Sari la conținut
Forum Roportal
Darmok

Topless la mare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

oricum ai dreptul de a opta - mergi sau nu mergi, faci plajă topless sau nu

restul pot să-şi ţină părerile acasă

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@gnome: e urat sa ii spui cuiva ca e inapoiat. Tu esti mai... pudica. Ca sa te linistesc, majoritatea oamenilor din Romania si din lume sunt ca tine - vasta majoritate! Pe acea plaja, erau insa si oameni mai putin pudici. Acum nu ma intreba ce cred eu despre acea pudoare, ca nu am o parere buna, si nu ti-ar cadea bine. Oamenilor ar trebui sa le fie jena sa minta, sa insele, sa comploteze, sa faca rau altuia, nu sa dea jos de pe ei o carpa cu care nu s-au nascut (pe ei). De ce e asa, iar e mai bine sa nu povestim. Dar nu esti tu de vina, esti pe planeta potrivita pentru a fi pudic; restul, care sunt altfel, sunt alieni. Fii ospitaliera si nu ii alunga, pentru asta...

Editat de nu vreau
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebare.De ce pun acum intrebarea.Aseara m-am intlnit cu una din prietenele "topless la mare",si mi-a facut sugerarea printre altele" "Hai Gabi,ca si asa tu ai o gandire mai inapoiata,stii anul trecut tu ai fost singura care nu si-a aruncat sutienul,cand 90% din femei erau far asutien pe plaja,parca barbatii nostrii nu ar mai fi vazut sani,cand la tot pasul de sani dadeau,iar copii trebuie educati in spirit modern,nu in spirit de evul mediu,ca bunicii".

Raspunsul la intrebarea din titlu este "da", in Romania topless-ul la mare a devenit "normal", pentru ca este practicat pe scara larga. Dar este genul de normalitate a unei societati bolnave, la fel ca manelele.

 

Totusi, nu ai de ce sa-ti faci griji, nu esti in nici un caz inapoiata, esti doar o persoana cu un anume grad de respectabilitate. Societatile si indivizii au grade diferite de respectabilitate la nivel protocolar si la nivel neprotocolar. De asemenea, definitia pentru "protocolar" si "neprotocolar", precum si limita fluida dintre ele difera de la individ la individ si de la societate la societate.

 

De exemplu, in Anglia se considera normal ca fetele si femeile tinere sa-si expuna complet picioarele, pana sus, desi multe dintre ele arata dezgustator. Chiar si pe cele care arata bine, tot e dezgustator sa le vezi noaptea asezate pe bordura in fata pub-urilor, cu picioarele in tot soiul de pozitii. Am fost ocazional la Dublin, in Irlanda, iar asta fost cea mai reconfortanta priveliste: irlandezele erau complet imbracate, nu ca englezoaicele. Poate fiindca irlandezele sunt catolice, poate din alta cauza, dar erau imbracate decent.

 

In rezumat, daca standardele tale de respectabilitate sunt mai ridicate decat ale societatii romanesti, n-are de ce sa-ti fie jena, ci dimpotriva, societatii trebuie sa-i fie jena.

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricum ai dreptul de a opta - mergi sau nu mergi, faci plajă topless sau nu

restul pot să-şi ţină părerile acasă

 

*du-te draga inapoi in evul mediu!!*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenilor ar trebui sa le fie jena sa minta, sa insele, sa comploteze, sa faca rau altuia, nu sa dea jos de pe ei o carpa cu care nu s-au nascut (pe ei).

Nici tu nu faci distinctie intre nivelul protocolar si cel neprotocolar.

 

Hai sa ducem lucrurile un pic mai departe: ultima mea prietena din Ro. facea sex in padure cu foarte mare placere, dupa ce se convingea ca nu ne vede nimeni. Ar fi trebuit sa o faca si atunci cand eram vazuti de alte persoane ? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*du-te draga inapoi in evul mediu!!*

 

şi tu poţi să-ţi ţii părerea acasă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai vrea sa stii raspunsul... :) Eu am alta opinie Harald, sunt nudist cu state vechi de plata. Dar repet, eu sunt alien. Ce sper eu, e sa nu fiu dat afara.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, nu le baga in seama pe amicele tale. Daca nu era sutienul, gaseau alte motive pentru a-ti arata ca ele sunt mai bune si tu nu. Spune-le ca o femeie fara mister nu e femeie adevarata si ca atunci cand te vei dezbraca pe plaja in fata tuturor, tu te dezbraci de tot, nu ca inapoiatele de ele si iti scrii si pe burta sub buric : INTRAREA LIBERA. Fa ce iti place. Daca iti dai jos sutienul nu hranesti copiii din Africa si nici nu repari gaura de ozon. Fitze, zau, ocupa-ti mintea cu lucruri serioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt nudist cu state vechi de plata.

Atunci inseamna ca standardele tale de respectabilitate sunt destul de reduse, ce pot sa-ti spun? :P

 

Atat timp cat pe plaja te afli (si) impreuna cu persoane necunoscute, cu care nu ai relatii intime, nu vad de ce ar trebui sa-ti expui in fata lor organele genitale. Eu cred ca nudismul e pur si simplu o scuza pentru manifestari de exhibitionism, iar topless-ul practicat la mare e acelasi lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×