Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Copilaria de azi unde o gasim? Ce jocuri cunoasteti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

aaaaa si asa se manifesta si creativitatea coplilui? daca tot nu o poti investi in altceva macar aici, nu?

Copilul isi descopera sexualitatea, de atunci incepe sa vada ceva, de aia apar jocurile alea ce necesita 2 parteneri. Mi s-a parut traumatizant, sa vad ca baieteii sunt diferiti, nu intelegeam diferentele, dar te schimbi, iti dai seama ca baieteii sunt altceva. Imi amintesc ca eu si un baiat am mimat ca suntem parinti, ne-am pupat cand aveam 6 ani si el 4 ani. Ciudat.

Oamenii sunt animale, jocurile astea te ajuta sa descoperi lucrurile ce te vor domina ca adult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Or fi normale, dar imi par si mi-au parut murdare, poate oi fi eu ciudata. Poate eu nu vreau sa imi accept partea asta.

 

Am fost educati sa vedem sexul si sexualitatea ca fiind ceva rau, murdar sau rusinos. Cand ajungem adulti ne vedem ajunsi in situatia in care intram intr-o relatie si suntem complexati de corpul nostru, de faptul ca nu suntem suficient de buni in dormitor sau de faptul ca asa ceva este rusinos daca se afla.

Desi am devenit persoane "libertine" mintea noastra inca mai este otravita de ideile care ne-au fost cultivate de cand eram mici. Ca si copii probabil ca unii am fost prinsi cand exploram fie organele noastre fie ale unei persoane de sex opus si replicile au fost "sa nu mai faci asa ceva" "e rusine" "nu e frumos," "e urat" sau poate chiar am mancat bataie unii ... de ce? pentru ca parintii noastri au trait in alte timpuri si au fost invatati ca asa ceva nu se face si asta ne inavata si ei pe noi "asa ceva nu se face"

 

Poate ca asta este motivul pt care ti-a fost rusine.

Este ceva perfect normal ca un copil ajuns in stadiul genital sa fie curios de ceea ce are el si celalalt. Apar curiozitatile... probabil ca ati auzit baietei intreband "tu de ce nu ai?" sau "a ta unde e? e ascunsa?" sau fetite incepand sa planga pt ca ele nu au. La varsta aceea multi copii se ating pentru ca sunt curiosi, sunt in perioada in care exploreaza inca realitatea, iar sexul opus este ceva nou pt ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii sunt animale, jocurile astea te ajuta sa descoperi lucrurile ce te vor domina ca adult.

 

noi nu putem fi dominati de comportamente, cel mult putem sa le manifestam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×