Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aria asta e locul meu de suflet de pe forum, e domeniul pe care l-am studiat dintotdeauna.. de-aia am spus ca "ma doare".. dar filozofia merge mai departe si fara a avea un coltisor pe roportal. :giggle:

 

Ai dreptate.. ei si ce... :)

 

Eu doar am propus o abordare dintr-un unghi mai..la subiect. Dar nu v-am fortat.

Degeaba l-ai studiat, nu prea s-a prins. Nu vezi departe (ma refer ce vad pe forum), nu ai cum sa intelegi natura umana prin filozofie daca te rezumi la clisee "intelectuale".

 

Ce sa-ti fac daca esti 'profunda' pe chat si superficiala unde nu trebuie.

Nu ma refer pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ei si ce?

o mai facem si noi pe "pseudofilosofii"...ce n-am putea judeca?

mai e unu aici care vb. mai bine ca mine si-i deacord cu posibilitatea electricianului a teoretiza

 

Aria asta e locul meu de suflet de pe forum, e domeniul pe care l-am studiat dintotdeauna.. de-aia am spus ca "ma doare".. dar filozofia merge mai departe si fara a avea un coltisor pe roportal. :giggle:

 

Ai dreptate.. ei si ce... :)

 

Eu doar am propus o abordare dintr-un unghi mai..la subiect. Dar nu v-am fortat.

 

Cand ziceam lucruri profunde, lumea imi zicea ca iau lucruri prea in serios. Acum cand le iau superficial, mi se zice ca le iau prea superficial.

Nu stiu. Mie imi place simplitatea.

 

Ce sa-ti fac daca esti 'profunda' pe chat si superficiala unde nu trebuie.

Editat de Tina_Stanciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Degeaba l-ai studiat, nu prea s-a prins. Nu vezi departe (ma refer ce vad pe forum), nu ai cum sa intelegi natura umana prin filozofie daca te rezumi la clisee "intelectuale".

 

cathy...nu despre asta era vorba!

nu-i vb de cliseu,ci repectarea unor formatE!

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aria asta e locul meu de suflet de pe forum, e domeniul pe care l-am studiat dintotdeauna.. de-aia am spus ca "ma doare".. dar filozofia merge mai departe si fara a avea un coltisor pe roportal. :giggle:

 

Ai dreptate.. ei si ce... :)

 

k..

departe de mine gandul de a aduce in derizoriu dicutiile,insa nu pot sa nu remarc si sa atrag atentia asupra unor greseli in abordarea subiectului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Degeaba l-ai studiat, nu prea s-a prins. Nu vezi departe (ma refer ce vad pe forum), nu ai cum sa intelegi natura umana prin filozofie daca te rezumi la clisee "intelectuale".

 

 

Nu ma refer pe forum.

 

 

Tu care studiezi medicina si razi cand moare un pacient vii si imi spui mie ca nu s-a prins ce am studiat?

 

Clisee intelectuale? A..am uitat. Tu ai o placere sa ii arunci pe cei superiori tie la gunoi.. ai mai zis-o si pe la politica ca nu dai doi bani pe o anumita categorie de oameni...

 

Mi-ar fi placut sa iti spun 2-3 vorbe in limba pe care o intelegi si sa imi iau o mica pedepsa dar ce nu stii tu e ca m-ai facut extrem de fericita cu afirmatia asta.

ma flateaza.

 

 

Dar destul cu cat fight-ul.. nu-mi sta in fire sa ma plimb pe campii.

 

Imi cer scuze fata de cei care sunt de fata. Asa mai rabufnim noi femeile.

Editat de Tina_Stanciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singularitatea este propria mea obsesie. Stephen hawking spune despre singularitate : "A point in space-time at which the space-time curvature becomes infinite." Mie imi place foarte mult simbolistica, astfel daca vei emfatiza trei cuvinte cheie, respectiv relatia "space-time" si "infinite" vei obtine o frumoasa si romantica pledoarie in fata memoriei.

Nu ma pot abtine: "Nimic nu e fals" e tradus la mine prin faptul ca toti adopta o minciuna sub o forma sau alta. Singularitatea este un proces fizic unde toate legile fizice concepute pana in acest moment cad. Este Guru al Big-Bang-ului. Asimetria care ai sesizat-o exista, dar este reductibila. Iar daca ar fi sa te dezbrac acum de toata aceasta nonsalanta si vituperare, si falsuri in identitatea ta, as descoperi ca nu esti atat de singura, sau singulara. Si nu ma pot abtine de la evident: "Another stupid girl" chiar nu invoca singularitate. :giggle:

Editat de AshOfPoets

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Degeaba l-ai studiat, nu prea s-a prins. Nu vezi departe (ma refer ce vad pe forum), nu ai cum sa intelegi natura umana prin filozofie daca te rezumi la clisee "intelectuale".

 

 

Nu ma refer pe forum.

 

 

Tu care studiezi medicina si razi cand moare un pacient vii si imi spui mie ca nu s-a prins ce am studiat?

 

Clisee intelectuale? A..am uitat. Tu ai o placere sa ii arunci pe cei superiori tie la gunoi.. ai mai zis-o si pe la politica ca nu dai doi bani pe o anumita categorie de oameni...

 

Mi-ar fi placut sa iti 2-3 vorbe in limba pe care o intelegi si sa imi iau o mica pedepsa dar ce nu stii tu e ca m-ai facut extrem de fericita cu afirmatia asta.

 

Faptul ca tu nu intelegi ce s-a prins si nu s-a prins de mine ma flateaza.

 

 

Dar destul cu cat fight-ul.. nu-mi sta in fire sa ma plimb pe campii.

 

Imi cer scuze fata de cei care sunt de fata. Asa mai rabufnim noi femeile.

Editat de Tina_Stanciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cathy...nu despre asta era vorba!

Stiu ca nu era despre asta vorba, imi e greu sa ma explic, ar trebui sa ma cunosti ca sa imi intelegi anumite lucruri.

 

Tu care studiezi medicina si razi cand moare un pacient vii si imi spui mie ca nu s-a prins ce am studiat?

 

Clisee intelectuale? A..am uitat. Tu ai o placere sa ii arunci pe cei superiori tie la gunoi.. ai mai zis-o si pe la politica ca nu dai doi bani pe o anumita categorie de oameni...

 

Mi-ar fi placut sa iti 2-3 vorbe in limba pe care o intelegi si sa imi iau o mica pedepsa dar ce nu stii tu e ca m-ai facut extrem de fericita cu afirmatia asta.

 

Faptul ca tu nu intelegi ce s-a prins si nu s-a prins de mine ma flateaza.

 

 

Dar destul cu cat fight-ul.. nu-mi sta in fire sa ma plimb pe campii.

 

Imi cer scuze fata de cei care sunt de fata. Asa mai rabufnim noi femeile.

 

Eh, stai linistita, se poate si mai rau.

 

Singularitatea este propria mea obsesie. Stephen hawking spune despre singularitate : "A point in space-time at which the space-time curvature becomes infinite." Mie imi place foarte mult simbolistica, astfel daca vei emfatiza treci cuvinte cheie, respectiv relatia "space-time" si "infinite" vei obtine o frumoasa si romantica pledoarie in fata memoriei.

Nu ma pot abtine: "Nimic nu e fals" e tradus la mine prin faptul ca toti adopta o minciuna sub o forma sau alta. Singularitatea este un proces fizic unde toate legile fizice concepute pana in acest moment cad. Este Guru al Big-Bang-ului. Asimetria care ai sesizat-o exista, dar este reductibila. Iar daca ar fi sa te dezbrac acum de toata aceasta nonsalanta si vituperare, si falsuri in identitatea ta, as descoperi ca nu esti atat de singura, sau singulara. Si nu ma pot abtine de la evident: "Another stupid girl" chiar nu invoca singularitate. :giggle:

Ai inteles bine, nu invoca singularitate, sunt inca o fata stupida.

Nu sunt un om singur, chiar deloc, oamenii ma cauta pt ca sunt un om placut, singulara nici atat, sunt oameni ca si mine, care sunt bruneti, tenul meu, inaltimea, au caracteristici mai bune.

Asimetria nu e reductibila, sta la baza tuturor acestor lucruri, avem lucruri comune si lucruri diferite.

Nimic nu e fals, inseamna ca nu exista adevar sau minciuna, e o chestie relativa, in functie de persoana.

Editat de catherinedeneuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deseori,mi-a fost dat sa aud expesia "sunt om cu necazuri".Bine omule,dar de ce ai necazuri? cum de te-au napadit necazurile si mai ales cine este vinovat pentru necazurile tale? Singurul vinovat esti tu dragul meu om.Stii de ce? Pentru ca nu gandesti inainte de a face un anumit lucru,inainte de a lua o anumita decizie.Iti asumi responsabilitati pe care nu le poti duce la bun sfarsit.Ai 5 rate la cinci banci,ai cinci copii cu doua neveste,ai pensie alimentara de platit.Banii nu-ti mai ajung nici de mancare nici de bautura-ai necazuri.Cine este vinovat,nu tu?

Daca nu-ti asumi responsabilitati pe care nu le poti duce,daca iti vezi lungul nasului ,daca te intinzi doar cat iti este plapuma,atunci nu vei avea necazuri.

Fa-ti viata usoara,cauta lucrurile care iti fac doar bine.Cauta-te pe tine.Cauta sa afli cine esti cu adevarat.Nu te minti pe tine si nu-i minti nici pe altii,altfel nu vei face decat sa traiesti degeaba.

Editat de CRISTI82
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×