Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate inadaptabilitatea ta este de fapt originalitate.Societatea nu iubeste oamenii originali.Societatea vrea sa faca din oameni niste sclavi docili,niste robotei care se supun ordinelor.Societatea se teme de oamenii originali,deoerece,acestia ar putea sa-i nege valorile,regulile si standardele,ba chiar ar putea s-o clatine,pe ea,pe societate.

 

You bet it's true! Tot ce nu se subordoneaza standardelor majoritatii, normei/stassului, tinde sa fie exclus. Marea majoritatea a oamenilor resping si chiar urasc instinctual tot ce este "altfel", diferit, tot ceea ce ei nu pot intelege - conform programarilor inoculate.

 

Drept urmare, raspunsul corect la intrebarea "Cine sunt? Stii cine esti?" ar trebui sa fie: eu insami/insumi (acest "eu" a nu se identifica cu Eul/ego) ... insa am minti daca am raspunde asa, deoarece toti suntem conditionati mai devreme sau mai tarziu, intr-o oarecare masura. De obicei toti raspundem la intrebarea asta prin identificarea cu una din mastile noastre sociale, una din "feztele" invatate prin conditionare/programare.

 

P.S. Singurul lucru care ne readuce in adevarata realitate este fie atingerea (chiar si partiala) a Sublimului, fie iubirea. Binenteles ca a doua varianta este de fapt doar un derivat al primei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S. Singurul lucru care ne readuce in adevarata realitate este fie atingerea (chiar si partiala) a Sublimului, fie iubirea. Binenteles ca a doua varianta este de fapt doar un derivat al primei.

 

Cine face aceasta investitie in sublim aprioric iubirii? Care este matricea sublimului in om inaintea dragostei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa omului timp sa citeasca :) , ca nu stam toti lipiti de posturile tale ... Desteapta intrebare :) … Nu cred ca exista un singur raspuns la ea si nici unul corect in totalitate … dar totusi au fost oameni care au facut asta intr-un fel “aprioric”, dar ca sa explic ce inteleg eu in contextul asta prin “aprioric”, ar insemna sa intram in relativitate si ar dura mult prea mult … din punctul asta de vedere pana si Rammstein ar putea sa fi intrat pe acolo, pana la urma ce stim noi despre el :flowers: … insa pe scurt, hmmm :giggle: , nu prea cred ca a fost vreo fiinta umana care a “investit” in asta inaintea Iubirii, dar nu neaparat a celei explicate prin notiuni relative…

Editat de *Norns*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca as fi singur pe pamant, as vrea sa ma asez pe o stanca, undeva la inaltime, sa imi aprind un Gaulloise (dintr-ala bun, de pe Saint-Germain), sa simt o briza usoara in fostele plete, sa invit inchipuirile mele la banchet si sa admir privelistea locurilor ce au fost o data. Dar stai... Chiar asta se intampla. Toti sunt singuri pe pamant. Orice intimitate si fericire este o falsa si ipocrita scuza a fiintei in fata mortalitatii sale, prin care se absolva de orice vina. Diferenta de care vorbesti tu este una mai intensa, pe care nu o sesizezi: nu trebuie sa fii singur, ci sa fii Singurul!

 

Si orice muratura miroase a otet, nu conteaza ca se da cu cel mai rafinat parfum. E mai usor sa dea cu otet pe oricine intalneste pentru ca asa nu i se va mai parea ca e singurul...care miroase a acru. Cine nu a cunoscut fericirea se imbata cu "superioritatea" lui izvorata din negativism, si, mai rau, incearca sa-i acreasca si pe altii.

 

Ca paranteza, daca sa fii singur si sa fii singurul care conteaza pentru tine ti-ar implini nevoile afective, si nu reactia altora la felul in care te manifesti nu ai mai avea nevoie de discutii pe un forum si nici de exprimari gen labirint pe alte topice, pline de cuvinte complet straine limbajului colocvial, stiind ca 95% nu-si vor bate capul cu ele tocmai pentru ca fiecare fraza trebuie citita de 7 ori pana sa ii atribui un inteles aproximativ - insa vor zice "ia uite ce om citit, cate neologisme stie, as vrea sa-l inteleg dar nu sunt la nivelul lui".

 

 

Ai spus multe adevaruri si imi place mult cum ai pus problema.

 

Legat de toate nimicurile pentru care ne zbatem zilnic, imi plac mult cuvintele astea :"Totul este desertaciune". Indepartam pe multi de noi de dragul unor lucruri materiale, innotam in nimicuri, consumam resursele planetei pentru a face lucruri de care nu avem nevoie si care umplu gropile de gunoi. Facem un scop in viata din a ne uita in chilotii altora si a implini cele mai nocive nebunii, in urma carora nu ramanem cu nimic, decat ca am indeplinit vointa proprie, care pare sa conteze mai mult decat orice.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Finnian, in urma investigatiei tale vad ca obiectul analizei tale nu mai rezida in a intelege natura intrebarilor mele ci te-ai gandit sa te strecori ceva mai jos, la "nevoile mele" si la "negativismul" meu. Finnian, ca orice om am nevoi destul de urgente, dar superioare. Nu vreau sa ma balacesc acum cu un "suflet celtic" intr-ale vituperarii ca sigur iesi sifonat, prin urmare daca nu doresti sa participi cu un raspuns lamuritor la chestiune, subscrie la alte topicuri din forum si uita de "nevoile" mele. Chiar imi pare rau ca iti dau aceasta replica la o ora decenta. Asta este prima si ultima abatere sper. data viitoare nu voi mai fi la fel de indulgent cu neobrazarea ta si parerile tale "impotente" de a-si da concursul in materie de sensibilitati.

"Muraturile" (invitatie asupra degustarii lor de care nu-mi amintesc sa ti-o fi oferit, nu mai sta cu muratura mea in gura ca nu iti sade bine) mele sunt intr-adevar mai amare, dar daca tu vrei sa crezi ca dimineata ai un gust dulce in gura, revin, esti un bun samaritean ca ne impartasesti aceste lucruri care trebuie sa le cunoastem musai despre tine. Si ca sa fiu mai curtezan cu tine, trebuie sa iti spun ca iti respect opinia, oricat de trepanata ar fi si oricat de flatulenta, si iti garantez draga "suflet celtic" ca beneficiezi de toata "admiratia mea si respectul meu neconditionat. Dar sunt cunoscut adeseori drept un mare mincinos, trebuie sa recunosc. :giggle:

Editat de AshOfPoets

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×