Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Mafia farmaceutica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

medicina alopata este dependenta de laboratoarele farmaceutice

 

1. medicina alopata trateaza efectele - nu cauzele - majoritatii afectiunilor

 

-orice afectiune isi are originea in una sau mai multe cauze

-nu exista efect fara cauza

printr-o cercetare cu adevarat stiintifica se pot determina exact care cauze produc anumite efecte . in plus la repetarea aceleasi cauze se produc acelasi efecte

dintotdeauna medicina alopata a luat in considerare doar efectele , parind sa ignore cauzele

ex : hipertensiunea

la cei trecuti peste 40 de ani , medicul prescrie un hipotensor fara sa intrebe pacientul despre modul de viata si alimentatie . nu-i va inmana o lista cu ce are sau nu are voie sa manince . pacientul va continua sa manince mult ( ceea ce ii convine de minune medicului) si va lua calm comprimatele antihipertensivepentru a compensa excesele alimentare . situatia va dura pina cind , cu toate medicamentele luate , va surveni o afectiune cardiovasculara si /sau din cauza medicamentului considerat miraculos se va aduga o pneumopatie care il va omori pe bietul nefericit.

Nimeni nu va banui existenta unei relatii tip cauza efect intre medicament si decesul survenit prematur

 

2 orice medicament este potential periculos si nu ar trebui prescris decit ca ultima solutie , in disperare de cauza , dupa ce s-au epuizat toate metodele naturale .

 

organismul uman este constituit de asa maniera . incat nu poate si nu trebuie sa absoarba substante chimice straine , decit cu riscul afectarii ireversibile a eliminarilor si a majoritatii organelor.

ex febra (sub 40 grade ) medicul alopat prescrie in general un antitermic sau un febrifug , cu toate ca aceasta febra este indispensabila , marcind reactia de aparare naturala a organismului. este de ajuns ca bolnavul sa consume multe lichide pentru a facilita procesul febril si a menaja inima si rinichii . un antitermic loveste exact in manifestarea apararii naturale.

 

 

va continua :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3. medicina alopata se sprijina pe dogme depasite si false

 

Astfel de exemplu . in universitati se spune ca o celula mama da nastere la 2 celule fiice identice si functionale , ceea ce este fals . o singura celula -fiica este functionala(rezultat obtinut prin marcare cu tritiu)

teoria lui pasteur , care consta in a explica toate afectiunile prin intrarea in organism a microbilor prezenti in aer , a devenit lege stiintifica :good: daca sunteti bolnav inseamna ca ati trecut printr-un loc unde un microb sau un virus statea la pinda sa va atace .

Lucrarile profesorilor Tissot si Bechamp , discreditate de Pasteur puneau in evidenta absurditatea unei asemenea teorii .

Cei doi au demonstrat cu dovezi concrete ca in organismul uman se afla virusi , si ca el insusi fabrica organisme microbiene care provoaca propria infectie sau afectiune

o alta erezie este principiul vaccinarii , descoperit de jenner , insa acesta s-a multumit sa iisi vaccineze NUMAI propriul fiu . acest principiul a fost reluat si amplificvat de Pasteur , care astazi poate fi considerat drept parintele unui numar incalculabil de afectiuni extrem de grave provocate de vaccinarile intempestive , si probabil al celei mai teribile maladii - Sida

 

stiati aceste lucruri? ce pareri aveti?

 

va continua :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De curand am vazut cu faimosul Ibuprofen a fost scos de pe piata(cel cu aroma de capsuni).

Algocalminul e otrava...deci la febra de 39-40 ce poti face?

Editat de Biotika

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De curand am vazut cu faimosul Ibuprofen a fost scos de pe piata(cel cu aroma de capsuni).

Algocalminul e otrava...deci la febra de 39-40 ce poti face?

Usturoi la greu, tinctura de propolis, masaj in talpa cu usturoi daca este copil mic si nu poate manca.Frectie ca sa transpire, ceaiuri cat mai multe. Asta asa ipotetic.

 

Febra este o manifestare naturala a sistemului imunitar, nu trebuie oprita, pentru ca opresti astfel procesul de vindecare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste 39.5 pot apare convulsii. Cand e vorba de un copil mic, cu tot cu frectii, impachetari nu scade, ba chiar creste, ce ii poti da? Tinctura de propolis nu are un efect atat de rapid, si febra e ok pana la un anumit nivel, peste...

Fiica mea a avut un puseu de temperatura asa, am incercat remedii fara pastile, nimic, apoi am trecut la ibuprofen, paracetamol, novocalmin...NIMIC.peste 39.5. Asa ca am ajuns la urgenta si i-a scazut doar cu algocalmin injectabil.

Si acum ma intreb ce as fi putut sa ii dau sa fie safe, si sa aiba efect. A,si am uitat sa precizez, cauza a fost necunoscuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Peste 39.5 pot apare convulsii. Cand e vorba de un copil mic, cu tot cu frectii, impachetari nu scade, ba chiar creste, ce ii poti da? Tinctura de propolis nu are un efect atat de rapid, si febra e ok pana la un anumit nivel, peste...

Fiica mea a avut un puseu de temperatura asa, am incercat remedii fara pastile, nimic, apoi am trecut la ibuprofen, paracetamol, novocalmin...NIMIC.peste 39.5. Asa ca am ajuns la urgenta si i-a scazut doar cu algocalmin injectabil.

Si acum ma intreb ce as fi putut sa ii dau sa fie safe, si sa aiba efect. A,si am uitat sa precizez, cauza a fost necunoscuta.

atunci frectie la talpi cu mujdei de usturoi si apa rece. de obicei extremitatile trebuie sa fie mentinute reci si febra va scadea, daca toate celelalte metode nu au dat rezultate . cite lichide a baut? ce a mincat? :lol: daca i-ai dat alimente proinflamatoare , febra este justificata.

ma distreaza faza cu '' cauza necunoscuta''

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca e incercata metoda de mujdei, e prima data cand am aflat de ea! De mancat nu prea a mancat in ziua aceea, de fapt cu vreo 3 zile inainte era intr-o stare de slabiciune, cu cateva scaune moi, si era pe regim, deci doar alim usoare si multa apa. La urgenta am fost in doua orase, in primul am dat de o scorpie care a marait la fiica-mea ca ar avea rosu in gat, si tb injectabil, ca alt fel de tratam dat oral il va voma.(ampicilina+genta). dupa rugaminti s-a indurat sa dea sirop, repetand isteric k il va voma si voi reveni cu ea.Nu a vomat, dar febra la fel. Asa am ajuns la urgenta in orasul 2, in care nu avea rosu in gat, in skimb era asa ceva...putea fi si inf urinara, putea fi si usor rosu in gat(desi nu era clar, ca ma uitasem si eu) si putea fi o alergie, dar nu se stie de la ce!

i-a cedat febra dupa algocamin inj...si i-am facut 3 zile genta inj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa inteleg ca e incercata metoda de mujdei, e prima data cand am aflat de ea! De mancat nu prea a mancat in ziua aceea, de fapt cu vreo 3 zile inainte era intr-o stare de slabiciune, cu cateva scaune moi, si era pe regim, deci doar alim usoare si multa apa. La urgenta am fost in doua orase, in primul am dat de o scorpie care a marait la fiica-mea ca ar avea rosu in gat, si tb injectabil, ca alt fel de tratam dat oral il va voma.(ampicilina+genta). dupa rugaminti s-a indurat sa dea sirop, repetand isteric k il va voma si voi reveni cu ea.Nu a vomat, dar febra la fel. Asa am ajuns la urgenta in orasul 2, in care nu avea rosu in gat, in skimb era asa ceva...putea fi si inf urinara, putea fi si usor rosu in gat(desi nu era clar, ca ma uitasem si eu) si putea fi o alergie, dar nu se stie de la ce!

i-a cedat febra dupa algocamin inj...si i-am facut 3 zile genta inj.

mujdeiul se absoarbe prin piele foarte bine( atentie cat de concentrat e) . orice frectie are capacitatea de absorbie foarte ridicata, caci se stie ca prin piele se elimina toxine , asadar prin piele se pot absorbi si subsante benefice pentru organism. exista bai cu diferite plante care ajuta la scaderea febrei . usturoiul este un antibiotic foarte puternic natural .

ce inseamna alimente usoare? ca daca sunt proinflamatorii , nu mai sunt usoare.

cite sucuri de fructe si legume, ce fel de ceaiuri i-ai dat in cazul respectiv?

de obicei hrana in febra consta din legume si fructe care contin vitamine si minerale plus apa si ceaiuri , deoarece pofta de mincare scade . fortifici prin aceste lucruri sistemul imunitar , scoti produsele proinflamatorii si febra dispare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancarea consta din orez, morcov, mar.Alte fructe nu mi-au fost recomandate, pt ca avea scaune moi...ceai de menta+sunatoare, dar prefera apa. Problema era ca nu avea deloc pofta de mancare, deci orice i-as fi facut nu ar fi mancat.

Bai i-am facut cu apa simpla, pt ca nu am mai apucat sa ii fac vreun fel de ceai cand am vazut 37.9...am aflat apoi ca simpla atingere a apei pe corp e cea care faciliteaza scaderea febrei, evaporarea ei de pe piele, nu apa cat este de rece.

Nu inteleg inca gandirea asta inradacinata adanc a medicilor pediatri, cand vad asa cazuri direct antibiotic. Acum de ex in oras este chipurile un fel de virus ce da la copii voma, asa ca sunt f multi internati, si tratati cu...antibiotic injectabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie orice durere (si , pana acum, nu am avut decat de cap si menstruale) imi trece doar cu algocalmin, si-mi trece rapid (maxim 10 minute). Am incercat orice alt medicament, toate antiinflamatoarele de pe piata - ioc! Cunoasteti voi remedii naturiste pentru genul asta de dureri?

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×