Sari la conținut
Forum Roportal
Biotika

Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci probabil fizic n-a suferit mai mult decat suferim cand ni se taie unghiile.

Si atunci care scopul??? Ideea nu era ca totul sa fie cat mai real?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem toti parte din Dumnezeu, dar el a fost pur. Toti suntem ca el in esenta, dar plini de pacate!

A fost pur, dar devenind om si-a asumat pacatele omenirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu a predicat ca totul e iubire...ba chiar a predicat ura,daca dam crezare bibliei.Iii invata pe oameni sa-si urasca parintii,familia si chiar pe ei insisi. :(

Nu, a predicat iubirea, chestia cu ura are o semnificatie mult mai profunda, exact ce scriam mai sus, in aparenta pare ceva, in profunzime e un adevar uimitor, care se reduce tot la iubire. Nu poti evolua fara ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e propovăduit ura

dar a ştiut că cei care-L vor urma, vor fi ur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus pe cruce a luat păcatele lumii

Dumnezeu nu suportă păcatul

ca urmare, Tatăl s-a separat de Fiul, devenit păcătos,

prima dată c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce spui prostii? -ai experimentat tu starea de care vorbesti?! -eu stiu sigur ca nu,pentru ca am experimantat-o eu.

Si in starea de detasare fata de corp,cand esti pe deplin constient ca nu esti acest corp,tot percepi durerea lui,chiar daca nu te mai identifici -pentru ca expensiunea constiintei nu inseamna ca nu mai esti constient tocmai de corp,ci ca esti constient dincolo de corp!

Doar ca nu te mai identifici -durerea apare,o percepi integral,dar nu e durerea TA.Pentru ca tu nu esti acel corp care sufera,insa nici nu pierzi constienta corpului.

Devi mai constient,nu mai putin constient,cum spui tu.Simti inclusiv corpurile altora ca si pe "al tau".

Nu zic ca nu se poate sa nu mai simti durerea,dar asta nu se intampla datorita expansiunii constiintei,ci datorita "deplasarii" ori diminuarii constiintei -ca in hipnoza de exemplu.

Ceea ce ai experimentat daca ai experimentat, probabil a fost asa numitul "Astral", care nu este acelasi lucru cu iluminarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de Pippo, care a dat explicatia cea mai plauzibila, desi nesustinuta de ceva clar, o traducere autorizata, nu am citit niciun post cu un raspuns logic la afirmatia topicului. Iisus ba a avut pacate, ba n-a avut, ba a intrat in starea de constienta, ba a fost despartit de Dumnezeu. Divinitatea nu cred ca se poate divide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, a predicat iubirea, chestia cu ura are o semnificatie mult mai profunda, exact ce scriam mai sus, in aparenta pare ceva, in profunzime e un adevar uimitor, care se reduce tot la iubire. Nu poti evolua fara ea.

Asta vrei tu sa crezi...citeste Biblia,si vezi altceva -citez:

Luca 14.26. Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×