Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Daca nu ar exista religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gresesti pentru ca acorzi cuvintelor spirit si/sau suflet doar conotatii religioase. Ele au dupa parerea mea si alt inteles fiind o forma de manifestare a materiei superior organizate " condamnate la cunoasterea de sine" ca sa-l citez pe Cioran.

 

Eu am aratat doar una din laturile spiritualitatii (frumoasa pentru unii - detestabila pentru altii) dar nu am zis ca ce tine de suflet este strict religios. Doar de asta am dat ca exemplu si arta, frumusetea naturii etc. Am zis doar ca lumea fara aceasta latura sensibila a ei ar fi una trista. Nu vreau sa intru iar in polemici. Daca pentru voi lucrurile enumerate de mine nu sunt spirituale sau pe unii chiar va dezgusta atunci fiti voi fericiti (daca puteti) intr-o lume redusa doar la societatea mundana ! Personal vreau sa traiesc intr-o lume in care sa existe si ceva sacru care sa-mi inalte sufletul - nu doar profan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am aratat doar una din laturile spiritualitatii (frumoasa pentru unii - detestabila pentru altii) dar nu am zis ca ce tine de suflet este strict religios. ....

 

Daca admiti ca spiritualitatea nu este doar apanajul sacralitatii atunci sunt de acord cu tine. Ma agaseaza ideea , promovata de multi credinciosi , ca ateii sunt "infirmi spiritual".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca admiti ca spiritualitatea nu este doar apanajul sacralitatii atunci sunt de acord cu tine.

 

Bineinteles ! Exista si alte domenii care tin de spiritualitate. Eu am aratat doar unul din ele. :yawn:

 

Ma agaseaza ideea, promovata de multi credinciosi, ca ateii sunt "infirmi spiritual".

 

Si pe mine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca admiti ca spiritualitatea nu este doar apanajul sacralitatii atunci sunt de acord cu tine. Ma agaseaza ideea , promovata de multi credinciosi , ca ateii sunt "infirmi spiritual".

Ateii,cu ajutorul lui Dumnezeu,cred ca nu este Dumnezeu.Iar religiosii invers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateii,cu ajutorul lui Dumnezeu,cred ca nu este Dumnezeu.Iar religiosii invers.

 

Ce subtil esti :- Sa inteleg ca vrei nu vrei Dumnezeu te ajuta ? Ca in bancul in care o babuta e ajutata sa treaca strada?

Pai cum ramine atunci cu liberul arbitru? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×