boli cardiace).

de ce organismul uman inghite multe porcarii?

a constata un lucru rau inseamna A ELIMINA acel lucru rau si a gasi alte metode care SA NU FACA RAU .

cum adica '' ti se pare normal'' ca dupa medicamente ficatul sa sufere? :x

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×