Sari la conținut
Forum Roportal
amoramo44

Retete pentru sarbatorile de iarna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mama cumparaturi de pe acum? Nu e cam devreme?

 

Deja stiti si in RO, ca in Statele Unite Craciun nu incepe in Ajun ci cu 4 saptamini mai devreme, exact la 2 zile dupa Thanksgiving si tine pana-n 6 Ianuarie, insa deja oamenii intra in atmosfera de sarbatoare de pe acum. Magazinele sint decorate cu brazi artificiali dar nu pe prim plan, ca sa se vanda si ce este in sezon, bomboanele de Halloween si mastile, costumele plus decoratiile de casa si gradina pentru ocazia asta. Ca si luminile de Craciun sint si cele de Halloween, doar portocalii, unii decoreaza fiecare pom, maracine din fata casei sa fie in voga, altii-l lasa sa arda beculetele tot timpul anului.

 

Cumparaturile aici devin putin mai complicate dar si organizat ca tot ce am nevoie este departe, daca vreau sa fac ceva traditional de acasa!!! Amoniac pentru prajituri de exempu nu se gaseste decat intr-un singur magazin care desigur nu este aproape, un libanez importa si de 1 an astept sa aduca marfa care se termina in secunde ca nu opreste chiar daca comand, de frica sa nu-i ramana pe cap. Nu au maniere de afacere ca americanii, le e frica de necunoscut mereu, daca ar putea doar pe cash ar vinde. Abia ai loc de parcare ca nu este pe prim location sa fie cat mai ieftin chiria ci in ghetto, tot de acolo-mi cumpar si uleiul din seminte de struguri ca este ieftin sticla de 2 litri $11 numai si-mi fac un stoc sa ma tina peste lunile de iarna sa nu mai pierd si timp la coada la iesirea din magazin. Rahatul turcesc este la pret atragator, sub 3 dolari 454 de grame si de sarbatori imi place sa am de toate in casa, americanii nu cunosc acest deliciu, nu exista la alimentara unde ajung si pe jos. Tot ei au si biscuiti ca "acasa" facuti in Turcia dupa reteta franceza, fidelute de supa arabesti care la fel nu exista la localnici, marar uscat, tarhon verde pentru Sauce Bearnaise langa curcanul de sarbatori, cimbru proaspat la legatura mare sub 1 dolar, ca in alte magazine 1 firicel jumate putrezit costa peste $3 si am nevoie de foarte mult sa frec bine curcanul si in cavitate dar si pe piele peste tot si prepar cam 4 curcani pe sezon cel putin. Nuci proaspete vinde cu $1.99/libra intregi, in alta parte dublu o sa fie si se vinde doar inainte de Craciun si dupa sarbatori scoate din inventar, doar miez spart se mai gaseste la peste 6.99 dolari libra dar rancezite in majoritate. Stie ca femeile le macina si amesteca cu zahar, nu le pasa ca americancele nu se omoara cu nuci decat strainii. Necesarul de curmale cumparam doar din surse locale ca se cultiva intens si in Arizona si California, boia maghiar cumpar din alt magazin, tot ceva arab cu radacini maghiare, are si bastoane de vanilie cateodata, dar si pliculete de zahar vaniliat ca nici asta nu e cerinta americana si macar de sarbatori mari vreau sa prepar cate ceva mai deosebit sa onorez evenimentul. Miere organica am cumparat de la un magazin naturist 1 galon ca s-a dat cu $20 mai ieftin sa mai cumpere si oamenii ca si otet nefiltrat $4 litrul si in alimentara mea e dublu acea sticla, stafidele pe langa ca cresc in California, nu sint ieftine deloc, le cumpar turcesti ca sint mai aromatice, nu si ieftine daca sint in magazin si dulceturi de gutui, caise, magiun de prune, siropuri de trandafir, grenadin, coacaze si zmeura care la fel nu fac parte din inventar american. Faina de naut, malai, orez turcesc pentru rizotto, unt topit, esente de fructe exotice, si mirodenii orientale totul din acel magazin procur unde mai tirziu nu voi mai gasi nimic si este foarte mare aglomeratie. In alimentara mea a fost unt la reducere, in loc de $5.99 pe libra, s-a oferit la $2.99 dar am avut si cupoane de 55 de centi si am cumparat mult ca am unde sa-l pun si se termina repede daca fac si prajituri. Club Soda un fel de sifon s-a mai oferit cu ocazia zilei de Aprecierea Clientilor dar si alte produse de Pepsi si Cola erau la un pret de nimic si am cumparat din fiecare sortiment ce folosim ca vom avea si musafiri destui si bem cat tine, pe langa sticlutele de 500 ml de apa plata si gazoasa. Astea le-am adus acasa cu o camioneta mica ca sint grele si voluminoase. Sticlele de 2 litri in loc de 2.99 erau 4 la 5 dolari sau 79 de centi sau 39 de centi depinde cu ce erau umplutu. Ocazii din astea nu prea o sa fie si mai incolo si daca economisesc ceva, pot sa-mi permit mai multe pe parcurs. Inainte de Thanksgiving o sa mai fie cateva reduceri de preturi

insa acele produse eu nu le cumpar: zeama de supa la pachet de preparat sosul pentru curcanul in stil american, umplutura de dovleac, blatul de prajitura pentru pumpkin pie, zahar pudra si cel nefiltrat si faina la pachet de 5 libre, molasa, ceva lichid dulce si vascos, umplutura cu carne pentru placinte, marfuri de care eu nu ma ating. Forme de aluminiu si punga de plastic pentru curcan, si din astea, paine uscata de umplut pasarea

:-((( pipete mari de hidratat curcanul in cuptor, curios ca sorzt de bucatarie nu se vinde niciunde pentru niciun sezon!!! Ginger Ale trebuie sa am in stoc acasa pentru sotul, sub 20 de sticle nu cumpar ca degeaba cheltui benzina. Faina s-a mai dat 20 libre=9kg cu $7.99 a doua zi deja s-a scumpit cu 3 dolari, pasta de rosii 100% cutiute mici 2 la dolar, pentru sarmale le folosesc si spaghetti sau lasagne, normal costa peste 1$ bucata, produse de paste italiene a scos din inventar ca baga alt Brand si le-am prins la pret de nimic ca si niste cereale pentru sotul ca mie nu-mi plac. Faina am cumparat de mai multe feluri in saci de diferite greutate, este si faina din Ungaria, chiar foarte scumpa dar de sarbatori cumpar din Walmart ca numai la ei am vazut acel saculet. Gris la fel este aproape necunoscut de localnici si costa mult in alimentara de la colt. Muraturi care n-am cum sa le fac eu ca nu se gasesc aici gogosari sau ardei mici rosii unguresti umplute cu varza sau castraveciori am cumparat sa fie pe raft in camara decat in magazin, usturoi roz 10 kg, ceapa 50 kg de diferite culori, forme si marimi, cartofii se vor termina ca n-am loc pentru ei ca n-am pivnita, masline in borcane de 5 litri, linte de cateva feluri si culori, un cos mare de lamiie pe care deja le-am ras si conserv coaja in zahar pentru prajituri, cozonac, orez cu lapte, pun si in clatite si oriunde ceva dulce prepar. Varza am pus deja la acrit si mai pun pe masura ce-l folosesc, zarzavaturi n-am cum sa pastrez sau branzeturi proaspete decat parmezan. Desi pare lista foarte imensa, am economisit mult si am nevoie de aceste ingrediente sa le am sub mana si conteaza ca nu am de alergat dupa ele. Am o camara cat o garsoniera si 2 frigidere, zilele astea se vinde si mere la pret ultra ieftin si mereu cumpar cateva lazi ca avem nevoie de un mar zilnic fiecare pe langa ca deja incep mandarinele sa se coaca. Se mai pune la socoteala si oboseala??? ca eu sint deja rupta cu caratul si aranjatul de fiecare la locul lui sa se vada unde si ce este in camara, cand vine cineva la mine, vrea sa vada camara prima oara, ce am mai adunat din curiozitatile lumii si miroase asa de frumos!!! Tot acolo tin si vasele mari si formele de prajituri si mai nou imi cumpar cu capac de plastic ... dupa ce s-a racit, sint foarte practice. Am stocat si zahar si sare roz pe langa cele albe in diferite calitati. Pe rafturi am pus si gutui si pere mai tari, sticlele cu rom le-am ascuns, aici e o problema cu alcool desi doar in prajituri le folosesc, cacao si nuca de cocos este peste tot ca si fructe exotice uscate.

Orez Basmati de la Costco cumparam in sac de 20 de libre sau mai mult ca si servetele de hartie, serviete de sters mana si hartie de toaleta, detergenti. Mancarea pisicilor din alt magazin le luam unde vand si niste boabe uscate mai preferate de ele, noi le numin bomboane ca tare le plac pisicutelor si deja le recunosc dupa pachet, prin Januarie le mai cumpar mancare ca au si ele de toate pentru lunile care vin. Nu se poate face nici intr-o zi atita munca dar totul este necesar in casa plus inca cele care sint mai sensibile, asa se traieste pe aici ca nu se poate merge zilnic la cumparat de alimente, e obositor.

In ziua in care fac cumparaturi, nu mai fac nimic. Din cele scrise se mai vede si stilul de viata americana in Desertul Sonora. Americanii de obicei odata pe luna fac cumparaturi.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am inteles acum la ce pregatiri faceai referire; pare cum sa zic .. devreme pentru noi, dar e fain cand ai unde sa le depozitezi, sa le cumperi mai ieftin, imi place aprovizionare asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur o sa fac si un fel de turta dulce pentru fii-mea, dar cred ca de Mos Nicolae :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De sarbatori e asa: eu fac sarmalele, doamna lynxu face friptura. Plus cozonaci, turta dulce si tot soiul de dracii dulci.

 

Acolo e postu' Mare ... la noi se maninca zilele astea bine de tot ... un curcan intreg si daca nu ajunge de cina, se mai baga in cuptor un jambon intreg la rumenit sau ... ce vrei, unii romani nu se dau la o parte nici de la un miel/oaie/berbec ce o fi :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e postu' Mare ... la noi se maninca zilele astea bine de tot ... un curcan intreg si daca nu ajunge de cina, se mai baga in cuptor un jambon intreg la rumenit sau ... ce vrei, unii romani nu se dau la o parte nici de la un miel/oaie/berbec ce o fi :eat:

 

:swoon:

 

numa buni dupa ce au mancat vara toata iarba grasa....drool.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acolo e postu' Mare ... la noi se maninca zilele astea bine de tot ... un curcan intreg si daca nu ajunge de cina, se mai baga in cuptor un jambon intreg la rumenit sau ... ce vrei, unii romani nu se dau la o parte nici de la un miel/oaie/berbec ce o fi :eat:

 

Io nu tin nici un fel de post. Am atatea pacate incat nici un fel de post nu mi le mai spala.

 

Curcan am incercat o data si mi s-a parut pre atoasa carnea aia. Poate am nimerit eu unul iesit la pensie, dar dupa aia am renuntat la pasaroiul asta. Mai sunt multe alte pasari bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curcan am incercat o data si mi s-a parut pre atoasa carnea aia. Poate am nimerit eu unul iesit la pensie, dar dupa aia am renuntat la pasaroiul asta. Mai sunt multe alte pasari bune.

 

Curcanii de aici sint foarte fragezi. Mi-ar placea o gasca dar nu se gaseste de care vreau eu, doar un boboc fara gust doar piele si oase si scump.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×