Sari la conținut
Forum Roportal
Marawder

Fascismul Crestin

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crestinismul, datorita diversitatii sale si deschiderii fata de interpretarea textelor sale religioase, reuseste performanta de a fi compatibil cu doctrine diametral opuse, fara ca acestea sa isi piarda caracterul 'crestin'.

 

Acum cativa ani se discuta de introducerea unor masuri ecologiste in SUA, dar o organizatie crestina se opunea vehement, considerand ca dumnezeu a creat omul sa stapaneasca Pamantul, asa ca nu e corect sa i se interzica dreptul de a taia cati copaci i se scoala sau de a pescui cati somoni vrea. :roll:

 

Asta e doar un alt exemplu fata de articolul initial ce l-am publicat ca si thread starter !

 

Din punctul meu de vedere, solutia este o intarire a secularismului si o intoarcere la valorile umanismului de care ne-am cam indepartat in ultimii 20 de ani (la nivel global, ca in Romania nu le-am prea vazut). :doh:

 

Finnian, cred ca engleza scoatiana ti-a afectat capacitatea de intelegere a limbii romane - nimeni nu a zis ca fascism inseamna crestinism si nici invers, dar ceea ce trebuie sa recunosti e ca radacinile fascismului zac in crestinism. Cu toate ca, eu cel putin, nu am gasit vreo dogma crestina care sa indemne la fascism, nu poate fi ignorat faptul ca fascismul a aparut ca o miscare de aparare a valorilor traditionale in fata pericolului reprezentat de comunism. Fascismul a aparut pentru a apara crestinismul, bineinteles ca au fost si alte motive, economice si politice.

 

Trecand peste asta, astazi, cand cineva spune ca renaste fascismul crestin nu trebuie sa ne gandim la ceva de genul lui Mussolini, ci la o miscare politica ce are elemente comune cu fascismul. Unul din acestea reprezentand apararea valorilor traditionale, in principal crestinismul. De fapt nu apararea valorilor reprezinta elementul fascist ci modul in care se realizeaza asta, adica prin limitarea drepturilor cetatenesti si implicarea statului in sfera privata tocmai pentru a proteja valorile si cutumele traditionale. :stars:

Editat de Marawder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ce urmaresti de fapt? Motivatii pentru desfiintarea religiilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Finnian, cred ca engleza scoatiana ti-a afectat capacitatea de intelegere a limbii romane - nimeni nu a zis ca fascism inseamna crestinism si nici invers, dar ceea ce trebuie sa recunosti e ca radacinile fascismului zac in crestinism. Cu toate ca, eu cel putin, nu am gasit vreo dogma crestina care sa indemne la fascism, nu poate fi ignorat faptul ca fascismul a aparut ca o miscare de aparare a valorilor traditionale in fata pericolului reprezentat de comunism. Fascismul a aparut pentru a apara crestinismul, bineinteles ca au fost si alte motive, economice si politice.

 

Chiar nu vrei sa mi te pui in cap astazi, crede-ma. Nu-mi amintesc sa fi facut vreo remarca de natura personala la adresa ta vreodata.

Daca esti atat de sigur incat utilizezi cuvantul "trebuie", argumenteaza cu dovezi concrete, chiar si de ordin semantic, vreo legatura intre cele doua.

Ce fac republicanii in SUA - iti repet, nu convingi pe nimeni dand ca exemplu niste americani cu creierii prajiti in uleiul de la McDonald's! - este exact ceea ce faci si tu, adica iti asumi o asociere complet ridicola intre doua notiuni si crezi ca prin tupeul si siguranta cu care te pronunti vei convinge pe cineva ca stii despre ce vorbesti, cand de fapt nu ai habar. Multi au ajuns foarte sus cu cunostinte 0 si tupeu fara limite in Romania. A, da, si in SUA, si oriunde.

 

Spune-mi o singura valoare traditionala aparata de fascism in contradictie cu comunismul.

Cat desprte ultima afirmatie, daca stii dsa umbli pe Roportal cred ca ai putea sa arunci o privire si pe Wikipedia sau unde ti-e mai la indemana sa vezi ce anume a fost fascismul.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ce urmaresti de fapt? Motivatii pentru desfiintarea religiilor?

E greu ma, e greu:

Din punctul meu de vedere, solutia este o intarire a secularismului si o intoarcere la valorile umanismului de care ne-am cam indepartat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce fac republicanii in SUA - iti repet, nu convingi pe nimeni dand ca exemplu niste americani cu creierii prajiti in uleiul de la McDonald's! - este exact ceea ce faci si tu, adica iti asumi o asociere complet ridicola intre doua notiuni si crezi ca prin tupeul si siguranta cu care te pronunti vei convinge pe cineva ca stii despre ce vorbesti, cand de fapt nu ai habar. Multi au ajuns foarte sus cu cunostinte 0 si tupeu fara limite in Romania. A, da, si in SUA, si oriunde.

 

Spune-mi o singura valoare traditionala aparata de fascism in contradictie cu comunismul.

Cat desprte ultima afirmatie, daca stii dsa umbli pe Roportal cred ca ai putea sa arunci o privire si pe Wikipedia sau unde ti-e mai la indemana sa vezi ce anume a fost fascismul.

Esti oarba la pericolul care il reprezinta fundamentalistii crestini, europeni sau americani !

 

Creştinismul - toţi oamenii sunt fii lui Dumnezeu...

Dar asta nu i-a impiedicat pe unii crestini sa tina alti fii ai lui Dumnezeu ca sclavi.

 

Creştinismul - "Daţi Cezarului ce este al Cezarului..."

Si totusi toate bisericile crestine au practicat un concubinaj cu Cezarii vremii fara sfiala. Biserica a fost parte integranta a statului pana in secolul trecut si ar fi fericita daca si-ar recapata pozitia.

 

Asa cum am zis mai devreme, cea ce este numit acum "fascism crestin" nu e acelasi lucru cu fascismul de la inceputul secolului, dar au elemente comune ! Ce-i asa greu ? :roll:

 

Articolul de la inceputul topicului detaliaza mai bine atitudinea si asemanarea dintre fascism si crestinism, nu sunt descrisi doar republicanii din USA, dar e clar ca putini au avut rabdare sa citeasca tot articolul si dovezile care le prezinta ! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×