Sari la conținut
Forum Roportal
Marawder

Fascismul Crestin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Arcangelo, ce spui nu are nevoie de comentarii. Presupunand ca e adevarat.

Dar stii foarte bine ca unii omeni sunt niste salbatici si niste nebuni, si la fel ar fi putut sa spuna ca fac acel sacrificiu uman in numele unei vaci de aur, sau ca au auzit voci care le spuneau sa faca asta.

Te rog nu te folosi de nenorocirea asta pentru a arunca o imagine falsa asupra tuturor crestinilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.........

Undeva,in america de sud,prin Brazilia,a fost filmat un clip pe youtube,de catre o hunta militara foarte crestina (concluzia am tras-o doar citind prezentarea clipului -poate e gresita si nu am inteles-o eu bine,ca e in braziliana)."In numele lui Isus -care si-a dat viata pentru noi",cum explica autorul videoclipului,si al "eliberarii patriei" doi copii sunt...ingropati de vii,sub ochii parintilor!!!

...............

 

De ce te miri ? Crestinismul poate fi considerat o dogma care are la baza sacrificiul uman recte crucificarea evreului Joshua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca in unele triburi din Amazon se practica asa ceva. Poate au fost unii care au fost crescuti in traditia asta si pe urma au devenit crestini si au amestecat lucrurile.

In Biblie nu zice nimic despre ingroparea copiilor, zice doar sa-i omori cu pietre daca nu sunt cuminti.

Editat de Fornever

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te rog nu te folosi de nenorocirea asta pentru a arunca o imagine falsa asupra tuturor crestinilor.

Nimeni nu se refera la toti crestinii! Problema este ca religia crestina contine in dogma sa invataturi ce pot fi folosite foarte bine ca justificare pentru crima, tortura si sacrificii. Acest lucru a fost dovedit de nenumarate ori in decursul timpului, cateva exemple ar fi: cruciadele, inchizitia si crestinarile fortate! Uite si un exemplu de astfel de invataturi:

"La

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiam ca in unele triburi din Amazon se practica asa ceva. Poate au fost unii care au fost crescuti in traditia asta si pe urma au devenit crestini si au amestecat lucrurile.

In Biblie nu zice nimic despre ingroparea copiilor, zice doar sa-i omori cu pietre daca nu sunt cuminti.

Da,e adevarat.Nu am inteles eu de prima oara,pentru ca atat prezentarea cat si comentariile erau intr-o spaniola de-aia sudamericana (probabil braziliana,ca se pomenea numele).

Am gasit si varianta cu subtitrare in engleza (cineva vroia neaparat sa o vada si mi-a cerut link).Pe la comentarii se specula ca filmul a fost facut tocmai de misionarii crestini,pentru a-si atrage adepti atacand religia indigenilor si ca ar fi o inscenare.

Chiar presupunand ca ar fi asa,copiii aia erau in mod sigur speriati,traumatizati...dar nu,nu parea doar inscenare.

Am postat explicatia asta doar din respect pentru adevar,chiar daca se abate de la subiect;mi s-a parut necesara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu se refera la toti crestinii! Problema este ca religia crestina contine in dogma sa invataturi ce pot fi folosite foarte bine ca justificare pentru crima, tortura si sacrificii. Acest lucru a fost dovedit de nenumarate ori in decursul timpului, cateva exemple ar fi: cruciadele, inchizitia si crestinarile fortate!

Si stiinta si religia contin in dogmele lor invataturi gresite (subiective) sau periculoase ce pot fi folosite (si au fost folosite si de catre religie si de catre stiinta) pentru a face rau.

 

Decat sa aratam continuu cu degetul, am face bine sa cautam adevarul din toate si sa nu folosim pentru a face rau cunostintele sau greselile ce ne dau puterea de a face rau.

 

 

Religia trebuie sa accepte stiinta ca atotcunoscatoare a domeniului material, iar stiinta trebuie sa accepte posibilitatea existentei unui Dumnezeu, macar ipotetic, doarece avem nenumarate probe materiale pe care din nefericire stiinta moderna le ignora. Iar ambele trebuie sa accepte RATIUNEA si sa renunte la orice urma de ignoranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat sa aratam continuu cu degetul, am face bine sa cautam adevarul din toate si sa nu folosim pentru a face rau cunostintele sau greselile ce ne dau puterea de a face rau.

Daca nu arati cu degetul catre rau, sa-l vada toti, atunci el va fi trecut cu vederea si va exista in continuare fara posibilitatea de a fi indreptat!

Voi, religiosii, faceti cel mai mare rau religiei de care apartineti! Deoarece in loc sa intelegeti ceea ce este rau si sa faceti tot posibilul pentru a-l indrepta, voi incercati prin toate metodele posibile, chiar frizand cu absurdul, sa aparati si sa distrageti atentia de la acest rau! In felul acesta raul va prolifera, iar religia voastra va ramane fara adepti :spiteful: Chiar credeti ca atatia oameni arata cu degetul inspre aceasta religie doar asa din invidie sau din rautate? Daca credeti asta va furati singuri caciula!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu arati cu degetul catre rau, sa-l vada toti, atunci el va fi trecut cu vederea si va exista in continuare fara posibilitatea de a fi indreptat!

Daca cineva arata selectiv cu degetul raul, ignorand alte aspecte ale raului, este echivalent cu acceptarea si promovarea altui rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tu esti "absolut fantastic" de rau-voitoare.Daca ai fi avut dreptate,nu as mai fi postat mesajul precedent,chiar daca era off-topic.

Toti cei care apara abuzul,il scuza,il justifica,doar pentru ca e in scripturi si dogme ale religiilor lor,se fac partasi la abuz.Crestinii nu fac exceptie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×